Trevi Rustic - 111

Moderator: mrg

Trevi Rustic - 111

Mesajde themaax » 09 Iul 2013, 22:26

Dimensiuni:

L=150 mm; H=52 mm; l ext(bol)=35 mm; l int(bol)=21 mm; H(focar) = 46 mm; G = 46gr

Forma:

Biliard, Acrilic mouthpiece

Finisaj:

Rustic Black



Am primit aceasta pipa cadou de ziua mea ... am fumat numai W.O. Larsen cu ea si fiind si incepator cred ca fumez cam repede si des ( 4-5 pipe/zi) caci se incinge foarte rau, finisajul este impecabil, in rest sper sa ajung sa imi achizitionez o a doua deoarece aceasta fiind prima mea pipa as vrea sa o scot pe bara cat mai repede ... :)
Fişiere ataşate
Untitled 3.jpg
Untitled 2.jpg
Untitled.jpg
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde napoleon » 09 Iul 2013, 23:39

Frumos si inspirat cadou! Felicitari celui/celei care ti-a daruit-o si tie pentru decizia de a o folosi.

In ritmul descris de tine, in curand, o sa apara si stricaciunile. Astfel, doar doua pipe nu cred ca iti vor fi de ajuns.
Pipa nu este o tigareta pe care la sfarsitul fumatei o strivesti de peretii scrumierei. Incearca sa iti adaptezi necesarul de pipe, tutunuri si accesorii dupa nevoile tale.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde themaax » 10 Iul 2013, 08:03

[quote="napoleon"]Frumos si inspirat cadou! Felicitari celui/celei care ti-a daruit-o si tie pentru decizia de a o folosi.

In ritmul descris de tine, in curand, o sa apara si stricaciunile. Astfel, doar doua pipe nu cred ca iti vor fi de ajuns.
Pipa nu este o tigareta pe care la sfarsitul fumatei o strivesti de peretii scrumierei. Incearca sa iti adaptezi necesarul de pipe, tutunuri si accesorii dupa nevoile tale.


Mda ... stricaciunile cred ca o sa apara mult mai repede decat ma asteptam deoarece decat de vreo 2-3 zile am inceput sa las sa se formeze "cake-ul", inainte curatand-o temeinic dupa fiecare fumata gandindu ma ca deh sa fie ca noua, dar citind aici pe forum am inteles acum ca si acel "rest"are rolul lui de a proteja pipa ... acum dupa o fumata o curat cu un servetel dupa ce o las 30 de min sa se raceasca si apoi la 4-5 fumate o curat temeinic cu servetel, perii, spray si o las peste seara sa se usuce ... cat de curand sper sa ajung sa imi iau o alta pipa ... recomandari pentru un incepator ???
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde atzitzi » 10 Iul 2013, 08:38

Recomandarea constanta pe care am facut=o si o fac in continuare incepatorilor si nu numai este [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=14&t=1839&p=11342&hilit=danske+club+11#p11342]Danske Club 11[/url](se gaseste la JPB). O pipa versatila, lightly (sic!) bent cu pereti grosi si un raport calitate pret excelent. Mustiucul saddle functioneaza excelent in regim hands free.

Parerea mea...
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde themaax » 10 Iul 2013, 09:25

[quote="atzitzi"]Recomandarea constanta pe care am facut=o si o fac in continuare incepatorilor si nu numai este [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=14&t=1839&p=11342&hilit=danske+club+11#p11342]Danske Club 11[/url](se gaseste la JPB). O pipa versatila, lightly (sic!) bent cu pereti grosi si un raport calitate pret excelent. Mustiucul saddle functioneaza excelent in regim hands free.

Parerea mea...


Da foarte interesanta ... cred ca o sa o incerc ... multumesc !
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde Alien » 10 Iul 2013, 20:42

Salutare. Pai, daca nu e cu suparare, as da si eu cateva sfaturi.
Cand ai bani, ia-ti o a doua pipa, nu trebuie sa fie vreo smecherie scumpa. Sunt multe pipe bune estate pe ebay. Eu am gasit o colectie de 10 pipe la 60 de euro de exemplu. Sigur ai sa gasesti si tu ceva similar. Si poti imparti costul cu un prieten sau mai multi. O pipa vine la 6 euro... Numai sa ai rabdare sa scotocesti ebay ul.
Fum rece!
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde themaax » 10 Iul 2013, 21:39

Am dat deja o tura pe eBay ... viitorul suna bine ... :1)
themaax
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iun 2013, 14:58
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 25 Iun 2013

Re: Trevi Rustic - 111

Mesajde Twain » 12 Iul 2013, 17:12

[quote="themaax"]...aceasta fiind prima mea pipa as vrea sa o scot pe bara cat mai repede ... :)

Eu cred că te pripeşti. Prima mea pipă, o obscură Angelo, cu care mi-am rupt dinţii de începător şi pe care am făcut cele mai multe greşeli, a ajuns azi una dintre cele mai bune "afumătoare" ale mele. Explicaţia o găseşti în vechea zicală irlandeză (trecută şi în semnătura mea): "Pipa bătrână face fumata bună". :D
Părerea mea este că n-ar trebui să-ţi scoţi pe bară rusticata. Mai bine o cureţi şi o păstrezi în rotaţia ta săptămânală. Îţi va aduce multe satisfacţii pe viitor.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Savinelli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron