Crapatura

Moderator: mrg

Re: Crapatura

Mesajde manos » 13 Apr 2010, 19:43

Nu am rezistat tentatiei de a intra ceva mai tare in acesti domni de la Stanwell, desi ma hotarasem sa nu fortez mai mult, insa un impuls de moment m-a facut sa incerc sa-i "sensibilizez" si iata rezultatul :
"Dear Mr. _______________
If is very hard to determine the problem based on the photographs I can send you the pipe in order to analyze the origin of the damage. But I think that you don’t want this to happed because of the following reasons
If you tell me that this damage is because of the cleaning process I can tell you that it is an answer that doesn’t come from an employer of one of the bigest pipe producer, as Stanwell. Is obvious even for a beginner that this damage is from the briar block. Faire from your side would have been to tell me that the after sales client service doesn’t allow you to accept damages from the briar blocks !
As far as concerning your suggestion for repairing I want to tell you just for your information that we know how to solve a damage made by time and usage, but the purpose of my email wasn’t to find out how to make service for a pipe, It was about informing you that I am using a Stanwell product witch has a damage of briar block witch passed the quality control. …. I wonder if you have one?!
Anyway I will put the pictures with my pipe – Stanwell Diplomat 183 - and I will attach the conversation between us on every sites and forums related with the pipe smokers. Maybe like this we find more opinions about our points of view regarding this issue
Best regards and thank you for your good service
_____________________
...iar raspunsul a venit deaseamenea doar la cateva ore distanta si suna cam asa :
Dear Mr. _____________
As I said it is hard, based on the photographs to determine the exact cause of the problem.
Usually quality/warranty complaints are handled locally in a collaboration between the retailer and distributor in our different export markets. The market distributor will analyze the damage and if it is a quality related problem they will offer you a new pipe – from where in the world are you writing? - This is done to save time and freight costs for you as a customer.
We take these types of problems seriously and will therefore never draw conclusions based on pictures.
If you are unable, or do not want to pass on your complaint locally, I suggest you send it directly to our Head Office and I will personally hand it over to our quality control department for their analysis.
Best Regards
____________________
Manager
Head Office
STG Denmark Phone 0045 39556200
Sydmarken 42 Fax 0045 72207182
2860 Søborg Denmark Mobile 0045 25359503
Warehouse
STG Assens Phone 0045 64711032
Tobaksvej 1 Fax 0045 64711160
5610 Assens Denmark
...deci se poate, doar daca dai cu parul !
Va tin la curent cu partea a treia si finish-ul !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Crapatura

Mesajde DSM » 14 Apr 2010, 19:17

Nu am intentia de a sustine interesele unei corporatii dar as dori sa te sfatuiesc cu urmatoarele:

1. Pentru viitoarele mailuri in engleza cere sfatul cuiva care stie engleza bine. Arata mult mai profesional si esti trata mai serios daca modul de exprimare este corect.
2. Tonul folosit (care in Romana suna un pic mai pasnic) in engleza pare dur si nepoliticos.
3. Omul si in primul mail a sfatuit bine, problemele se adreseaza importatorului din tara. Deci tu trebuia sa mergi la magazinul de unde ai luat pipa, daca nu se rezolva problema acolo, atunci te adresezi importatorului si apoi cu toate dovezile in scris ca ai facut acesti pasi te adresezi fabricii.
4. Din cate vad in finalul mailului in cazul in care "nu poti" sau nu vrei sa iei legatura cu reprezentatul din tara esti sfatuit sa trimiti pachet catre ei pipa. Sa nu uit ca tranportul dus si intors il suporti tu.

Oricum succes in contiunare.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Crapatura

Mesajde manos » 14 Apr 2010, 22:48

1. Recunosc ca nu engleza este limba mea materna dar cred ca nu am facut greseli de exprimare care ar fi condus la neintelegerea mesajului si la tratarea lui cu nepasare ! Eu daca primesc o reclamatie pentru un produs comercializat de mine - explodez - raspund imediat, caut solutii, rezolv problema, indiferent in ce limba si sub ce forma imi este adresat - se numeste respect pentru consumator !
2. Tonul folosit este posibil sa fie unul considerat mai dur dar nicidecum nepoliticos - rezultatul este comunicarea in ambele sensuri ! Trebuie sa ne obisnuim sa numai ramanem cuminti in banca noastra pana cand un producator - oricare ar fi acesta - binevoieste sa reactioneze in fata unei reclamatii. Pentru asta trebuie sa ridici vocea, alfel esti trimis la plimbare ! ( vezi exemplul meu )
3. Pipa nu este cumparata din tara. Consumatorul este indreptatit sa se adreseze fie importatorului fie producatorului fara a fi obligat sa respecte o anumita ordine. Tinand cont de faptul ca experienta mea cu importatorul pentru acest produs in Romania este una neplacuta mi-am rezervat dreptul de a trece peste el si de a ma adresa direct producatorului.
4. Scopul corespondentei era cel de a trimite pipa direct catre ei bineinteles asumandu-mi costurile de transport, pacat este ca am fost bagat in seama si am primit in final acordul de a face asta doar dupa ce am ridicat tonul ! Este specific pentru marii producatori !
Iti garantez ca daca nu fortam nota eram fara raspuns si in momentul de fata !
Multumesc pentru sfaturi oricum, sunt binevenite in conditiile in care relatia producator-consumator ar fi guvernata de normalitate - pana atunci dam din coate !!!!
Saptamana aceasta trimit pipa catre ei si astept raspunsul - este sau nu fir de nisip in blocul de briar !
Va tin la curent
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Crapatura

Mesajde Radu-Mihai » 15 Apr 2010, 11:31

Bravo Manos !...Un ton civilizat dar ferm,a facut ca un mare producator sa se mai uite si la unul din clientii lor... :1)
A fi stat cu "caciula in mana si capul plecat",nu rezolva nimic...
Succes in continuare!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Crapatura

Mesajde manos » 28 Mai 2010, 21:48

Astazi s-a incheiat capitolul ''crapatura'' am primit raspunsul definitiv de la producator: ''Our quality controller has examined you pipe and is convinced that the damaged has occurred by a groove that has been made by cleaning the pipe. If you look carefully inside the pipe you can see how the briar over the time has been removed all the way up to where the smoke channel starts''
Eu insa raman Toma Necrediciosul si imi mentin parerea ca nu este o defectiune datorata curatarii pipei, dar ...in fine ! Punctul meu de vedere l-am facut cunoscut si producatorului care mi-a raspuns: ''The damage in not unusual and if you look carefully into the bottom of the tobacco chamber you will also see a beginning groove at also a beginning burn-through – so please be careful at do not smoke you pipe dry (leave a little tobacco in the bottom of the pipe when smoking)''
Deci domnilor mare atentie cand va curatati pipele este posibil - conform teoriei de mai sus - sa apara crapaturi ::5) !!!!
Concluzia este ca domnii de la Stanwell mi-au trimis pipa inapoi ( fara a ma incarca cu costuri de transport ) iar in plus pentru ca: ''since you are so passionate, we will let the benefit of the doubt favor you by sending a similar pipe'' - o voi aduce la intalirea din 4.06 - deci un gest care merita apreciat din partea lor !
In continuare speram ca domnul cu care am conversat se va tine de promisiune si ne va onora cu prezenta la una din intalnirile clubului !
Acestea fiind spuse putem incheia acest subiect !
Fum rece tuturor !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Crapatura

Mesajde mrg » 29 Mai 2010, 12:57

Felicitari, Manos - perseverenta da rezultat! Cat despre explicatia lor... cred ca e doar politichie de firma. Dovada rezolvarea eleganta din final.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Crapatura

Mesajde manos » 29 Mai 2010, 20:40

Multumesc mrg. Asa este, prin simplu fapt ca au trimis o pipa noua recunosc mascat ca in fond este o problema scapata din mainile celor ce fac controlul de calitate, iar asa ceva nu se poate recunoaste ! Mai simplu este sa mentina in continuare de teoria curatarii si sa-mi inchida gura cu o pipa noua - practic si elegant !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Crapatura

Mesajde Cinabru » 30 Mai 2010, 11:35

Ma bucur ca s-a rezolvat. Intrebarea e cu ce hal de perii se poate curata o pipa cat sa o gauresti ? Perii cu diamant, cu burghiu ? Oricum, au mascat problema foarte politicos si s-au spalat de pacate in final.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Crapatura

Mesajde manos » 30 Mai 2010, 13:06

Nu stiu cinabru , dar sper ca vom avea ocazia sa-l intrebam pe domnul de la Stanwell despre asta cand ne va onora cu prezenta domniei sale - asa cum a promis ! Abia astept ! :19)
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Anterior

Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron