[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Trips&tricks reconditionare pipe

Trips&tricks reconditionare pipe

Moderator: mrg

Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde mrg » 01 Iun 2009, 10:11

[color=#FF0000]Slefuire tenon.[/color]
Voiam mai demult sa lansez un post pe tema asta, mai ales ca majoritatea pipelor mele sunt estate (cumparate de pe site-uri de licitatii). Nu fac o aici pledoarie pt. pipele second (cum le spun unii), dar, pt. ca eu cred ca sunt prezente in mai toate colectiile confratilor pipari, consider util un topic pe acest subiect, in care sa grupam mai multe din experienta practica.
Gata cu introul!, iata o prima solutie practica (citita pe la niste frantuji si testata recent cu rezultate excelente de mine) ref. la tenonurile care intra greu in shank. Solutia cu smirghel este riscanta (din proprie experienta), pt ca risti sa slefuiesti prea mult si sa capete joc imbinarea. (Alta bataie de cap dupa aceea cu recalibrarea - subiect de alte posturi.) Trebuie multa rabdare si control foarte des. Ei bine, solutia frantujilor consta in „hasurarea” tenonului cu o mina de creion, preferabil cea mai moale (si nu creion colorat! :1) ). Este incredibil efectul! L-am folosit deja la 3 pipe si merge de minune. Eu folosesc un carbune de grafica, are suprafata mai mare.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Cinabru » 01 Iun 2009, 13:23

Faina idee. Am vreo doua pipe cu problema asta, o sa incerc. Ar trebui facute tutoriale pentru toate problemele de gen, cine se pricepe. Mie mi-ar fi utile, mai ales ca sunt la inceput cand vine vorba de reparatii.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde mrg » 02 Iun 2009, 12:10

[color=#FF0000]Curatare mustiuc[/color]
Ma bucur ca ti-e util, Cinabru. Iti raspund pe forum ref. la intrebarea curatare mustiucuri oxidate. Exista cateva raspunsuri incluse in topicul "Cum igienizati o pipa estate" din care o sa citez, dupa care voi completa cu modul in care procedez eu.
Humidor: "mustiucul il oparesc. Cele din vulcanita se fac maron si necesita curatare temeinica dupa aceea. Partea buna ca sulful este dezinfectant. Dupa oparire il spal cu CIF dupa care il curat la interior folosind alcool de 97grade."
Twain: "Eu las mustiucul 24 de ore scufundat in inalbitor cu clor, dupa care ii frec interiorul cu perii de pipa aspre, pana cand ies curate. Apoi il spal cu sapun normal, il clatesc bine, il sterg si ii lustruiesc exteriorul daca s-a matuit din cauza clorului."
Observatie la metoda lui Twain - nu stiu cum influenteaza clorul poansonarile cu vopsea (gen white spot sau vopseaua aurie de la Peterson sau Brebbia), am vazut insa ca a creat probleme la un mustiuc cu un tenon metalic (aluminiu parca? - nu sunt sigur, imi cer scuze daca ma insel). Si o recomandare proprie - daca se aplica metoda aceasta, ideal ar fi ca, dupa baia de clor, sa urmeze o clatire indelungata in apa rece, eventual tot 24 de ore sau poate mai mult.
Eu unul nu oparesc mustiucul, decat partial, daca este nevoie de recalibrare tenon sau interventie eliminare urme dinti in zona lipului (dar asta este alta discutie). Il spal temeinic cu CIF pasta, folosind partea aspra a unui burete de bucatarie - necesita clatiri repetate, pt. a depista zonele care mai sunt ingalbenite. Dupa, folosind tot CIF si 1-2 perii aspre, spal canalul. Atentie! - mustiucurile sunt de obicei ingalbenite mai ales in zona lip-ului, unde oxidarea se elimina mai greu, suprafata buretului aspru este destul de abraziva, iar insistenta nu aduce intotdeauna rezultatele scontate (mai ales la baza lip-ului, unde buretele nu actioneaza complet). O alta recomandare ar fi, ca la finalul curatarii cu burete&CIF, sa se frece mustiucul in lung, pt a nu ramane urme transversale pe el (destul de greu de scos dupa o operatiune energica). Pt. eliminarea oxidarii in zonele sensibile (vezi lip sau poanson brand pipa - care ar trebui protejat/evitat pe parcursul operatiunii mai dure cu burete&CIF), folosesc recomandarea lui Molia - pasta de dinti si o periuta, uscat si dupa aceea umed. Avantajul periutei este evident, ajunge unde nu reuseste buretele. (Cred ca se poate folosi, pt varianta uscata finala, si o carpa ceva mai moale, nu am incercat). Urmeaza uscarea si stergerea mustiucului cu alcool (folosesc vodca), si la interior si la exterior, si iar uscare. Functie de cat de zgariat/matuit este mustiucul dupa toate operatiunile astea, fac o slefuire usoara dar completa cu smirghel fin 1000 (atentie!, miscare doar in lung), dupa care o polishare cu pasta (albastra) pasla si bumbac (din kitul prezentat de Humidor). Este o operatiune migaloasa, insa rezultatul final este ok din punctul meu de vedere.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Cinabru » 02 Iun 2009, 13:29

Multumesc mult. M-am lamurit acum unde greseam si ce mai trebuie facut. Doar ca e ceva de munca, nu gluma. ::4)
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Humidor » 02 Iun 2009, 13:57

O metoda mai rapida, dar fara dezinfectare este smirgheluirea mustiucului. Aceasta are avantajul ca elimina si o parte din defectele facute de dinti/zgarieturi odata cu stratul superficial de oxid.
Se smirgheluieste (in functie de adancimea zgarieturilor) incepand cu 600, 800, 1000 dupa care se freaca cu pasta albastra (cea din kitul de la Hornbach) dupa care se slefuieste cu discul din bumbac bagat in bormasina la o turatie mai mica de 1800 (turatia mare duce la incalzirea suprafetei si matuire).
Se obtine un luciu ca de sticla.

Pentru cei care nu detin bormasina si discul din bumbac, se poate folosi polish auto, operatie care necesita un timp indelungat (2 ore de frecat dupa spusele lui Twain)
Humidor
 

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde mrg » 03 Iun 2009, 06:14

Subscriu la cele scrise de Humidor, cu precizarea ca eu fac slefuirea cu smirghel doar cu mustiucul montat pe pipa. Desi e vb de granulatii mici, slefuirea separata a mustiucului duce la aparitita unui "decalaj" (si pe asta am patit-o la un Chacom ::6) ). Mai complicat e cand trebuie sa faci manevra asta pe o pipa rusticatata...
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde catalindm » 16 Sep 2009, 00:13

[quote="mrg"][color=#FF0000]Slefuire tenon.[/color]
Voiam mai demult sa lansez un post pe tema asta, mai ales ca majoritatea pipelor mele sunt estate (cumparate de pe site-uri de licitatii). Nu fac o aici pledoarie pt. pipele second (cum le spun unii), dar, pt. ca eu cred ca sunt prezente in mai toate colectiile confratilor pipari, consider util un topic pe acest subiect, in care sa grupam mai multe din experienta practica.
Gata cu introul!, iata o prima solutie practica (citita pe la niste frantuji si testata recent cu rezultate excelente de mine) ref. la tenonurile care intra greu in shank. Solutia cu smirghel este riscanta (din proprie experienta), pt ca risti sa slefuiesti prea mult si sa capete joc imbinarea. (Alta bataie de cap dupa aceea cu recalibrarea - subiect de alte posturi.) Trebuie multa rabdare si control foarte des. Ei bine, solutia frantujilor consta in „hasurarea” tenonului cu o mina de creion, preferabil cea mai moale (si nu creion colorat! :1) ). Este incredibil efectul! L-am folosit deja la 3 pipe si merge de minune. Eu folosesc un carbune de grafica, are suprafata mai mare.


Dar de la ce apare aceasta problema? intreb ca de vreo saptamana si ceva la fel imi face si mie una din pipe.
Am sa incerc si eu, sper sa se rezolve ca e tare deranjant si mai ales am impresia ca fortez prea mult pentru a monta/demonta mustiucul.
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde mrg » 16 Sep 2009, 10:22

salut! nu imi dau seama exact de unde provine problema - inclin sa cred ca este de vina tenonul si nu o ingustare a shank-ului. la unele pipe vechi pe care le am nu ma grabesc niciodata sa trec la o reajustare a tenonului daca prezinta un mic joc la inceput (adica dupa ce le-am cumparat). le toaletez, le fumez si, in majoritatea cazurilor, jocul dispare, ca urmare a umezirii lemnului de la fum/condens. insa, atentie!, daca este vorba de un joc foarte mic. revenind insa la problema ta, cred ca se va rezolva - eu am reusit sa rezolv cu metoda cu grafit mustiuce care efectiv scartaiau atunci cand incercam sa le insurubez/desurubez, de mai-mai credeam ca o sa se rupa. dupa ce am dat cu grafit si le-am introdus cu grija de 2-3 ori au mers ca unse.
bafta!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde mrg » 09 Oct 2009, 09:39

Slefuire mustiuc - [color=#FF0000]Polish Savinelli[/color] - apud ghibortz:
"mam uitat prin forum şi nu am găsit nici o referire la polişul prefaricat de savinelli. eu lam cumpărat ultima oară de la băneasa mall. [paremise că prima dată am găsit pasta specială în shopul din berceni... (city mall? cred)]... nu ştiu cum îi zice la magazin... e cel de la fântâna arteziană. o cutiuţă e numai 15 ron şi e foarte eficientă pasta (numai pentru muştiuce). după clor şi frecare cu şmirghel în 5 minute cu o cârpă de bumbac se rezolvă (stră)lucirea neagră a muştiucelor. nu este necesară lustruirea cu polizoare sau alte maşinării...
în ceea ce priveşte intarsiile inelele sau semnăturile de pe muştiuce sau bol recomand acoperirea acestora cu o bucăţică de bandă adezivă. inclusiv la şmirgheluire şi polişare pentru a nu oblitera scrijeliturile... asta dacă interesează păstrarea acestor însemne."
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Airoh » 12 Sep 2010, 20:20

Exista vreo metoda de a inlatura mirosul/gustul rezultat in urma invechirii mustiucelor din ebonita(vulcanita) (pe care cred ca-l mentiona domnul Pari in postul Edinburgh Briar) si/sau in urma aplicarii igienizarii cu apa clocotita? Mentionez ca exteriorul l-am rezolvat din punct de vedere estetic folosind smirghel de 1000 si ulei de masline, dar ramane acelasi iz puternic care aduce a cauciuc ars. Si inainte de igienizare mirosul era prezent insa nu atat de puternic.

Am citit cum se formeaza si metode de prevenire dar de inlaturare am citit doar pe forumul unor saxofonisti (http://forum.saxontheweb.net/archive/in ... -3642.html) care recomandau http://www.doctorsprod.com/store/comers ... Product=17 sau ceara de canauba. Stiti vreo alta metoda? Ma refer la o metoda care sa nu implice schimbarea mustiucului.

Multumesc.
Avatar utilizator
Airoh
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2010, 14:43
Localitate: Bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde zudo » 12 Sep 2010, 20:28

Mirosul/gustul de cauciuc ramane din cauza faptului ca, la interior, a ramas oxidat. As incerca urmatoarea manevra: umecteaza o perie din bumbac in clor concentrat si introdu-o in mustiuc, las-o acolo peste noapte, apoi spala cu apa din abundenta - pana dispare mirosul de clor.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Humidor » 12 Sep 2010, 20:31

Mirosul acela este de la sulful din cauciucul vulcanizat, care la interior este mai greu de eliminat. Sterge-l bine cu o perie cu alcool. Dupa mai multe fumate (10-20) si stergeri succesive, dispare. Este normal, dupa igienizare raman niste mirosuri basca gustul de sare la priele fumate daca ai aplicat metoda profesorului.
Humidor
 

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Airoh » 12 Sep 2010, 20:39

Multumesc pentru recomandari si avertizare in legatura cu gustul de sare (da, am aplicat si metoda profesorului).
Avatar utilizator
Airoh
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2010, 14:43
Localitate: Bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde maria125 » 28 Apr 2011, 14:41

Sotul meu are un Meerschaum si as vrea sa ii fac o reconditionare cadou de ziua lui. Personal nu ma pricep si nu vreau sa fac o greseala asa ca prefer sa merg la cineva priceput. Imi puteti recomanda pe cineva din Bucuresti? Multumesc
maria125
 

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde mrg » 29 Apr 2011, 12:14

In general, 'patina' pe care o capata un Meerschaum in urma fumatului este unul dintre "punctele de atracție/admiratie" ale acestui tip de pipe. Ma refer, in special, la nuanta, si nu la zgarieturile inerente unei utilizari indelungate sau neglijente si nici la matisarea mustiucului, daca este din vulcanita etc. Sincer, nu stiu cine s-ar incumeta sa faca o reconditionare, daca este vorba de Meerschaum si nu de mustiuc, pentru ca nu se poate realiza prin metodele clasice folosite in cazul briarului. Exista cativa pipari de pe acest forum care au facut ceva experimente pe spumele proprii, insa nu ma pot pronunta asupra rezultatelor obtinute, iar daca ei nu iau cuvantul... nu ii pot nominaliza eu.
Experienta mea in domeniul Meerschaum este limitata in principal la fumat, iar incercarile proprii de reconditionare nu au dat rezultatele scontate.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde zudo » 30 Apr 2011, 09:34

[quote="maria125"]Sotul meu are un Meerschaum si as vrea sa ii fac o reconditionare cadou de ziua lui. Personal nu ma pricep si nu vreau sa fac o greseala asa ca prefer sa merg la cineva priceput. Imi puteti recomanda pe cineva din Bucuresti? Multumesc


Doamna, daca pipa nu are defecte structurale si necesita doar o reconditionare strict cosmetica si igienica, incerc sa va ajut eu. Detalii prin MP.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Trips&tricks reconditionare pipe

Mesajde Gordon » 27 Iul 2011, 09:22

Se vede ca n-ai prea citi pe forum :) Sunt mai multe locuri in care este explicata procedura.

Iti cumperi o bormasina si o perie de dat lustru din bumbac, (chiar in acest thread, mai sus, este explicata procedura co bormasina la turatie mai mica si discul din bumbac). (Un kit de slefuit gasesti la Hornbach: viewtopic.php?f=15&t=96&p=275&hilit=Hornbach#p275 )


Un disc de bumbac arata asa: download/file.php?id=84&mode=view

Procedura:
- montezi discul in bormasina si fixezi bormasina intr-o menghina (o poti tine si in mana daca esti destul de indemanatic)
- turezi bormasina si freci discul la turatie mare de blocul de carnauba. Ceara se fixeaza astfel pe bumbac.
- cu discul de bumbac astfel "manjit" de carnauba, lustruiesti bolul pipei. Daca turatia este prea mare, ceara se topeste si raman urme inegale pe bol.

Cam asa ceva, numai ca aplicat la bol:
[youtube]6y1WaflLoaY[/youtube]
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron