Pipa din spuma de mare, ce credeti?

Moderator: mrg

Pipa din spuma de mare, ce credeti?

Mesajde Learned » 07 Iul 2015, 16:04

Nu ma pricem la pipele din spuma de mare, dar una pe okazi mi-a atras atentia si am cumparato cu 80 ron.

[img]http://i.imgur.com/humeEbg.jpg?1[/img]

Am obzervat 3 defecte la ea. 1. Punctul negru. 2. Inbinarea dintres mustiuc si pipa nu se inchide cu mustiucul in pozitia corecta(nu ma-i spun ca mustiucul e model vechi cu filet ;_;).I-ar pe partea care nu se vede e un o mica depresiune de marimea uni graunte de zahar. A fost ceva in cutie cazut, o bucatica de plastic sau ceva, nu au observat si a lasat o urma.
Pipa a fost fumata, dar foarte putin si intretinuta de fumator foarte bine, a curatat vatra dupa fumata asa bine ca e doar putin galbena.
Se observa un pic de culoare spre inbinarea mustiucului deci cred ca a 'block meerschaum' daca s-a colorat doar la cateva fumate.
Nu am facut testul cu limba, deja cred ca felul in care s-a colorat dovedeste ca e block.

Ce spuneti, am facut o decizie buna sau proasta?
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Pipa din spuma de mare, ce credeti?

Mesajde Twain » 08 Iul 2015, 20:48

Micile adâncituri din meerschaum nu au prea mare importanță. Oricum, îi vei mai face altele, în timp. BIne că nu are crăpături.
Ce trebuie corectat, după părerea mea, este acea îmbinare imperfectă dintre muștiuc și vatră. Acum, depinde și cât de incorectă este alinierea aceea. Dacă se poate fuma confortabil, poate nu e cazul să repari ceva ce funcționează. (Cred că ştii vorba aia, care zice că "Mai-binele e răul Binelui".)
Per total, eu zic că o pipă de spumă la 80 de lei este o afacere bună.
Apropo, pe muștiuc are vreo inscripție sau vreo reprezentare grafică?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pipa din spuma de mare, ce credeti?

Mesajde Learned » 08 Iul 2015, 22:11

S-e poate sa fie doar ceara luata si meerschaumul sa fie neatins si sper sa nu ii fac pagube in viitor :)
Nu are nici o inscriptie nicaieri din pacate...

Poate fi fumata, imbinarea imperfecta e doar o problema estetica dar nu as putea fuma o pipa daca musticul nu e aliniat perfect, e genul de problema care ma-r obseda in cursul fumatei.
O sa incerc sa vad daca merge sa 'repar' imbinarea desi cred ca filetul e lipit acolo, sunt urme pe racitor de cleste deci cineva inaintea me-a a incercat sa rezolve inbinare prin mutarea racitorului si nu cred ca a reusit.
O sa ma ocup de ea pe la sfarsitul luni daca o sa am ceva timp liber, acum sunt prins cu munca :c

1 Problema inbinari si

2 Ma gandeam sa aplic metoda care am vazuto pe forum, stersa cu alchool iar apoi reaplicat un strat de ceara. Asa rezolv mica adancitura din lateral si poate scap si de puncul acela negru si darele de mizerie de pe ea(nu se vead in poze pentru ca sunt mici dar sunt acolo).

3 Sterilizat mustiucul

Apoi o pot fuma, daca totul merge bine desigur...
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron