Chester 1907 - meerschaum

Moderator: mrg

Re: Chester 1907

Mesajde MarcBarbu » 22 Apr 2013, 12:20

Oau.
Ai avut ceva de migalit la doamna. Dupa cum spuneam si pe FB, e o pipa extraordinar de frumoasa. Sa-i fii sanatos si sa o stapanesti cu placere!
Adu-o vineri pls :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Chester 1907

Mesajde mrg » 22 Apr 2013, 13:19

:41) Munca, nu gluma! Felicitari!!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Chester 1907

Mesajde manos » 22 Apr 2013, 13:28

A iesit foarte frumos !
Felicitari, sa o fumezi cu placere !
Mi-as dori sa am priceperea si rabdarea necesara pentru a iesi si din mainile mele astfel de bijuterii ...! daca as fi vazut in targ astfel de pipa nici nu m-as fi uitat la ea ...! dar uite ca un ochi specializat stie ...! Felicitari inca odata !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Chester 1907

Mesajde Gordon » 22 Apr 2013, 13:56

Multumesc! Nici eu nu mai credeam ca va iesi ceva cat de cat acceptabil.
O aduc vineri.

LE: ultima poza a pipei, umpluta cu tutun, este contrastata la maxim. In realitate arata ca cele pozate pe servetel.

LLE: Interesanta colorarea rapida in momentul ceruirii ceea ce valideaza ce spunea [url=http://www.facebook.com/fred.bass.5?fref=ts]Fred Bass[/url], ca pipele cele mai vechi au rezultatele cele mai bune la ceruire, la modul ca suprafetele crem, devin maron, ceea ce nu se intampla la [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=15&t=1810&hilit=ceruire+meerschaum#p11114]pipele mai tinere[/url]. Dupa cum se observa in ruptura din shank, partea cea mai colorata are doar 1,2 mm. Asta inlatura si temerea unora cum ca o scufundare in ceara mai mult de cateva secunde ar duce la intrarea masiva a cerii in bol. Nu cred ca este adevarat. Am observat de-a lungul timpului ca meerschaumul se coloreaza mai ales la suprafata. Ceara nu face altceva decat sa absoarba uleiurile din interior. Acestea , in contact cu aerul sau cu ceara se coloreaza. Am observat acelasi lucru si la interior. Curatand pana la piatra de gudron, nu mai ramane decat o suprafata crem. Nu am mai vazut alta pipa din meerschaum, veche, colorata si sparta care sa confirme teoria ca se coloreaza doar la suprafata, dar asta este banuiala mea.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron