curatare filtru balsa

Moderator: mrg

curatare filtru balsa

Mesajde vincentmv79 » 03 Oct 2010, 21:01

Personal prefer sa folosesc filtre din lemn de balsa, intrucat absorb foarte bine umiditatea si pentru ca le pot folosi de mai multe ori.
Dupa ce terminati de fumat pipa, asteptati aproximativ o ora sa se raceasca. Dupa ce desfaceti mustiucul, in cazul in care folositi filtru din balsa, veti observa ca acesta este foarte murdar, imbacsit de nicotina.
Eu folosesc urmatoarea metoda pentru a-l curata:
In chiuveta de la baie, il las putin sa se inmoaie in apa. Dupa aceea, folosesc o periuta de dinti veche. Inmoi periuta in apa, o frec de mai multe ori de bucata de sapun si incep sa periez filtrul timp de aproximativ un minut. Repet inca o data aceasta operatiune. Iau o bucata de hartie igienica si o impaturesc in doua sau trei. Pun filtrul in mijloc, rulez, presez si rotesc de cateva ori. Desfac hartia, o ontorc pe cealalta parte , pun filtrul in mijloc, impaturesc, si rulez presamdu-l de mai multe ori. Veti observa ca se curata aproape perfect si nu ramane gust de sapun. Dupa aceea, las filtrul sa se usuce pana a doua zi. Il pot folosi de mai multe ori in acet fel.(aproximativ 5-6 ori). Sper sa va ajute acest mic truc.
Fum rece.

Cu stima,
Marius Stefan
Avatar utilizator
vincentmv79
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 14
Membru din: 13 Feb 2010, 11:09
Localitate: Bucuresti

Re: curatare filtru balsa

Mesajde vincentmv79 » 03 Oct 2010, 21:14

Neconsiderand ca este absolut important, am omis faptul ca filtrul trebuie clatit foarte bine cu apa dupa ce este curatat cu periuta de dinti si cu sapun.
Cu stima,
Marius Stefan
Avatar utilizator
vincentmv79
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 14
Membru din: 13 Feb 2010, 11:09
Localitate: Bucuresti

Re: curatare filtru balsa

Mesajde pari » 06 Oct 2010, 18:05

filtrul de balsa este foarte ieftin, tocmai pentru ca este de unica folosinta.. :|
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: curatare filtru balsa

Mesajde victor » 11 Oct 2010, 19:42

Nici filtrele de carbon sau de spuma nu costa mare lucru, dar... ce faci cind te trezesti ca nu mai ai nici un filtru "ieftin"? Eu zic ca nu e rau sa ai si o solutie de back-up.
Daca as putea sa transform si scrumul in tutun... ::21)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: curatare filtru balsa

Mesajde ghibortz » 12 Oct 2010, 23:15

[quote="victor"]Daca as putea sa transform si scrumul in tutun...


am păstrat eu tutunul rămas în urma fumatelor incomplete...
după vreo 3 cutii de 50 de grame am strâns mai mult de jumătate de cutie (cca 30 de grame)...

gustul la primele fumuri este întradevăr execrabil după care se transformă întro fumată ca şi cum ai avea un tutun de mai slabă calitate.
ghibortz
 

Re: curatare filtru balsa

Mesajde Airoh » 13 Oct 2010, 14:47

@Marius
Ar putea fi utila metoda curatarii filtrelor balsa, o sa o incerc, multam pentru "share".

[quote="victor"]Eu zic ca nu e rau sa ai si o solutie de back-up.

De trei ori "de acord" si inca pe-atat ;) .
Avatar utilizator
Airoh
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Aug 2010, 14:43
Localitate: Bucuresti

Re: curatare filtru balsa

Mesajde Humidor » 14 Oct 2010, 11:16

[quote="vincentmv79"]Neconsiderand ca este absolut important, am omis faptul ca filtrul trebuie clatit foarte bine cu apa dupa ce este curatat cu periuta de dinti si cu sapun.
Cu stima,
Marius Stefan


- Avand in vedere ca e lemn, nu miroase a sapun dupa aia, oricat l-ai curata?
- Filtru din lemn de balsa se deformeaza la introducerea in tenon si banuiesc ca si la frecatul cu periuta, daca nu chiar se toceste de-a binelea. Cat de reutilizabil mai este dupa operatia de curatare?
- Lemnul din balsa are proprietati absorbante. Uleiurile si zaharurile absorbite, nu cred ca le mai scoti curand oricat ai freca cu periuta. Banuiesc ca operatiunea de curatare are ca efect inlaturarea mizeriei doar de pe stratul superficial. E la fel cu a curata un burete fara sa-l storci...
- Si nu in ultimul rand, vorba celorlati, cate pipe fumezi pe zi astfel incat spalarea filtrelor sa-ti aduca o economie demna de luat in calcul?...
Humidor
 
Sus

Re: curatare filtru balsa

Mesajde vincentmv79 » 16 Oct 2010, 06:21

Personal folosesc aceasta metoda din comoditate, din dorinta de a nu ma duce de prea multe ori la magazin. Tot din comoditate, se intampla sa arunc filtrele de balsa daca nu am chef sa le curat. Depinde de moment. De obicei, stocurile de consumabile pe care le achizitionez nu sunt exagerat de mari si de aceea prefer sa folosesc cateodata metoda....
In rest, lucrurile sunt simple: numai daca incercati aceasta metoda veti vedea daca functioneaza sau nu (si mai ales in ce fel functioneaza). Daca dupa ce ati incercat vi se pare o metoda buna, care nu va afecteaza fumata personala in mod negativ, puteti sa o practicati in mod regulat.

Marius Stefan
Avatar utilizator
vincentmv79
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 14
Membru din: 13 Feb 2010, 11:09
Localitate: Bucuresti

Re: curatare filtru balsa

Mesajde RaduM » 14 Noi 2010, 17:13

Am inteles ca filtrul de balsa este utilizabil si la a doua pipa...exista totusi fumatul si fara filtru? :-\
RaduM
 

Re: curatare filtru balsa

Mesajde Molia » 14 Noi 2010, 18:51

Exista. Multe din pipe nu sunt concepute pentru a fi folosite cu filtru. La cele cu filtru de 9mm esti nevoit sa inveti un cu totul alt stil de fumat cand le fumezi fara filtru: tragi mai usor si mai rar.
Molia
 

Re: curatare filtru balsa

Mesajde zudo » 14 Noi 2010, 19:57

[quote="RaduM"]Am inteles ca filtrul de balsa este utilizabil si la a doua pipa...exista totusi fumatul si fara filtru? :-\


Filtrul de balsa se poate refolosi cel putin o data, dupa o uscare prealabila. La pipele dotate cu loc de filtru de 9mm se poate folosi si un adaptor - care reduce diametrul canalului de fum de la 9 la 3-4mm, rezultand practic o pipa fara filtru. Adaptorul poate fi din lemn (briar) sau plastic (acrilic). Mai sunt si variante cu boabe de orez, cristale denicotea sau bucatele de meerschaum (pentru bol), hartie.
Incepatorilor le recomand, totusi, folosirea filtrelor. Rolul lor principal este de a absorbi excesul de umiditate si condens, caracteristic in mod special tabacurilor aromatizate - fumate in general de incepatori.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti
Sus


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron