Mustiuc decalibrat

Moderator: mrg

Mustiuc decalibrat

Mesajde octawww » 03 Sep 2010, 09:32

Buna ziua, domnilor,

Acum jumatate de an mi-am luat o pipa de la Stanwell, era practic de la inceput decalibrata, sau cel putin asa am observat dupa primele 2-3 aprinderi. Am incercat sa tin mustiucul in apa fierbinte, dupa care sa-l largesc cu o biluta fabricata din folie de aluminiu. A ajutat pentru inca cateva aprinderi, insa in cele din urma am ajuns iarasi la inceput, mi se invarte mustiucul de zici ca e pe rulmenti. Aveti, va rog, vre-un sfat?

Va multumesc anticipat!
octawww
 

Re: Mustiuc decalibrat

Mesajde mrg » 03 Sep 2010, 10:26

Salut Octawww,
Fie incerci sa deformezi plastic tenonul (prin incalzire si apoi presiune, prin diverse metode), fie incerci sa incarci exterior tenonul. Riscurile sunt sa exerciti o presiune prea mare si sa crapi tenonul sau sa o deformezi descentrat. Eu am folosit metoda cu exercitarea presiunii folosind sare (am explicat-o undeva pe forum si pe blog) si a functionat. La altii (Zudo si Manos, parca) insa nu a mers, rezultand o deformare elastica - a tinut cateva zile, apoi jocul a reaparut, ca si in cazul tau.
Nu mai stiu cine zicea aici pe forum (cred ca Ghibortz) ca foloseste lac de unghii sau ceva asemanator (imi cerc scuze daca nu am retinut exact). Nu tine foarte mult, dar nu este greu de aplicat si, cum nu vine in contact cu tunelul de fum nu altereaza calitatea fumatei. Cred ca ar mai fi o solutie de incarcare cu un strat f. subtire de adeziv epoxidic, aplicat cat mai uniform posibil (se mai poate ajusta dupa uscare cu smirghel f fin, iar apoi, daca mai este nevoie, se poate da cu grafit). Precizez ca nu am incercat metodele astea.
Eu am mai incercat cu matisarea tenonului cu lita foarte subtire, insa am esuat in principal pentru ca nu am avut un adeziv de calitate. Deci nu-ti pot spune daca functioneaza sau nu.
O alta metoda ar fi schimbarea cu totul a tenonului (se poate achizitiona online de pe diverse site-uri). Sau, varianta mai delicata, a mustiucului cu totul - dar ar implica sa identifici exact modelul tau, ceea ce este mai greu doar "pe vazute".
Nu in ultimul rand, ar trebui sa iei in calcul ideea reclamarii catre Stanwell a problemei - asa cum au procedat Manos si Pari. Vezi insa ca, daca optezi pt. aceasta varianta, trebuie sa te inarmezi cu rabdare si insistenta. Pt. detalii ar fi util sa lecturezi avatarurile lui Manos cu cei de la Stanwell.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Mustiuc decalibrat

Mesajde octawww » 03 Sep 2010, 10:48

Salut, mrg,

Daca se poate o sa profit de experienta si amabilitatea ta:D si as avea cateva intrebari:
1. Nu am reusit sa achizitionez un reamer, pana acum m-am folosit de reamer-ul piparului Costin, insa acum nu mai am ocazia. Intrebarea este: exista si o alta metoda de a inlatura turta?
2. Canalul de fum dintre shank si bol l-am curatat cu o perie simpla de bumbac, am incercat odata sa bag o scobitoare cu vata in capat si am observat ca ramaine destul de multa murdarie, cum as putea s-o inlatur, daca nu definitiv, cel putin cat se poate de mult?
3. Pe capatul mustiucului care se tine in gura apar urme de la dinti si se "albeste", cum as putea sa le inlatur?

Iti multumesc mult, anticipat!
octawww
 

Re: Mustiuc decalibrat

Mesajde ghibortz » 04 Sep 2010, 13:16

caută şi tu octave prin subforumul "întreţinere şi reparare" şi găseşti destule informaţii.

[quote="octawww"]exista si o alta metoda de a inlatura turta?

eu folosesc cu atenţie un briceag foarte bine ascuţit.
e drept la una din pipe am ciupit buza puţin însă mie nu îmi pasă.

[quote="octawww"]2. Canalul de fum dintre shank

există un spray de la savinelli foarte bun pentru astfel de operaţiune sau din nou găseşti metodele propuse de ceilalţi membri pe subforumul citat mai sus.

[quote="octawww"]3. Pe capatul mustiucului care se tine in gura apar urme de la dinti si se "albeste", cum as putea sa le inlatur? Iti multumesc mult, anticipat!

tot ce e vulcanită va "produce" respectivele urme.
din nou savinelli are o pastă polish pe piaţă.
dacă pipele tale se odihnesc în soare muştiucele de vulcanită vor fi expuse continuu acestui proces de oxidare ce le va înverzi/îngălbeni.
ghibortz
 
Sus

Re: Mustiuc decalibrat

Mesajde mrg » 06 Sep 2010, 07:15

Salut, Octawww,

Ghibortz ti-a oferit deja niste solutii la problemele tale, pe forum gasesti mai multe rezolvari. Incerc si eu sa-ti raspund din prisma experientei proprii:
1 - nici eu nu detin un reamer, dar nu am simtit nevoia de asa ceva decat o singura data, cand incercam sa reconditionez o pipa cu un bol adanc, conic si foarte ingust. In rest folosesc cu mare grija un briceag (riscurile ti le-a spus Gibortz - poti ciupi fie buza, fie risti sa intri prea mult si inegal in turta sau chiar in briar, deci atentie mare!) si smirghel cu granulatie mare (si aici exista riscul de zgaria buza, dar cu atentie poti efectua manevra fara niciun risc, chiar daca te murdaresti pe maini ;) ). Concluzia este clara, zic eu: reamer-ul este mai rapid, mai sigur si mai elegant ca mod de folosire. Dar daca nu e... merge si cu restul.
2 - recomandarile spun ca atunci cand cureti canalul de fum sa insisti cu perii aspre pana o scoti curata pe ultima folosita. Ceea ce inseamna ceva efort si timp. O solutie utila (mai rapida), asemanatoare cu cea folosita de tine, am vazut-o la Zubris (via blogul lui Radu Ignatescu), un pescar lituanian inventiv, ale carui filmulete la poti vedea aici: http://www.youtube.com/user/ZubrisLV#p/u/4/_Y3DY-SlUxg. Cauta printre filmulete si vei gasi cea in care foloseste niste betisoare de bambus si vata. Eu am incercat metoda (am folosit, ca de obicei, vodca pt. curatare) si functioneaza ok.
3 - albirea mustiucului se datoreaza materialului din care e facut mustiucul (vulcanita), care, asa cum ti-a spus si Ghibortz, se ingalbeneste in timp. Solutia sugerata de el este cea mai rapida&eleganta. Cea alternativa consta in utilizarea unui burete ceva mai aspru si a pastei de curatat Ciff, insa dupa asta mustiucul devine mat, respectiv pierde din luciu. Ar mai trebui dupa sa aplici o polishare fina cu pasta de polishat si disc de pasla si apoi cu cel de bumbac. (Se gasesc kituri de acest tip in comert - discurile de pasla&bumbac se pot atasa la bormasina.)
4 - Urmele apar inevitabil in urma prizei mustiucului in dinti. Sunt ceva mai greu de indepartat, mai ales daca peretii mustiucului in zona lip-ului sunt subtiri. Eu folosesc smirgheluirea pana la un anumit punct, riscul de subtiere fiind destul de mare. (Am incercat si deformarea la cald, dar este o manevra riscanta - am reusit sa stric un mustiuc asa.) Cel mai bine ar fi ca la pipele pe care le tii in dinti (nu toate pipele se preteaza pt. o astfel de priza) sa aplici o protectie de plastic in zona lip-ului: o bucatica mica de furtun de plastic transparent pe care o pui peste zona in care faci priza cu dintii - Zudo a descris metoda pe forum, vezi discutiile aici: viewtopic.php?f=82&t=1027&p=5895&hilit=protectie#p5895.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron