reconditionare pipa

Moderator: mrg

reconditionare pipa

Mesajde bim » 09 Iul 2010, 12:35

Exista posibilitatea de a repara o pipa la care mustiucul are joc (trage si aer fals)?
Mentionez ca pipa nu este crapata si nu are alt defect vizibil insa a avut parte de o aventura inedita. Iarna trecuta am pierdut-o in zapada si am regasit-o in primavara in fata portii (dupa ce s-a topit zapada). Era plina de apa insa dupa uscare parea ok ...crapase numai lacul pe alocuri. Ulterior am observat jocul mustiucului.
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde Humidor » 09 Iul 2010, 12:42

Este cu filtru sau fara filtru? (conteaza)
In principiu se poate. Vezi procedura MRG pentru tenon cu filtru: http://tutunsipipa.blogspot.com/2009/10 ... -9-mm.html

Daca este fara filtru, incalzesti tenonul (cu o lumanare sau deasupra foculi de la aragaz, mare atentie sa nu ia foc sau sa se topeasca) si apoi apesi cu el pe masa astfel incat sa se bombeze. Pentru a nu avea probleme cu astuparea gaurii de fum, este recomandat sa bagi un obiect la diametru in gaura (scobitoare sau perie de curatat.. te orientezi)
Humidor
 

Re: reconditionare pipa

Mesajde bim » 09 Iul 2010, 18:15

Este cu filtru de 9.
Nu am reusit sa inteleg procedura din postul indicat dar cred ca nu e si pt cazul meu. La mine cred ca s-a largit pipa de lemn, mustiucul pare ok.
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde Humidor » 09 Iul 2010, 18:20

Avand in vedere ca lemnul nu poti sa-l contracti, nu-ti ramane decat varianta sa largesti tenonul intr-un fel sau altul...
Humidor
 

Re: reconditionare pipa

Mesajde zudo » 09 Iul 2010, 19:53

Si eu am incercat, la o pipa, metoda descrisa de mrg si nu a mers. Cred ca materialul din care e construit tenonul e de vina, devenind casant. Al meu a crapat, pur si simplu. L-am lipit cu superglue. O solutie poate fi incarcarea cu material (rasina epoxi) si slefuirea pana la cota, sau, provizoriu - daca diferenta e destul mare - cu o banda de scotch.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde victor » 09 Iul 2010, 20:34

Daca luftul nu e foarte mare, poti incerca sa acoperi mortisa, in zona de contact cu tenonul, cu lac. Lac de unghii unghii. De preferat transparent.
Eu am incercat treaba asta si rezultatul e foarte bun. Ingustarea, micsorarea diametrului mortisei se face progresiv, aplicind unul, doua sau cite straturi de lac sunt necesare. In plus, lacul de unghii nu e nici foarte dur incit sa uzeze in timp tenonul si nici nu scirtiie cind e umed.
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: reconditionare pipa

Mesajde bim » 09 Iul 2010, 20:37

Pt cazul meu ar fi fost buna o metoda de incarcat lemnul. Credeti ca e o problema daca ii dau pe interior cu lac?
Diferenta este mica, nu incape banda adeziva. Se pare ca s-a largit mult pe interior... spre capatul lacasului pt mustiuc.
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde bim » 09 Iul 2010, 20:40

[quote="victor"]Daca luftul nu e foarte mare, poti incerca sa acoperi mortisa, in zona de contact cu tenonul, cu lac. Lac de unghii unghii. De preferat transparent.
Eu am incercat treaba asta si rezultatul e foarte bun. Ingustarea, micsorarea diametrului mortisei se face progresiv, aplicind unul, doua sau cite straturi de lac sunt necesare. In plus, lacul de unghii nu e nici foarte dur incit sa uzeze in timp tenonul si nici nu scirtiie cind e umed.


Nu ma gandisem la lac de unghii insa e o idee buna. Nu schimba gustul pipei? Se poate topi in timp ce fumez?
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde victor » 09 Iul 2010, 20:41

Exact asta spuneam! :1) Nici vorba de topit sau alte incidente!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: reconditionare pipa

Mesajde ghibortz » 10 Iul 2010, 09:21

dacă joacă uşor încearcă să readuci lemnul prin dilatarea lui la acelaşi nivel cu tenonul.
metoda e următoarea:
pe interiorul shankului şi pe exteriorul tenonului aplică un strat de ceară de albine ca şi cum ai da cu parafină pe schiuri.
apoi fumează pipa.
prin încălzire ceara se topeşte şi se absoarbe intrând în fibrele lemnului.
la mine a funcţionat în 3 cazuri din 3.
baftă.
ghibortz
 

Re: reconditionare pipa

Mesajde DSM » 10 Iul 2010, 17:55

[quote="ghibortz"]dacă joacă uşor încearcă să readuci lemnul prin dilatarea lui la acelaşi nivel cu tenonul.
metoda e următoarea:
pe interiorul shankului şi pe exteriorul tenonului aplică un strat de ceară de albine ca şi cum ai da cu parafină pe schiuri.
apoi fumează pipa.
prin încălzire ceara se topeşte şi se absoarbe intrând în fibrele lemnului.
la mine a funcţionat în 3 cazuri din 3.
baftă.


Si eu pot sa confirm aceasta metoda, insa daca jocul e prea mare, as merge pe ingrosarea mustiucului cu epoxi si slefuirea la cota. E mai greu sa incarci lemnul si sa il slefuiesti.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: reconditionare pipa

Mesajde bim » 10 Iul 2010, 19:13

am incercat cu apa (am tinut pipa in apa) insa se dilata f mult, lacasul pt mustiuc se largeste si mai tare iar dupa uscare nu am observat vrei diferenta. mai are sens sa incerc cu miere?
incarcarea mustiucului nu se poate aplica la mine.- canalul este conic, fiind mai larg la un cm de la locul de intrare al mustiucului.
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde zudo » 10 Iul 2010, 19:19

[quote="bim"]... mai are sens sa incerc cu miere?
...

Nu cu miere, cu ceara de albine topita !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: reconditionare pipa

Mesajde ghibortz » 11 Iul 2010, 00:45

apa dilată lemnul dar apoi prin evaporare nu rezolvă nimic în timp ce moleculele solide de ceară rămân cristalizate în structura fibrelor lemnoase menţinându.le volumul...
iar dacă citeşti mai atent articole despre întreţinerea pipelor ai să vezi că nu este recomandat contactul cu apa...
în caz de joc mai mare de câţiva microni spre milimetrii e nevoie de metoda descrisă de DSM cu încărcat cu un material şi pilire până la egalizare a cotelor.
eu aş îndrăzni (deşi nu am fost nevoit să încerc) să încarc în loc de răşină epoxidică, cu ceva material genul aracet cu rumegus fin (pilitură de briar ar fi ideală)...
ghibortz
 

Re: reconditionare pipa

Mesajde bim » 11 Iul 2010, 18:18

Am incercat cu lacul pe interior. Rezultatul pana acum este promitator...pipa nu mai trage aer fals iar jocul este extrem de mic. Probabil ca daca ii mai dau un strat sau doua se va remedia si acest aspect. Ramane sa vad daca dureaza aceasta reconditionare.
P.S. Lacul se simte cand fumez... sper sa dispara inainte sa devin dependent. @-)
bim
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 31
Membru din: 11 Mar 2010, 17:11
Localitate: bucuresti

Re: reconditionare pipa

Mesajde ghibortz » 11 Iul 2010, 23:32

măcar dă cu unul de calitate ::10)
ghibortz
 


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron