Pipa Meerschaum

Pipa Meerschaum

Mesajde pintilie.costin » 02 Feb 2010, 10:31

Am reusit sa achitionez o pipa din meerschaum de pe okazii(cu toata retinerea mea vis-a-vis de acest site).Pipa a fost cumparata de la Jpb acum ceva timp in urma este din bloc , fumeaza excelent si nu are defecte majore.Singurul lucru care nu imi place este faptul ca proprietarul anterior nu a fumato cu atentie si pe bol sunt ceva urme de grasime pe care nu cred ca o sa reusesc sa le scot.
Fişiere ataşate
pipa spuma.jpg
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde ghibortz » 02 Feb 2010, 11:47

să o fumezi relaxat costine.
ai rupt blitzul ăla în două.
se curăţă cu salivă foarte uşor.
aplică o un frecuş cu ceară de albine de căpăcel.
aduc io dacă nu ai.
da' cât costă?
ghibortz
 

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde pintilie.costin » 02 Feb 2010, 12:55

Ghib blitzu la rupt proprietaru' eu aici la camin nu detin chestii din astea sofisticate , iar despre pret eu cred ca e unu rezonabil: 80 roni.
Multumesc pentru sfaturi/urari ,si as vrea ceva ceara daca se poate. ::6)
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde DSM » 02 Feb 2010, 13:15

Si eu vanam pipa, dar a trebuit sa renunt pentru ca anul asta am reusit sa cumpar trei pipe deja.
Cum arata bolul pipei, este OK?
De cine este produs?
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde pintilie.costin » 02 Feb 2010, 13:34

Producatorul pipei se numeste Altinay, nu cunosc foarte multe despre acesta insa sunt multumit de pipa , bolul este putin murdar dupa cum am spus, insa am inteles de la Ghib ca se curata , buzele nu au arsuri.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde ghibortz » 02 Feb 2010, 16:25

acu rămâne de depistat de ce a fost vândută?
să nu aibă vreo hibă.
20 euro e un preţ mai mult decât excelent pentru o spumă curată.
şi altinay e unul din producătorii importaţi de JBP şi El Unico.
eu aş acorda încredere.
cu ceara: binenţeles e stabilită.
mie personal spuma a conferit cele mai relaxante fumate cu latakia şi mixturi engleze.
nu uita!
dacă o vrei colorată mai pe repede înainte după ce o fumezi pune un dop de plută în vatră.
nu forţa să nu o crăpi.
ghibortz
 

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde pintilie.costin » 02 Feb 2010, 16:33

Ghib pipa a fost vanduta pentru ca persoana a avut aceasta pasiune dar a renuntat, de altfel nu are decat 3 calificative semn ca nu se ocupa cu asa ceva ,pipa a fost intr-adevar cumparata de la Jpb acum vreun an. Si la mine la prima fumata mi-am dat seama de diferenta semnificativa intre o fumata in briar si una in meerschaum,sunt foarte incantat de noua achizitie. Cat despre colorat nu cred ca o sa recurg la metoda dopului de pluta ci o sa o las sa se coloreze in mod normal, oricum iti multumesc pentru pont. :19)
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde ghibortz » 02 Feb 2010, 16:44

sunt unii care îşi vor spuma color...
eu nu..
e ca briarul vopsit negru spre exemplu unde este ascunsă toată frumuseţea modelelor nervurilor create de mama natură.
ghibortz
 

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde pintilie.costin » 02 Feb 2010, 17:31

sunt unii care îşi vor spuma color...
eu nu..
e ca briarul vopsit negru spre exemplu unde este ascunsă toată frumuseţea modelelor nervurilor create de mama natter.

De acord cu tine, mie nu imi place sa grabesc lucrurile, insa are vreun efect asupra fumatei daca este colorata?
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde ghibortz » 02 Feb 2010, 17:42

nu ştiu!
nu am colorato încă :roll:
poate ştiu avansaţii :1)
ghibortz
 

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde Molia » 02 Feb 2010, 18:21

Un meerschaum colorat fumeaza mai bine, pentru ca e mai frumos si ai ce sa admiri in timpul fumatei si mai prost, materialul fiind mai putin absorbant odata cu umplerea porilor cu gudronul care le coloreaza. Daca briarul pare viu cand i se vad nervurile, meerschaumul e viu prin faptul ca nuantele evolueaza in timp.
Molia
 

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde Humidor » 02 Feb 2010, 18:31

S-o fumezi sanatos!

Pana o sa ajungi sa o colorezi... va mai dura ceva timp, Baaron forjeaza niste pipe de la Ermec de 2 ani si inca nu a reusit sa le dovedeasca. In momentul in care va fi colorata vor fi astupati si toti porii cu gudron solidificat ceea ce inseamna ca si efectul de filtru natural nu va mai exista. Nu stiu daca exista vre-un pipar de la PCB care sa fi ajuns sa coloreze sau macar sa fumeze dintr-o pipa colorata (ca cea din avatarul implicit).
Oricum dureaza ani de zile, timp in care nu cred ca vei scapa fara zgarieturi, stricat mustiuc etc.
Eu zic sa te bucuri de fumata rece si sa lasi coloratul pentru cei care au rabdarea si grija necesara acestei preocupari (inclusiv manusile albe)
Humidor
 

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde pintilie.costin » 02 Feb 2010, 20:09

Multumesc pentru informatii si pentru urari, sunt foarte mandru de ea, si nu vreau decat sa ma pot bucura de fumul rece si uscat ce il ofera :1)
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Pipa Meerschaum

Mesajde cornel_badea » 02 Feb 2010, 20:15

Arata excelent!
Sa o stapanesti si sa o colorezi sanatos! :1)
Incep sa-mi doresc din ce in ce mai mult si eu un meerschaum, da' ii vine si ei vremea cat de curand!
Pretul la care ai luat-o, mi se pare super okey!
cornel_badea
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron