Pipe luate din targ

Pipe luate din targ

Mesajde misu » 09 Oct 2009, 21:23

Bine v-am regasit.
Pana acum, fiind foarte aglomerat, nu mi-am gasit timp pentru postat. De acum insa, cu voia Dumneavoastra boierilor...

Iata ce comori am gasit in targul de vechituri...
Fişiere ataşate
bolovani.jpg
niste "bolovani" cu forma deosebita pe care doresc sa-i readuc la viata
estate deosebite 1.jpg
estate cu forma deosebita
-calabash
-bari wiking - 2 bucati (una 9091)
-kriswill supreme 1551
estate forma comuna.jpg
sunt cu forma comuna
-symposium - dl.mauro armellini 805
-a gbd product - prince of wales
-saint claude 6161 - vuillard doctor's special
-amalfi 55M
toate.jpg
toate cele cumparate
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Pipe luate din targ

Mesajde mrg » 09 Oct 2009, 21:37

Oau! Ai avut "prada" bogata dupa expeditia prin targ, iar cateva piese sunt foarte interesante - ma refer la "bolovani", Kriswill si la cele doua Bari. Felicitari - sa le fumezi cu placere! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pipe luate din targ

Mesajde Humidor » 09 Oct 2009, 21:39

Ai cateva piese frumoase. Sa le pipezi cu placere! Vei avea ceva de curatat la ele, cu care incepi? Eu m-as ocupa de calabash daca as fi in locul tau :2)
Spor la treaba!
Humidor
 

Re: Pipe luate din targ

Mesajde misu » 10 Oct 2009, 07:28

Va multumesc pentru aprecieri. Faptul ca vin de la niste cunoscatori, ma onoreaza.

Intr-adevar, voi incepe cu calabash-ul, urmand sfatul lui Humidor - stiind ca si el detine o asemenea piesa.
Apoi, in mod cert, vor urma estate-urile cu forma deosebita - avand in vedere ca sunt nerabdator sa vad cum fumeaza si ca vor fi relativ usor de curatat.

Profit de aceasta ocazie sa va intreb daca are cineva mustiucuri, ramase de la pipe inutilizabile. Va rog dati-mi de stire, as dori sa achizitionez asa ceva, contra cost bineinteles. Eventual pe PM.

Cu respect.
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Pipe luate din targ

Mesajde pari » 10 Oct 2009, 09:06

frumoasa achizitie, iti doresc sa ai timp sa le bibilesti!
am ceva mustucuri dar...la ploiesti!
bafta!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Pipe luate din targ

Mesajde Humidor » 10 Oct 2009, 19:00

Ai grija la imbinarea inelului din lemn cu coada tartacutei, este foarte senzibila zona. Cand scoti mustiucul, tine de inelul din lemn ca sa nu se fizureze.
Bolul din meerschaum il poti curata cu spirt (palaria), partea exterioara care intra in tartacuta, nu se curata, camera de ardere o razuiesti bine cu ceva bine ascutit, avand grija sa nu intri in meerschaum (daca are turta).
Mustiucul il poti tine in clor, dar verifica-l dupa 12 ore sa nu dizolve suprafata. In cazul in care devine cleioasa, il speli cu apa si sapun si-l lasi un timp sa se intareasca dupa care il stergi bine cu o carpa din bumbac. Daca suprafata devine mata, o poti smirghelui in ordine cu 400-600-800-1000. La final, daca ai pasta abraziva cu granulatie mai mare, o poti folosi. Dupa ce termini cu mustiucul, il ungi cu ulei de masline care, pe langa faptul ca ii da luciu, preintampina oxidarea.

Tartacuta va fi cel mai greu sa o cureti, nu stiu nici o metoda de scoatere a mirosului vechi. O poti fuma un timp numai cu un anumit tutun, pana i se duce vechiul miros. La cat de alba este, banuiesc ca nu a fost foarte fumata.
Humidor
 

Re: Pipe luate din targ

Mesajde misu » 11 Oct 2009, 16:05

Humidor, multumesc pentru sfaturi.
Voi posta la locul potrivit in cateva zile rezultatele.
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron