Reconditionare pipa, Toni.

Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde cornel_badea » 30 Sep 2009, 10:47

Buna ziua domnilor!

Sambata, dau o tura pe la targul anticarilor de la Sofitel si in urma unor negocieri devin posesorul unei pipe pe care reusesc sa o scot la 20 ron, pe care scrie GHEORG JANSEN MADE IN DANEMARK pe o parte si DANIA pe cealalta. Arata destul de rau! inchisa la culoare ( abia se mai vedeau fibrele briarului) , zgaraiata, tenonul infundat dar la exterior se prezenta nesperat de bine ( doar niste usoare urme de dinti ), turta multa in vatra. Deci, se cerea o reconditionare.
Zis si facut; Intru pe net, studiez si incep operatiunea.
Prima data, desfund tenonul, il pun in solutie cu clor cam 24 ore, oparit 30 minute pentru inlaturarea urmelor de dinti, dupa care cu perii, servetele si alcool scot si cea mai mica urma de murdarie, apoi il ung cu ulei de masline.
Vatra se curata cu un cutitas si apoi cu smirghel de turta, umplu cu vata vatra in care pun un ameste ce alcool 90% amestecat cu putin rom, infasor totul in folie alimentara pentru a nu se evapora si las cam 2 zile.
Exteriorul il curat cu smirghel cu granulatie din ce in ce mai mica pana la ceva asemanator cu o hartie de filtru, sterg cu o carpa de bumbac si ung cu ulei de masline dupa care folosid o ceara speciala adusa de sotie ( cu care lustruiesc aparate auditive ) si ii dau luciu.
O problema a fost tenonul care avea un joc mare ( aproape ca nu opunea rezistenta la introducerea in sank ) si trebuia re-calibrat, operatiune care am facut-o in felul urmator: un creion rotund pe care am infasurat scotch pana ajunge la diametrul tenonului dupa care mai dau doua ture de banda, tinut in apa fierbinte pana se moaie si se introduce creionul largind gaura pana la dimensiunea acestuia. S-a potrivit perfect.
In final, a iesit ceva interesant, rezultat de care sunt foarte multumit, cu atat mai mult ca este prima data cand abordez o operatiune de acest gen!
Nu stiu cat de buna este pipa, dar eu sunt asa de bucuros de parca mi-ar fi dat cineva un Dunhill de colectie gratis!
Vineri la intalnire, o aduc ca sa ma laud! :1)


Rezultatul final este cam asa. Imi pare rau ca nu am facut cateva poze si la inceput, pentru comparatie.


Numai bine pana atunci,

Toni
[attachment=0]
IMG_0163.jpg
IMG_0163.jpg (39.33 KiB) Vizualizat de 6148 ori
[attachment=1]
IMG_0162.jpg
[attachment=2]
IMG_0161.jpg
[attachment=3]
IMG_0160.jpg
[attachment=4]
IMG_0159-1.jpg
cornel_badea
 
Sus

Re: Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde mrg » 30 Sep 2009, 11:39

Felicitari - arata f bine! Mai trebuie sa ne spui si cum fumeaza. Interesanta metoda de recalibrare tenon.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde cornel_badea » 30 Sep 2009, 14:49

Multumesc! :0)

In seara asta ii vine randul sa fie testata! Pentru mine care nu am fumat din briar pana acum, o sa fumeze de la excelent in sus. Nu prea am cum sa compar din pacate.:(. Pentru recalibrare tenon, vroiam sa incerc varianta cu sare , da' mi s-a parut putin prea complicata.
cornel_badea
 

Re: Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde mrg » 01 Oct 2009, 03:58

Eu am imaginat/folosit metoda ceea cu sare din doua motive: 1) teama de a nu deforma tenonul; 2) tenonul avea joc pe o anumita zona - practic avea o gatuitura, in rest intra destul de fest. Metoda pare laborioasa, dar eu o consider ceva mai sigura. Fum rece si revino cu impresiile.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde cornel_badea » 01 Oct 2009, 09:59

I-am facut inaugurarea ieri seara. Un bol de PETERSON IRISH WHISKEY. Dupa cum am spus. Diferenta mare intre pipa din lemn de par si briar. Parca fumam alt tutun! Alta aroma, nu s-a incalzit asa tare pipa. Eu zic ca fumeaza bine, rece, nu face condens. Urmeaza sigur si alte investitii in pipe de calitate.
Metoda cu sare este clar mai sigura. La mine tenonul avea joc pot sa spun, si trebuia recalibrat pe toata suprafata.
cornel_badea
 

Re: Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde Humidor » 01 Oct 2009, 10:25

Ai grija numai ca daca ai luat pipa de la anticari, este posibil sa fie foarte uscata si daca i-ai largit tenonul sa intre fest, este posibil sa se intepeneasca deoarece lemnul se va mai dilata putin de la condens. Iti dai seama ca tenonul intra normal cand pipa a fost la parametrii initiali, prin uscare a capatat jocul de care spui. Daca o fumezi se va dilala la loc si posibil o vei desuruba mai greu.
Humidor
 

Re: Reconditionare pipa, Toni.

Mesajde cornel_badea » 01 Oct 2009, 10:42

Multumesc mult pentru informatii! :0) Dupa primul test, vad ca nu s-a modificat inca nimic. Probabil este prea devreme. Daca se mai dilata in timp de la condens, o sa incerc metoda cu creionul si cu hasurile. Daca nu merge, strig la voi dupa ajutor.:) Am vazut ca nu era prea umeda dupa ce am fumat din ea si nici filtru nu era prea afectat. Probabil pentru ca am si pipat-o incet, deoarece tutunul mi s-a parut ca avea arome noi, placute si am incercat sa le savurez.
cornel_badea
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron