Angelo Rovera - Dorata

Angelo Rovera - Dorata

Mesajde pecta » 25 Ian 2009, 13:44

Cea mai recenta pipa a mea este o Angelo Rovero . Am cautat pe net si nu prea abunda informatieile despre ea. Ce am aflat.

Familia Rovera face pipe in Varese, Italia din 1911. Cunoscuta casa de pipe Ardor si-a luat numele de la initialele lui Angelo Roreva "AR"" si ale fiului sau Dorelio Rovero "DOR". Pipa banuiesc ca e facuta prin anii 70/80 . Oricum Angelo Rovera a murit in decembrie 1999 asa ca nu poate fi mai noua de atat.

Inca nu am fumat-o dar gaura de fum imi pare ca e centrata bine. Are doua inele metalice, e rusticata si nu a fost fumata aproape deloc. Nu are turta formata. A fost un chilipir. Am reusit sa o scot la 20 de lei.
Fişiere ataşate
angelo rivera2.jpg
angelo rivera3.jpg
angelorivera1.jpg
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde Twain » 25 Ian 2009, 14:08

Arata minunat.
Nu ne spui si de unde ai luat-o la asa pret? Bineinteles, nu trebuie sa iti dezvalui sursele, daca vrei sa le tii numai pentru tine. Dar macar asa, un indiciu grosier: de pe un site strain de vanzari, dintr-un anticariat din Bucuresti, dintr-un talcioc din Timisoara, mi-a vandut-o cineva care vroia sa scape de ea, etc., etc. ...
A, si inca un amanunt: ai uitat sa-i pui o poza si in pozitia clasica, tip Magrite ("Ceci n'est pas une pipe").
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde pecta » 25 Ian 2009, 14:23

Pai nu e un mare secret. Din talcioc Militari. Oricum trebuie sa fii perseverent ca sa gasesti pipe bune acolo. E prima data de cand merg si am gasit ceva care sa merite. Multe pipe sunt foarte deteriorate, crapate, no name.

Poza tip Magritte nu mi-a iesit asa bine de aceea nu am mai inclus-o.

Am gasit , azi acolo, si o alta pipa despre care o sa vorbesc in episodul urmator :)

Twain chiar vroiam sa te intreb ( acum ca ti-am zis de unde am luat pipa :) ) in ce anticariate din Bucuresti ai gasit pipe bune, fiindca stiu ca frecventezi asemenea locuri.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde Humidor » 25 Ian 2009, 16:36

Frumoasa, s-o pipezi cu placere!

Unde zici ca e talciocul asta din Militari?
Humidor
 

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde pecta » 25 Ian 2009, 16:57

Cum o iei pe bulevardul Timisoara la intersectie cu Valea Cascadelor.

E joi , sambata si duminica dimineata.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde Twain » 27 Ian 2009, 19:31

[quote="pecta"]...Twain chiar vroiam sa te intreb ( acum ca ti-am zis de unde am luat pipa :) ) in ce anticariate din Bucuresti ai gasit pipe bune, fiindca stiu ca frecventezi asemenea locuri.

Scuze pentru intarziere. Nu stiu cu ce m-am luat alaltaieri si am uitat sa-ti raspund. Dar azi, in drum spre casa, trecand pe langa un astfel de anticariat, mi-am amintit de intrebarea ta si m-am asezat direct la computer ca sa-ti raspund.
Anticariatele pe care le frecventez de obicei sunt cele de pe strazile Covaci si Buzesti. Pipele de pe Covaci sunt destul de modeste, dar la unul dintre anticariatele de pe strada Buzesti am gasit in mai multe randuri pipe demne de luat in seama. Am si cumparat de acolo de cateva ori.
De asemenea, am mai luat pipe din talciocurile de la Valea Cascadelor si de la Vitan.
De fiecare data, insa, a trebuit sa restaurez serios la ele. Cand te referi la pipele luate din anticariate, prin "pipa buna" trebuie sa intelegi, de fapt, un bulgare de jeg pe sub care poti intrezari o pipa ce ar putea ramane intreaga dupa operatiunile de curatire si reparare. [img]http://i289.photobucket.com/albums/ll226/Hamza_B/GIFS/censored.gif[/img]
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde pecta » 27 Ian 2009, 21:25

Targul din Vitan s-a inchis , nu? Eu am fost o data undeva unde e un targ de masini si printre autoturisme am vazut si oameni care vindeau vechituri. Dar erau foarte putini.

Eu am stat in Cluj noua ani. Acolo e un targ in fiecare sambata, pe numele lui Oser. Unde gaseai lucruri la care nici nu te-ai fi asteptat. Valea Cascadelor imi aminteste un pic de Oser.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde Humidor » 27 Ian 2009, 21:56

Pecta, cred ca ai avut mare noroc cu pipa asta, este intradevar nemaipomenita!
Humidor
 

Re: Angelo Rovera -Dorata

Mesajde pecta » 27 Ian 2009, 22:09

Da si eu cred asa. :)

O sa aduc la intalnire sa o vedeti.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron