Davorin Morta

Davorin Morta

Mesajde Alien » 26 Aug 2011, 12:36

Azi mi-a venit in cele din urma pipa de morta de la Dl Davorin.
Poza a fost facuta pe fuga, de aceea calitatea lasa de dorit.

Am inceput-o cu un Merde de Cheval si am sa o dedic mixturilo nglezesti medii. Fumeaza perfect, se incinge putin, (mai putin decat un briar), este ceva ma grea insa, dar fara a fi deranjant, ba chiar as spune dimpotriva. Lemnul din care e facuta are aprox 5500 ani, (conform certificatului primit), si are o textura fina, catifelata si in acelasi timp dura. Si tamperul a fost cadou, primit odata cu pipa. Dupa ce o sa ne obisnuim mai bine unul cu celalalt, promit un review mai serios.
Pana atunci, fum rece domnilor!

[img]http://i270.photobucket.com/albums/jj117/Undead_Warrior_photo/DSCF5392.jpg[/img]

Mai multe detalii despre ea, (si poze mai bune ::6) ) se gasesc aici: [url]http://davorinmortapipes.wordpress.com/black-morta/c-04910/[/url]
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Davorin Morta

Mesajde Gordon » 26 Aug 2011, 16:36

Sa te bucuri de ea! Foarte frumos setul.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Davorin Morta

Mesajde Alien » 26 Aug 2011, 18:13

Multumesc! :D Asta si fac, in momentul de fata. ::7)
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Davorin Morta

Mesajde zudo » 26 Aug 2011, 22:06

Superba pipa, asijderea asocierea ei cu Merde de Cheval ! :1)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Davorin Morta

Mesajde Alien » 27 Aug 2011, 13:36

Multam fain. :) Am facut asocierea asta pentru ca mi se pare ca se aseamana, ambele fiind catifelate si totusi avand ceva vechi, apasator in ele.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Davorin Morta

Mesajde ssmatei » 27 Aug 2011, 15:39

Felicitări Alien! Dnul Davorin face niște pipe excelente, să te bucuri de ea cum se cuvine! Iar, cu scuzele de rigoare, dacă-mi este permis am să adaug si eu o poză cu pipa mea de la Davorin

[url=http://imageshack.us/photo/my-images/696/picture1atw.jpg/][img]http://img696.imageshack.us/img696/1753/picture1atw.th.jpg[/img][/url]

Într-adevăr, se încinge, dar mai puțin ca briarul, Am dedicat-o virginiilor (oricum, doar virginii fumez). Nu a făcut condens până acum, fumul este rece iar fumata merge lin cap-coadă fără stres. Dacă poate fi numit un minus, este acela că muștiucul se înfige destul de greu în shank, îmi este puțin dificil să l aliniez ca lumea cu shankul dar cu puțin grafit se rezolvă problema

în altă ordine de idei, sunt puțin invidios pe tamper-ul tău, parcă se potrivește mai bine cu pipa ta decât al meu. Dar deh, detalii :-B

S-o fumezi cu plăcere :1)
ssmatei
 

Re: Davorin Morta

Mesajde Alien » 27 Aug 2011, 19:11

Multumesc! Da, si la mine merge putin cam greu alinierea, dar nu mi se pare a fi o problema.
Pipa ta e o frumusete, forma (canadian) asta mi se pare a fi una din cele mai elegante la o pipa.

Stii ce ma intrebam, oare sa ii las turta sa se formeze ca la un briar sau sa o curat mereu ca pe un meerschaum....?

Numa bine si fum rece!
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Davorin Morta

Mesajde Gordon » 27 Aug 2011, 19:21

Nu ne-ai spus cat a costat, cum a decurs comanda si alte detalii utile celor interesati :24)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Davorin Morta

Mesajde Alien » 27 Aug 2011, 20:34

Da, ai dreptate, si imi cer scuze pentru omisiune, dar eram cam cam cu capul in nori cand am facut prima postare. ::6)
Am intrat in cotact cu Dl Davorin pe mail, folosind adresa publicata pe site-ul sau [url]http://davorinmortapipes.wordpress.com/[/url] prin august anul trecut, cu intentia de a comada o pipa. Din pacate, a intervenit atunci o problema, eu a trebuit sa plec din tara si sa anulez comanda. Luna trecuta am reluat legatura cu dansul cu aceeasi intentie, si am aflat niste lucruri care m-au demoralizat putin. A aparut un wholesaler la orizont [url]http://www.pipes2smoke.com/Davorin_Morta_Pipes.htm[/url], prin care Dl Davorin isi vinde pipele in America, si astfel o buna parte din pipe nu mai erau disponibile, si nici nu mai apareau preturi afisate pe site. Vestea buna e ca in Europa poate a vanda dansul direct, fara vreo problema. Am cerut si primit lista pipelor disponibile, si... am ales-o pe cea pe care o am acum. :) Pipa a costat 150 Eur plus 10 Eur expedierea. Plata am facut-o prin Western Union (comision 20 Eur ::44) ). Pipa a facut 6 zile lucratoare din Croatia - Zagreb pana la Craiova.
Odata cu pipa am primit cadou si tamperul, si de asemenea un certificat care autentifica faptul ca e vorba de o pipa handmade facuta de Dl Davorin, pentru subsemnatu' ::6) si ca e lucrata in Black Morta cu varsta de aprox 5500 ani.
Per ansamblu, nu am ce sa reprosez comunicarii, si cu atat mai putin pipei in sine.
Acum deja ma uit la seria noua de pipe dupa urmatoarea. :)) Probabil un full-bend, daca am nororcul sa nu se vanda.

Fum rece!
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Davorin Morta

Mesajde ssmatei » 27 Aug 2011, 22:54

Alien. asta mă întrebam și eu la început. Așa că i-am scris lui Davorin. Nu mai am mail-ul salvat dar pot să-ți spun că răspunsul lui a fost cât se poate de... autentic, ca de la pipar la pipar :0)

MI-a spus, pe scurt, că morta este materialul pe care l apreciază cel mai mult la o pipă din pdv al interacțiunii cu tabacul și să nu mi fac astfel de griji, și să fumez liniștit. Cu alte cuvinte, am ales să o las să formeze turtă, ca la briar. Recomand același lucru. La urma urmei, ai un meerschaum pentru degustări și altele. Lăsând să se formeze turtă, îi faci un bine, în cel mai rău caz să spui că nu e nici o diferență, deși mă îndoiesc. E tot lemn, până la urmă (bine, lemn pietrificat, dar lemn ::7)

părerea mea

Humidor, pipa mea a fost 150eur, în cap, prin paypal.

Fum rece!
ssmatei
 

Re: Davorin Morta

Mesajde Alien » 27 Aug 2011, 23:15

L-am intrebat si eu azi pe Dl Davorin si mi-a raspuns tot cam aceeasi chestie. Ca pot sa fac cum vreau, dar el prefera sa lase o turta sa se formeze si crede ca asa ar fi cel mai bine. Asa o sa faca si subsemnatu'.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Davorin Morta

Mesajde pari » 28 Aug 2011, 08:36

Sa o folosesti cu placere si sa te mandresti cu EA! are stil si este curat lucrata :1)
Am vizitat site-ul lui Davorin, elegante pipe are in colectie.
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Davorin Morta

Mesajde Alien » 28 Aug 2011, 09:18

Multam fain Dl Presedinte. Da, are pipe frumoase, dar nu sunt toate disponibile din pacate.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron