Oldenkott

Oldenkott

Mesajde victor » 31 Mai 2010, 00:28

Am primit cadou aceasta pipa Oldenkott. Despre producator nu stiu mai nimic, in afara faptului ca e german, iar pipa am inteles ca are peste 50 de ani.
Poate stie cineva mai multe despre Oldenkott si ma ajuta...
Fişiere ataşate
P1040769.jpg
P1040768.jpg
P1040762.jpg
P1040759.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Oldenkott

Mesajde ghibortz » 31 Mai 2010, 14:46

unul dintre cei mai recunoscuţi producători vest-germani până în 1992 când au închis fabrica.
pipele nu sunt considerate a fi de calitate superioară deşi eu am una (straight apple) luată din anticariat şi recondiţionată care fumează impecabil.
îţi urez să îţi fumeze la fel.

ceva mai interesant de spus despre oldenkott:
la inceputul anilor 80 fabrică un model de pipă al cărei design este semnat de Ferdinand "Butzi" Porsche (nepotul lui Porsche ăla cu VW beatle) unul dintre semnatarii modelului de maşină "porsche 911".
pipele arătau ca un radiator cu lamele de răcire orizontale ce încastrează cămaşa cilindrului unui motor.
disiparea căldurii dinspre vatră înspre lamele ducea la supraîncălzire şi de aceea acest tip de pipă nu prea a avut adepţi în rândul fumătorilor.
nu ca utiliate cel puţin.

[attachment=0]
porsche design oldenkott.jpg
porsche design oldenkott.jpg (35.08 KiB) Vizualizat de 3455 ori

[attachment=1]
oldenkott-turbo1y.jpg
oldenkott-turbo1y.jpg (13.44 KiB) Vizualizat de 3454 ori
ghibortz
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron