Danske Club 229

Moderator: mrg

Danske Club 229

Mesajde Humidor » 23 Iul 2010, 21:08

Apreciere (din maxim 5 puncte)
Aspect exterior: ***
Calitate fumata: *****
Raport pret calitate: *****
Recomandare: *****

[attachment=0]
DanskeClub229.jpg

Producator: Stanwell
Finisaj: smooth
Conditie cumparare: noua
Data achizitie: 2008
Material: briar
Material mustiuc: acrilic
Sistem filtru: 9mm
Lungime: 135mm
Diametru exterior bol: 40mm
Diametru camera de ardere: 20mm - cilindrica
Adancime bol: 45mm

Este una dintre primele pipe cumparate de la JPB de care am fost foarte multumit inca de la inceput, o pipa rodata cu mixturi englezesti, de fapt as putea sa spun ca este pipa care m-a facut sa apreciez mixturile cu latakia. Pipa nu arata cine stie ce dar este foarte comoda de tinut intre dinti si usoara, in ciuda dimensiunilor generoase. Avand peretii destul de grosi in partea de jos, nici nu se incinge. Titajul este excelent, tutunul se aseaza foarte usor si arde bine. Cu filtru, in majoritatea cazurilor nu am probleme de condens. Cu aceasta pipa am participat si la primul concurs de fumat pipa organizat de PCB la Green Tea :D , atunci cand Augustinus a pus la dispozitie o cutie de tutun pentru concurs :1)
La exterior pipa prezinta vre-o 3 puncte de kit dar destul de bine mascate care oricum nu ma deranjeaza. Textura briarului, desi neuniforma este totusi centrata pe forma pipei. Forma de ou o face foarte comod de tinut in mana.
Pana cum i-am curatat turta de 2-3 ori.
Desi este o pipa ieftina - am achizitionat-o cu ~ 130 lei acum doi ani, acum costand in jur de 165 lei la JPB - face parte din linia intai a pipelor mele care fumeaza excelent.
Humidor
 

Re: Danske Club 229

Mesajde pari » 24 Iul 2010, 09:04

Bravo Humidor, ai "spart gheata" temeinic si la obiect! :41)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Danske Club 229

Mesajde Humidor » 24 Iul 2010, 13:21

Multumim! Asteptam si pe ceilalti scriitori, mult mai talentati, sa lase cate o impresie in legatura cu pipele lor. Leapsa la: Cinabru, Twain, Augustinus, nu ai scapat nici tu si ma opresc aici ca sa va ramana si voua de dat leapsa mai departe :ymapplause:
Humidor
 

Re: Danske Club 229

Mesajde Cinabru » 24 Iul 2010, 17:12

Inteles. Execut saptamana viitoare prima mea recenzie de pipa.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Danske Club

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron