STANWELL COLLECTION 88 & STANWELL PIPE OF THE YEAR 2009

Moderator: mrg

STANWELL COLLECTION 88 & STANWELL PIPE OF THE YEAR 2009

Mesajde victor » 26 Iul 2010, 15:38

STANWELL COLLECTION 88

Pret: 380 lei JPB
Dimensiuni
Diametru bol: 20mm/40mm int/ext
Inaltime bol: 40mm/ 50mm int/ext
Lungime: 142mm
masa: 52g
filtru: 9mm

calitatea materialelor ****
confort in utilizare ****
calitatea fumatei ****
durabilitate ***
aspect ****
recomandare ****



STANWELL PIPE OF THE YEAR 2009

Pret: 550 lei JPB
Dimensiuni
Diametru bol: 20mm/47mm int/ext
Inaltime bol: 45mm/ 55mm int/ext
Lungime: 144mm
masa 65g
filtru: 9mm

calitatea materialelor ****
confort in utilizare *****
calitatea fumatei *****
durabilitate ***
aspect ****
recomandare *****


Am hotarit sa scriu despre amindoua un singur review deoarece sunt "pipe surori". Poate cei de la Stanwell nu au gindit asa dar eu asta am constatat. Am cumparat ambele pipe in martie 2010 si de atunci la folosesc cu mare placere, evolutia lor in timp fiind excelenta.

IN COMUN gasim: O buna calitate a executiei, briar bun, fara chit, acril impecabil pentru mustiucuri si incrustatii si inele de argint 925 superb lucrate. Superb dar diferit, logo-urile Stanwell, S-urile cu coronita, fiind realizate manual. Imi place treaba asta!
Tot ca o trasatura comuna gasim vopseaua (baitul) care se cam decoloreaza… Negrul se decoloreaza in timp si incep sa se vada nervurile briarului. Nu-mi place treaba asta!
Sistemul de imbinare mortisa-tenon e realizat din acril. Adica mortisa e o bucsa din acril perfect aliniata si imbinata fix in shank. La pipa bent imbinarea acril-briar nefiind mascata de inelul de argint este oarecum vizibila din cauza diferentelor de nuanta si textura.
Avantajul acestui sistem este ca poti desface pipa atunci cind e calda sau umeda fara a produce stricaciuni. Doar ca uneori scirtiie.

DIFERENTELE se evidentiaza in timpul fumatei.
Pipa bent este foarte potrivita pentru flake-uri. Adincimea bolului o ajuta, avind un tiraj excelent si o forma numai buna de fumat in fotoliu sau la birou. Condensul este aproape absent iar bolul frige doar daca fortezi foarte mult fumatul.
Billiard-ul este mai placut daca e tinut mult in dinti, fiind mai usor. Fiind mai usor se si incinge mai repede. Dar nu exagerat.
Condensul apare mai frecvent decit la bent dar cu putina atentie si un ritm mai domol poate fi evitat.


In CONCLUZIE pot spune ca sunt doua pipe aratoase, chiar elegante, care ofera o reala placere la fiecare fumata.
Alegerea uneia sau a celeilalte pipe va tine mai mult de stil decit de deosebirile fizice dintre cele doua.
Fişiere ataşate
1.jpg
STANWELL PIPE OF THE YEAR 2009
2.jpg
STANWELL COLLECTION 88
3.jpg
Aceiasi lungime dar pipa bent e un pic mai grea
4.jpg
5.jpg
mortisa si tenonul realizate din acril
6.jpg
STANWELL PIPE OF THE YEAR 2009
7.jpg
8.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Înapoi la Stanwell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron