[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Demontarea studiilor

Demontarea studiilor

Igiena, precautii, statistici, avertismente

Demontarea studiilor

Mesajde Molia » 30 Iun 2010, 23:37

Cand mai gasiti cate un studiu nou aruncati-l aici, sa vedem cum se manipuleaza datele statistice in defavoarea fumatorilor! Cand adunam si demontam cateva zeci de studii, poate ne amuzam public pe seama loc un pic.

Doua studii de inceput aici: http://www.webmd.com/baby/news/20100628 ... RSS_PUBLIC

Primul spune ca fumatul in timpul sarcinii duce la tulburari comportamentale.
Oare ce fel de modele de comportament ofera familiile in care mama fumeaza cat timp e insarcinata?

Al doilea spune ca fumatul pasiv in copilarie duce la obezitate mai tarziu in viata.
Pana acum toate statisticile indica faptul ca nisa de populatie cu tendinta cea mai accentuata de supra-alimentatie este aceeasi cu cea care fumeaza: fara studii superioare si cu venit mic spre mediu. Fumatul si fast-foodul sunt placeri accesibile si atractive pentru acesti oameni. Obezitatea e cel mai mare pericol pentru sanatate in tarile dezvoltate si in curs de dezvoltare, respectiv al doilea pericol oficial dupa fumat, asa ca era previzibila o corelare a celor doua pericole, mai ales cum o mare parte, probabil chiar majoritatea obezilor de azi au avut parinti fumatori. Suntem generatia care a evitat sa se apuce de fumat din cauza propagandei, dar nu cunostea inca riscurile obezitatii iar atat fumatul cat si mancatul excesiv vizeaza aceeasi forma de satisfactie. Cati fumatori se tin de viciu de dragul siluetei lor?
Molia
 

Re: Demontarea studiilor

Mesajde pecta » 02 Iul 2010, 13:47

Asta cu fumatul in timpul sarcinii mi se pare un subiect delicat. Nu as incuraja-o pe mama viitorului meu copil sa fumeze,(ba din contra), nu as expune-o in locuri in care se fumeaza, pe copilul meu nu l-as duce in localuri in care se fumeaza dupa cum am mai vazut parinti iresponsabili prin Bucuresti. Nu stiu cat de temeinic e primul studiu dar nu as vrea sa risc in nici un fel.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Prof. Dr. MSc. Alexandru Vlad Ciurea

Mesajde Humidor » 28 Aug 2010, 16:37

Fragment dintr-un [url=http://www.cotidianul.ro/122893-Prof_Dr_MSc_Alexandru_Vlad_Ciurea_Un_chirurg_poate_fi_in_aceeasi_zi_print_si_cersetor]interviu[/url] acordat ziarului Cotidianul.
Prof. Dr. MSc. Alexandru Vlad Ciurea:
"- Tot timpul s-a discutat că dacă duci o viaţă cât mai cumpătată, cât mai liniştită, fără tutun, fără alcool, fără nopţi pierdute etc., o să trăieşti mai bine, mai mult şi mai sănătos. Winston Churchill a fumat trei-patru trabucuri pe zi, a consumat alcool în fiecare zi, a fost un sedentar, o persoană obeză şi totuşi a trăit foarte mult şi cu o minte lucidă până la 92 de ani. Deci se infirmă aceste afirmaţii."
Humidor
 

Re: Demontarea studiilor

Mesajde Lifelover » 28 Aug 2010, 23:11

Corect, dar insuficient ce spune domnul profesor doctor mai sus. Poate ca o sa para ca tin cu ursul, dar atunci cand vii cu argumente inductive la o problema atat de spinoasa si cu atatea surse care spun altceva decat ce propunem noi, alea trebuie sa fie beton. Churchill si Fidel, de exemplu, ca sa iau ce spune domnia-sa si sa mai vin si eu cu cineva in plus, ar trebui sa fie un fel de lideri de legiune de oameni viciosi, dar longevivi, sanatosi, potenti si asa mai departe. Chiar si atunci au sa existe voci contra, dar treaba cu studiile astea este ca se cauta o corelatie intre fumat si diverse necazuri omenesti. Parerea mea e ca asta ar trebui sa facem si noi, daca vrem sa argumentam o pozitie care sa nu fie complet potrivnica fumatului: sa ne chinuim, cu maxim de bunavointa, sa gasim ceva care sa ne spuna, fara drept de apel, ca fumatul face rau - si anume, face rau in x, y, z feluri vehiculate pe recipientele noastre de tabac. Daca nu gasim, abia atunci are perspectiva noastra preferata vreo sansa.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Demontarea studiilor

Mesajde asuba » 12 Ian 2011, 16:44

Un scurt interviu cu un pneumolog francez, pe tema "fumatului pasiv":
[youtube]LBdEkaf4xho[/youtube]

Eu unul nu pot sa pun baza pe teoriile anti-tabac larg vehiculate in lumea de azi, atit timp cit sint sustinute doar cu argumente statistice (chiar si in cazul putin probabil in care acele statistici nu sint manipulate). Si apropos de titlul topic-ului, mi se pare normal ca acela care sustine un fapt sa-i demonstreze valabilitatea; deci atit timp cit acesta nu-mi poate prezenta o teorie coerenta, bazata pe elemente bine definite, stiintifice, nu vad de ce m-as obosi macar sa caut contra-argumente.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Demontarea studiilor

Mesajde Radu-Mihai » 21 Feb 2011, 20:44

Iata si un "studiu" favorabil fumatorilor:
- http://stirileprotv.ro/stiri/internatio ... n-gat.html

::44) =))
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Demontarea studiilor

Mesajde asuba » 14 Sep 2012, 19:16

Am dat peste un articol foarte interesant in Guardian ([url]http://www.guardian.co.uk/world/2012/sep/14/french-doctors-drugs-useless-dangerous[/url]), "Jumatate dintre medicamentele prescrise sint fie inutile, fie periculoase, afirma doi prestigiosi medici francezi".
Surpriza (sau nu) - intre medicamentele periculoase se numara si unul sau mai multe (nu se precizeaza exact) care sint prescrise pentru dependenta de nicotina.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Demontarea studiilor

Mesajde Daniel » 07 Mar 2013, 15:26

Sunt fumator merg la Centrul Armonia din Bucuresti pentru a ma lasa de acest viciu dar pot spune ca pipa e altceva, acum fumez trei patru tigari de la doua pachete pe zi, daca sunteti interesati au si site http://www.centrularmonia.ro/
Avatar utilizator
Daniel
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mar 2013, 14:42

Re: Demontarea studiilor

Mesajde atzitzi » 07 Mar 2013, 15:39

@Daniel: Ihi... Adica, fumezi pipa sau nu?
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron