Cat de periculos e fumatul sau de ce nu mai cred studiile

Igiena, precautii, statistici, avertismente

Cat de periculos e fumatul sau de ce nu mai cred studiile

Mesajde Molia » 25 Iun 2010, 21:26

Ma uitam de curand, intr-un moment de plictiseala extrema datorat lipsei mirosului, la un documentar argumentat mediocru intitulat "Cum sa nu mori".
Monologul unei doctorite care a ales sa se specializeze in medicina investigativa ocupa aproape integral durata fiecarui episod din seria careia apartinea acest documentar, asumandu-si rolul de judecator, juriu si procuror pentru persoane decedate care ajung pacientii ei, o sarcina cat se poate de usoara avand in vedere ca acuzatii nu se pot apara. Mi-a atras atentia de sustinator al drepturilor fumatorului afirmatia ei ca 1 din 5 americani moare din cauza fumatului. Am cautat cifrele oficiale:
- 11% din americani fumeaza cel putin odata pe zi
- 17% din decesele din statele unite se datoreaza fumatului

Nu-i de mirare ca se incearca interzicerea fumatului. Conform acestor statistici, intalnirile piparilor din Romania deja au facut victime via fumat pasiv. Eu unul deja nu stiu cum ar trebui sa mai reactionez la aceste statistici: sa ma amuz sau sa imi pierd orice urma de speranta?
Molia
 

Re: Cat de periculos e fumatul sau de ce nu mai cred studiil

Mesajde zudo » 25 Iun 2010, 23:04

Atunci ar trebui sa-l citam pe Dante si sa adoptam deviza clubului: " Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate !". Poate duduia doctorita sa ne sugereze altceva ?! [-X (nu va ganditi la prostii !)
In alta ordine de idei, propun sa adunam aici toate materialele, studiile, statisticile si cercetarile demne de luat in serios, care sa ne argumenteze opiniile.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Cat de periculos e fumatul sau de ce nu mai cred studiil

Mesajde Molia » 12 Iul 2010, 03:41

In 2008, in Regatul Unit, 49% din donatiile de plamani au venit de la fumatori. Cifra a iesit la iveala cand s-a inregistrat in 2009 primul caz de cancer pulmonar la unul din beneficiarii transplanturilor. Donatorul fuma cate 50 de tigarete pe zi. Amintesc faptul ca se transplanteaza doar organe "viabile", adica sanatoase.
Molia
 

Re: Cat de periculos e fumatul sau de ce nu mai cred studiil

Mesajde Molia » 13 Iul 2010, 22:46

In 1998 au scapat Organizatiei Mondiale a Sanatatii rezultatele celui mai mare studiu asupra bolnavilor de cancer pulmonar realizat pana atunci, care fusese condus pentru a demonstra pericolele fumatului pasiv si apoi suprimat din cauza rezultatelor contrare tintei lor. Pe langa multele rezultate care nu iesau din marja de eroare statistica au fost demonstrate urmatoarele: Riscul de cancer pulmonar este cu 22% mai mic la persoanele care au fost expuse fumatului pasiv in copilarie.
Molia
 


Înapoi la Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron