The Banker's

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
17%
Mediu
0
Niciun vot
Bun
4
33%
Foarte bun
6
50%
 
Voturi totale : 12

The Banker's

Mesajde spascu » 15 Noi 2010, 14:15

La ultima intalnire am avut ocazia de a incerca, cu amabilitatea lui Dairen, acest blend si pot spune ca am ramas foarte placut impresionat. Eram foarte curios de un blend de genul asta care contine si frunze de Havanna.
Chiar daca in acest blend exista o portie buna de Latakia, se poate distinge foarte bine mirosul de trabuc.

Un tutun bun, o combinatie bine echilibrata de Virginia, Oriental, Latakia si frunza de Havanna, care ajunge pe lista de "must have".
Primeste din partea mea foarte bun.

In schimb curiozitatea mea apare in momentul in care am descoperit ca exita un "The Banker's" si de la James J. Fox, si poate un membru cu o mai mare experienta imi spune daca acest blend e acelasi si numai brandul difera sau e un blend diferit?
Din ce am gasit pe net Petersen & Sørensen este facut de Planta, iar James J. Fox de Kohlhase & Kopp.
Fişiere ataşate
db8068.jpg
The Banker's by Petersen & Sørensen
db8068.jpg (9.84 KiB) Vizualizat de 15010 ori
003-035-0005.jpg
The Banker's by James J. Fox
003-035-0005.jpg (13.18 KiB) Vizualizat de 15010 ori
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs."- Albert Einstein
Avatar utilizator
spascu
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Iul 2010, 15:07
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 0- 0-2010

Re: The Banker's

Mesajde Lifelover » 16 Noi 2010, 01:02

Nu stiu despre Bankersul celor de la James J. Fox, dar Petersen & Sørensen mai au cel putin un tutun gandit si produs destula vreme de ei, Campanile. Reteta e alta, ingredientele sunt altfel, chiar daca principiul seamana; se prea poate sa fie ceva similar si aici. Tutunul de fata ia de la mine un Bun; e crima si pedeapsa cand e savurat cu o mancarica buna, grea si consistenta si udat cu niste tarie mai dulceaga, dar, avand mult prea rar ocazia asta, pentru mine mai mult decat atat nu ia, deocamdata - desi am sa il tot recomand in toate partile, macar pentru noutatea havanei decente din el. Nu e de anvergura unui trabuc cubanez respectabil, dar e un compromis foarte placut. :)
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: The Banker's

Mesajde dairen » 16 Noi 2010, 11:40

Am cumparat din curiozitate acest tutun. Nu a aparut pe masa la niciuna din intalnirile la care am participat, o curiozitate rasplatita cu aroma unei latakii usoare si placute pe tot parcursul fumatei. Tutunul se impacheteaza si arde foarte bine datorita atat taieturii ribbon dar si faptului ca umiditatea este relativ redusa. Arde perfect de la primul si pana la ultimul fir de tutun. Taria nicotinica slab spre mediu cat si aroma echilibrata il recomanda ca pe un tutun de toata ziua si celor care sunt in cautarea unui english mixture light. Din partea mea are calificativul bun.

In ceea ce priveste producatorul, daca ar fi sa ascultam unele [url=http://personal.inet.fi/koti/antti.kalliokoski/tobacco3.htm]voci[/url] The Bankers este produs in Danemarca de Peterson & Sorensen. Originalul (mult mai bun :( ) a apartinut intr-adevar lui J.J.Fox eticheta fiind putin diferita. Il putem vedea inca pe unele magazine on-line sub brandul J.J.Fox, iar la [url=http://www.kohlhase-tobacco.com/site/index.php?id=172]Kohlhase & Kopp[/url] nu figureaza.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: The Banker's

Mesajde manos » 16 Noi 2010, 21:43

Este un tabac remarcabil pe care l-am gustat la una din reuniunile ce au avut loc vara asta. Daca nu ma insel apartinea Moliei. De la mine primeste 10 cu recomandarea de a nu-l rata daca va pica in maini !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: The Banker's

Mesajde pari » 17 Noi 2010, 09:30

Da, am aceasi parere(cu MANOS) este un tutun bine echilibrat si cred ca nu intamplator poarta numele de The banker's, english mixture :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: The Banker's

Mesajde Cinabru » 11 Mar 2012, 23:30

The Banker's Tobacco e un tutun pe care l-am mai gustat pe vremuri, pe la întâlniri, dar fără să-i acord prea multă atenţie. Deşi ideea unui amestec între trabuc şi ceva latakie nu este deloc de ignorat, mai ales dacă îţi plac ambele, abia recent am avut ocazia, datorită generozităţii lui Dairen, să-l ”studiez” în amănunt. Având la dispoziţie o cutie aproape întreagă, trebuie să spun că a început destul de repede să-mi placă, chiar dacă nu este genul de tabac pe care să-l oferi cu generozitate nefumătorilor şi militanţilor anti-fumat. Un amestec medium-english, cu puternice note de trabuc şi amirosind în principal a latakie, este categoric neplăcut pentru cei care doresc un aromatic, eventual unul fructat.

Potrivit de umed în cutie, tăietură măruntă ce amestecă frumoase panglici de culoare închisă, într-o gamă de cafeniu şi negru, puţin lucioase. Promiţător. Mirosul iniţial este puternic, de latakie şi trabuc, acesta din urmă uşor de recunoscut chiar dacă eşti un cvasi-amator în domeniu, dar şi cu un pic de picanterie de la oriental. Puternic, foarte masculin, cu siguranţă nu pe placul soţiei. Nu am testat, din prudenţă. Se aprinde destul de uşor, mai ales după o scurtă aerisire, şi arde bine până la final. Fără probleme de condens, fără să încingă pipa, ceea ce e un plus important.

Gustul este de la bun început intens, un amestec de latakie cipriotă şi o intensă aromă de trabuc, puţin amărui în ansamblu, dar foarte plăcut. Ceva note orientale, ce se intensifică după primul sfert, într-un echilibru ce evoluează surprinzător de plăcut. Nu e un tutun pe care l-aş fuma toată ziua, e destul de greu şi nu merge în orice moment al zilei. Spre final devine mai puternic şi de aceea puţin neplăcut. Mirosul rămas în cameră este tare şi persistent.

Un amestec interesant, o mixtură englezească având ceva în plus, The Banker's Tobacco de la Petersen & Sorensen e un tabac ce merită o fumată sau mai multe, măcar ca experienţă. Mi-a plăcut ideea de trabuc în combinaţie cu un english de manual, l-aş mai fuma şi în viitor.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: The Banker's

Mesajde atzitzi » 12 Mar 2012, 21:37

Intradevar, varianta celor de la P&S este net superioara celei de la J.J.Fox. La una din intilniri mi-a spus Dairen acest lucru, dar parca nu-mi venea a crede. Ca un facut, tot ce atinge Kohlhase & Kopp parca se duce de ripa.
L-am votat doar bun pentru ca astept o combinatie similara, Mogano a celor de la Schürch, despre care am auzit numai lucruri bune si vreau sa las loc competitiei.

[quote] Here's a very special blend in all its aspects. The uniqueness comes from the Havana tobaccos used. If a tobacco could be descibed as "creamy" in taste, this is definitely the one. A great pleasure when smoked after dinner. If you occasionally (or often) enjoy a quality cigar, you should try this mixture.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Petersen & Sørensen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron