Petersen & Sørensen Campanile

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
3
43%
Bun
1
14%
Foarte bun
3
43%
 
Voturi totale : 7

Petersen & Sørensen Campanile

Mesajde Lifelover » 16 Iun 2010, 10:56

Marca : Campanile
Producator : Petersen & Sorensen
Tutun : Virginia, Oriental, Latakia
Aspect tutun : ribbon
Aroma : natural
Tarie : medie
WAF : mediu
Prezentare : cutie de 50 g
Pret : 7.60 euro
(copirait Cinabru)

Stimati colegi,
In goana mea furibunda dupa un tabac oriental bun care sa se gaseasca la sursele noastre cele de toata ziua am gasit ceva ce merita sa savurati si d-voastre, daca n-ati facut-o deja. Acesta, initial un blend apartinand meseriasilor de la James J. Fox, este facut in zilele noastre dupa o reteta, zic nostalgicii, fundamental diferita; m-as bucura mult sa degust un bol din blendul britanic original, dar si varianta aceasta ma multumeste, fara doar si poate.

Incep prin a preciza ca nu este, in nici un caz, un tutun pentru latakistii patimasi si nici pe vreun nicotinoman n-ar bucura foarte tare; exista latakie, cipriota, in cantitati minime, taria este medie, iar orientalul arde putin cam hot si cateva boluri consecutive, chiar fumate cu mai putin nesat :1) , niciodata n-au ezitat in a-mi face limba pergament. Este un blend corpolent, care cere neaparat mancare fie pe masa, in fata fumatorului, fie deja in curs de digerare, care vine in cutie deja ceva mai uscat decat altele (aproape de ,,numai bun" pentru cei care prefera sa fumeze ,,iasca'') si arde constant, cu o balanta si o evolutie coerente in materie de arome, fara ruperi ciudate de ritm, lasand in urma o cenusa fina si gri. Plecaciune si pentru calitatea tabacului, dar si blenderilor.

Gustul, pentru ca acesta este subiectul de maxim interes, incepe de la o virginie corecta, cu un strop timid de latakie scotand capsorul de sub zapada din loc in loc, cu o aroma usor salcie si astringenta care indica, imediat, ca acesta nu-i o virginie ca oricare alta si nici un ,,englezesc'' clasic nu doreste sa fie. Orientalul, pentru ca acesta este numitul gust, se afla in blend in cantitate multumitoare, in ceea ce ma priveste (si raportez proportiile la Türk Pipo Tütünü) si gustul sau se face simtit din ce in ce mai tare pe masura fumatei, in defavoarea celorlaltor ingrediente pe care le-am amintit mai sus. E doar o parere personala, pentru ca nu zice nicaieri concret ce orientale intra in acest deliciu, dar, daca aminteste uneori de Presbyterian, e niste macedonean; daca e aromat si miroase a uleiuri si chestii scumpe de ars prin camera, e Basma. Vor mai fi fiind si altele. Daca tot am adus vorba, in materie de room note este mai mult decat placut, iar WAF/MAF, pentru mine ::6) este surprinzator de ridicat. A, e dezaprobare, in continuare, sa nu credeti altceva, dar, spre deosebire de diversii termeni plastici folositi in a descrie latakiile si VAPerurile, aici au existat si cuvinte de lauda.

Eu am sa-i acord Foarte Bun. Este unicul tabac, din cate am incercat, care m-a convins sa-l invechesc. Mai urmeaza sa-l degust la masa, ca sa vad ce mancaruri si bauturi merg bine cu el; pana atunci, neutralitatea apei plate (cea carbogazoasa va va reaminti ca ati fumat ca niste locomotive, daca stilurile noastre seamana vreun pic) merge la fix alaturi de el, ca de obicei.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Petersen & Sørensen Campanile

Mesajde zudo » 16 Iun 2010, 22:16

O combinatie aparent interesanta, in care predomina orientalul - asemanator la gust cu cel turcesc. Pacatuieste insa, dupa opinia mea, prin continutul de slaba calitate al latakiei. Mai bine ar fi fost fara latakie decat cu una insipida. L-am votat mediu numai datorita orientalului, care-mi aminteste de cel impartit cu darnicie de Algu.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Petersen & Sørensen Campanile

Mesajde Molia » 17 Iul 2010, 20:39

La deschiderea cutiei, prima impresie a fost de burley aromatizat cu varii tincturi pana la saturare. Cum voiam un oriental de toata ziua, l-am indesat in bol fara prea multa convingere si l-am aprins, ca sa constat, spre surprinderea mea, ca tutunul devine brusc mult mai docil.
Mirosul puternic de whiskey al tutunului rasfirat e inlocuit de un miros floral tipic orientalelor. La inceput acest miros ascunde oricare altul, fiind uneori suparator la primele fumuri. Odata incheiata aprinderea, virginia si urmele de latakia isi fac simtita prezenta destul incat sa echilibreze mixtura si sa ne dam seama ca avem de-a face cu un tutun, chiar unul cat se poate de serios, cu un fum laptos, care evolueaza din ce in ce mai mult spre virginie. Arde constant, relativ rece si fara urma de condens, insa nu veti bate recorduri de fumat lent.
Indraznesc sa speculez ca foamea ca simptom al consumarii acestui tutun in cazul lui Lifelover are legatura cu pofta cu care il fumeaza, usor de inteles de catre mine, caci merita sa fie votat bun. Foarte bun ar fi rezervat unui Davidoff Scottish Mixture.
Se potriveste de minune langa un ceai foarte slab sau un vin alb sec. Se va gasi cu siguranta pe lista mea ca tutun demn de invechit in cantitati mari. Spre deosebire de restul tutunurilor care ies din paradigma Va/Per, se descurca de minune in pipele cu bol ingust, evolutia fiind placut surprinzatoare.
Molia
 

Re: Petersen & Sørensen Campanile

Mesajde ghibortz » 17 Iul 2010, 22:26

mulţam lui costin pentru bolul de campanilă.
gust de motorină dar nu execrabil.
tutun uşor.
nu a ars compact.
la final fumul a devenit înecăcios.
pentru mine e un tutun din gama: dacă prind-aprind-fumez şi atât.
de cumpărat doar dacă nu ai bani pentru ceva mai rafinat.
slab spre mediu.
nu de ţinut minte.
ghibortz
 

Re: Petersen & Sørensen Campanile

Mesajde Cinabru » 08 Aug 2010, 10:57

Tutun : virginia, oriental, latakia
Aspect tutun : ribbon
Aroma : tutun natural, latakie, afumatura
Tarie : medie
WAF : scazut
Prezentare : cutie de 50 de grame

Dupa ce descoperisem cu entuziasm (si atat de mult timp in urma) primul meu tabac oriental, in persoana delicioasei mixturi de la McConnell, care ma entuziasmase in asemenea masura ca ajunsesem sa il recomand si nefumatorilor, am tot cautat ceva similar sau chiar mai bun. Iar Campanile, un amestec de virginie dulceaga, latakie puternica si intunecata, bine afumata si cu personalitate, plus o doza serioasa si exotica de tutun oriental, a fost o surpriza foarte, foarte placuta. Nu la fel de bun ca mai sus-mentionatul tutun, dar ocupa fara probleme un loc doi in topul de nisa.

Cutia metalica de 50 de grame este plina cu un amestec de tutunuri, taietura ribbon, predominand auriul de virginie, cu stropi de negru latakiot si farame deloc putine de oriental. Mirosul, insuportabil cu siguranta pentru cei care nu gusta "afumaturile", este intens, foarte promitator, sec si dulce in acelasi timp. Latakie, dar mai mult oriental. Umpli o pipa, preferabil una fara filtru, si incepi sa descoperi ce este Campanile si ce-si doreste de la tine.

In prima jumatate se simte un pic mai mult latakia, pe un fundal de virginii dulcege, iar in prim-plan vine de la primele fumuri orientalul. E un gust aspru-amarui, dar si cu oarecare note dulcege, exotic si visatoriu. Dupa jumatate mixtura din bol se amaraste un pic, latakia se estompeaza si lasa spatiu mult de desfasurare tutunului oriental. Arde bine, chiar foarte bine, si s-a dovedit un tutun bun in orice moment al zilei. Nu am avut probleme de condens, nu s-a intamplat sa ma intepe sau sa-mi transforme pipa intr-o masinarie de prajit alune, iar la final ramane scrumul inchis la culoare si foarte fin. Mirosul din camera este puternic, nu e genuld e tutun cu care sa te prezinti la o petrecere a Asociatiei Stop Fumatului. Dupa cum m-am convins de fiecare data, nu e tocmai o mixtura pentru incepatori, are nicotina suficienta cat sa te ameteasca un pic daca fumezi mai mult de doua boluri unul dupa altul.

Concluzie : un tutun care mi-a placut neasteptat de mult, o mixtura englezeasca avand acel ceva in plus care sa ma incante. Foarte bun pentru mine, il recomand cu placere, mai ales ca si pretul este bun.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Petersen & Sørensen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron