Alexander Pipes (Higrostatic System)

Moderator: mrg

Alexander Pipes (Higrostatic System)

Mesajde Baaron » 26 Mar 2009, 22:24

Website
http://www.briar-pipes.com/FinalSG/index.php?lang=en

"M-am nascut in Molos, Termopile, langa Lamia. De cand eram copil am avut o inclinatie fata de arta, incepand cu pictura. Am studiat radio-electronica si la 23 de ani m-am implicat in comert cu un capital de 150.000 drahme in 1962. ...Am intrat in lumea pipelor cand m-am intalnit din pura intamplare cu dl. Libero G. Albanese, intaiul tehnician si producator de modele din briar in Calabria, Italia. Cand i-am spus ca sunt grec, aproape ca s-a inchinat, spunandu-mi ca noi avem cel mai bun briar din lume pentru pipe. Din acel moment am inteles ca individul e indragostit de munca lui – si mi-a transmis asta instantaneu....In 1964 am inceput sa produc modele din briar spre vanzare, in 1965 am produs practic prima mea pipa si in 1967 am inceput productia verticala (de la bulbii de briar grecesc la consumator) – Probabil nu mai exista alta fabrica in lume care sa se ocupe vertical de productia de pipe.

In 1970 am inceput cercetarea pentru prima generatie de sistem higrostatic si am incheiat-o in 1984. In aceeasi perioada, eu si fratele meu am pus bazele fabricii noastre din Lamia pentru producerea mustiucurilor din ebonita...Azi, 40 de ani mai tarziu, am ajuns cu succes la producerea celei de-a 5-a generatii de pipa higrostatica. Inchei spunand ca aceasta pipa, in ceea ce priveste placerea oferita, n-are deloc de-a face cu pipa pacii oferita de amerindieni..." (Alexander)
[attachment=1]
Alexander 1.jpg

[attachment=0]
Alexander 2.jpg
Baaron
 

Înapoi la Producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron