Istoria unei pipe

Moderator: mrg

Istoria unei pipe

Mesajde octawww » 01 Noi 2010, 23:11

Domnilor, sunt un mare pasionat al istoriei si am o problema. Pe orice pipa exista un numar, logic acest numar trebuie sa indice ceva legat de istoria acelei pipe, intrebare este: Ce indica? Am presupus ca e vorba de un numar de ordine dintr-o serie, spre exemplu: Stanwell Vario 12, adica a 12 pipa din seria Vario. Bine. Acum, am o pipa Vauen Dr Perl, pe care am achizitionat-o de la un targ de "vechituri", si am incercat sa caut pe internet cateva informatii despre aceasta, am introdus denumirea si mi-au aparut site-uri cu filtre de la Vauen Dr Perl, dar nimic despre pipa, am incercat si cu numarul, dar cam aceeasi poveste. Sincer as dori macar sa stiu adevarul despre numarul de pe pipe, insa m-ar bucura mult sa stiu cum pot afla mai multe despre o pipa oarecare.

Multumesc anticipat!
octawww
 

Re: Istoria unei pipe

Mesajde Humidor » 02 Noi 2010, 08:21

Nu este o regula, fiecare producator marcheaza dupa propriile reguli. Te poti documenta aici: http://www.pipephil.eu/logos/en/index-en.html
Humidor
 

Re: Istoria unei pipe

Mesajde octawww » 02 Noi 2010, 14:47

Multumesc mult Humidor, si imi cer scuze, eram sigur ca scriu in "Elemente de baza" la "Pipe" si nu la "Tutun de pipa". :-o
octawww
 


Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron