SOLANI VIRGINIA FLAKE WITH PERIQUE

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte Bun
3
100%
 
Voturi totale : 3

SOLANI VIRGINIA FLAKE WITH PERIQUE

Mesajde BAIJ » 10 Apr 2011, 01:07

Cunoscut si ca Solani blend 633, acest amestec clasic vine in cutiute rectangulare, uzuale pentru flake-uri, frumos finisate intr-o culoare aurie.
[attachment=1]
solani 1.jpg

La deschidere gasesti niste flake-uri latarete, subtiri, frumos taiate si aranjate.
[attachment=0]
solani 2.jpg

Amestec de culori brune si vinisoare galbui, cu un miros bine cunoscut de fan si smochine.
Umezeala numai buna, te invita la umplut pipa si degustat.
Eu unul frec bine flake-ul pana se desprind firisoarele de tutun si apoi indes pipa normal.
Se aprinde rapid, fara probleme, dupa care fumata decurge foarte bine cu un minim de re-aprinderi.
Fumul rezultat este foarte bogat, faci niste valatuci grozavi in camera si in curand se lasa ceata...trebuie aerisit...sau fumat afara.
Gustul este grozav de bun, un amestec foarte echilibrat intre virginia si perique, ambele de foarte buna calitate, dupa parerea mea. Spre sfarsit fumul tinde sa devina mai picant, mai piperat, dar foarte tolerabil comparativ cu alte vaper-uri pe care le-am incercat.
Tarie medie, fara probleme de ameteli ori alte efecte secundare. Arde frumos, pana la capat.
Intr-un cuvant, un tutun foarte bun pe care il recomand cu caldura amatorilor de combinatii vaper.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: SOLANI VIRGINIA FLAKE WITH PERIQUE

Mesajde atzitzi » 25 Noi 2011, 00:21

Peste doua zile se incheie perioada de doua saptamini pe care am acordat-o VAPER-elor. Desi mi-am propus ca reviw-urile sa le scriu la final, nu ma pot abtine sa nu scriu despre Solani VFP blend 633.

Compozitia este cit se poate de echilibrata, virginiile de o calitate deosebita, dar mai ales "premium perique" dozat astfel incit momentele condimentate sa zgindare simturile in mod neasteptat. Perique-ul influenteaza acest blend intocmai cum semitonurile disonante strabat compozitiile clasice, stirnind curiozitatea si parerile de rau cind capodopera se incheie.

Personal, impachetez flake-urile inainte de a le indesa in bol, asta, cel putin teoretic, ar trebui sa uniformizeze aromele. Cu Solani VFP acest lucru nu s-a intimplat.

Unul din blend-urile pentru care "Foarte bun" este prea putin.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Solani

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron