Balkan Sasieni

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
2
18%
Bun
6
55%
Foarte bun
3
27%
 
Voturi totale : 11

Balkan Sasieni

Mesajde alguhan » 15 Mai 2009, 16:28

Balkan Sasieni cu o istorie de un secol este unul dintre cele mai apreciate mixturi de gen Balkan. Orientalele care provin din Macedonia si Mare Neagra sint combinate cu red virginia si o foarte buna latakia de Cipru. Locul de nastere este Londra. In ziua de astazi se produce in Danemarca si se vinde numai in SUA..

[img]http://www.cupojoes.com/images/stokkebye/balsas50.jpg[/img]

La deschiderea cutiei latakia nu va dezamageste dar pe langa latakia este imposibil sa nu va dati seama ca contine si niste tutun oriental bun. Aerisire necesara.. Aprinderea se face usor. Arderea este foarte lenta si rece. Latakia nu este adaugata ca sa ascunde o mixtura nereusita. Din contra Toate gusturile de virginia si oriental este accentuat de racoare si aroma a latakiei, si la asta ne asteptam in general. Se fumeaza echilibrat cu o tarie care se accentueaza o data cu inaintarea fumului.

Scrumul alb cenusiu.
Nicotina se simte!

Este cel mai bun Balkan pe care am fumat vreodata.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Balkan Sasieni

Mesajde gabospipes » 25 Mai 2009, 13:06

Am fumat si eu un pachet dar nu se situeaza printre favoritele mele. Cred ca care toate calitatile pe care le-a insirat Alguhan dar eu simt un gust de tamaie care ma deranjeaza putin.
Avatar utilizator
gabospipes
Pipier
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Noi 2008, 10:10

Re: Balkan Sasieni

Mesajde gabospipes » 25 Mai 2009, 13:10

Imi cer scuze; Balkan Sobranie e cel cu gust de tamaie nu Sasieni.
Avatar utilizator
gabospipes
Pipier
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Noi 2008, 10:10

Re: Balkan Sasieni

Mesajde Radu-Mihai » 27 Oct 2012, 12:10

Un tutun descoperit recent,prin amabilitatea lui Atzitzi...
Zicala: "cat traesti inveti",se potriveste in cazul meu.

Compozitie minunata, dupa gustul meu: Virginie,Latakie si Oriental din Macedonia,mixate excelent!
Nu-i pot reprosa aproape nimic,doar ca... se termina prea repede.
Arde bine,nu "ciupeste" si tarie mai mult decat acceptabila.
Un tutun de fumat mereu!

L-am trecut pe lista de preferinte! :)

PS.Pacat ca-i mai greu de procurat... :(
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Balkan Sasieni

Mesajde atzitzi » 28 Oct 2012, 21:00

Intradevar, o combinatie reusita cu un oriental de exceptie. Latakia initial nu mi s-a parut suficienta, dar se pare ca este facuta asa intentionat. Am incercat sa-i adaug suplimentar niste latakia de la Wellauer (siriana) dar dovedeste orientatul si-l face monoton.
Primeste bun, din partea mea, si asta doar pentru ca exista Old Ironside.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Balkan Sasieni

Mesajde TLGTLC » 17 Mar 2014, 19:59

Ma apropii de finalul cutiei si pot spune ca impresia mea a variat la fel si calificativul acordat. La primele fumate am avut senzatia ca e o mixtura englezeasca, un pic picant, evolutie pe parcursul fumatei care te trece prin diferite senzatii. Mergea la nebunie cu vinul rosu sec dar si cu o cafea espresso. Insa pe masura ce s-a mai aerisit si uscat in cutie mi-a adus aminte de Stanislaw Balkan Latakia din care am fumat cateva pachete si mi s-a parut destul de plat si monoton.
WAF-ul e foarte scazut, de fapt de nesuportat.
Fişiere ataşate
DSCF1689.jpg
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Balkan Sasieni

Mesajde cavalier » 20 Mar 2014, 20:42

WAF-ul este de fapt marea buba a acestui tabac. Pffff..urina de soarece , strambau din nas ce-i din jur.Degeaba exemplificam; si ciorba de burta miroase urat dar este buna la gust.
Dupa cateva pipe , trece de la interesent ,la gustos.A fost primul meu contact cu latakia.
Un tutun care sigur este tinut minte de un fumator de virginia chiar si mai aromatica , cum sunt eu. Din cand in cand, asi mai fuma un bol.

Multumesc lui TLGTLC pentru sfaturi :41)
Avatar utilizator
cavalier
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Sep 2012, 18:00

Re: Balkan Sasieni

Mesajde Insuratelu Cristi » 10 Iun 2014, 09:28

"Rich Macedonian Orientals and pungent Latakia are blended with a base of golden and red Virginias to produce what has become one of the most popular premium pipe tobaccos in the world. The history of Balkan Sasieni Smoking Mixtures begins almost a hundred years ago and this fine tobacco draws its roots directly from that family of tobaccos"

Vis-a-vis de prezentarea de mai sus as putea zice doar de oriental si despre latakie, care incearca sa iasa cat mai sus din acest mix. Cat despre gold si red virginia cred ca sunt doar in vizita, ele formand baza acestui tabac.

Totusi un amestec interesant, "condimentat". Un mic recital de camera cu doi solisti, unul mai bun decat altul.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Balkan Sasieni

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron