[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Esoterica Tobacciana - Stonehaven

Esoterica Tobacciana - Stonehaven

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
4
100%
 
Voturi totale : 4

Esoterica Tobacciana - Stonehaven

Mesajde alguhan » 06 Mai 2009, 15:30

Cu greu, prin multe rugaminte si bunavointa unor prieteni si rude am putut sa fac rost de niste tutunuri din SUA.
Stonehaven de la producatorul Esoterica Tobacciana este primul de care vreu sa va vorbesc.

[img]http://tob.tobaccoratings.com/wp-content/uploads/esoterica-stonehaven.jpg[/img]

Este un tutun foarte iubit de pipari cu experienta, peste tot in lume. Amestecul este alcatuit din Burley si Dark Virginia, preserat si invechit corespunzator ce da o culoare maro inchis tutunului. Stonehaven se comercializeaza sub forma de flake. Flake-urile au o lungime de circa 15 mm si latime de 4 cm. Textura si luciul matasos m-a facut sa salivez la prima vederea.

Flake-urile sint foarte umede si necesita o aerisire mai indelungata, chiar si mai mult de o ora. Cand este uscat da un gust si tarie mai accentuat, spre un gust de trabuc as zice. Asa ca este posibil sa fie reglat gustul cu timpul de aerisire. Flake-urile nu se rupe usor, imi place pentru ca eu prefer sa pastrez forma de flake in pipa. Un singur flake umpla o pipa mare fara probleme.
Prima arderea necesita rabdare si atentie. Pe urma arde fara probleme, nu necesita aprinderi repetate daca este impaturat si introdus in pipa cu atentie.

Gustul unui amestec de virginia si burley este evident spre dulce de ciocolata neagra. Da o doza buna de nicotina. Este unul dintre cele mai reci fumuri pe care am degustat pana acum. In ciuda faptului ca in amestec exista o cantita mare de burley, pe palat si pe limba gustul tutunului se plimba fara sa ma deranjeze. Orice ati face n-are tendinta de a se incalzi.

Este un tutun care necesita timp sa-l savurati. Dar cu destula atentie va da tot ce poate.

De la mine ia un foarte bun cu +++ .
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Esoterica Tobacciana - Stonehaven

Mesajde Humidor » 06 Mai 2009, 23:26

Asta trebuie neaparat degustat :19), sau macar mirosit la urmatoarea intalnire.
Humidor
 

Re: Esoterica Tobacciana - Stonehaven

Mesajde alguhan » 06 Mai 2009, 23:37

Mai am foarte putin. Pastrez pentru tine..
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Esoterica Tobacciana - Stonehaven

Mesajde Humidor » 09 Mai 2009, 18:02

Multumesc, un tutun excelent, cu aroma de ciocolata amaruie, cum bine spune Alguhan, nu incinge pipa. L-am degustat alaturi de un Pinot Noir de 4 ani, cu aroma de visina copata si fructe uscate, o combinatie excelenta. Aroma lasata in camera este una catifetata, agreabila. Tutunul trebuie lasat putin la aerisit inainte de al impacheta.
I-am dat nota maxima.
[div=center][attachment=0]
P1012000.JPG
[/div]
Humidor
 


Înapoi la Esoterica Tobacciana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron