Esoterica Tobacciana - Tilbury

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
3
100%
 
Voturi totale : 3

Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde alguhan » 11 Aug 2009, 17:38

[img]http://www.smokingpipes.com/images/products/003-024-0004.jpg[/img]

Un alt produs de la Esoterica care nu m-a dezamagit deloc. Chiar sint foarte multumit ca l-am adaugat la lista mea de tutunuri degustate.
Un amestec de virginia si burley. Burley-ul este in proportie foarte foarte mica. Este broad cut cum scrie si pe cutie si foarte umed. Mi-am dat seama ca nu va fi usor de aprins asa ca am tocat foarte putin tutunul intrun aparat din bucatarie si l-am pus sa se aeriseasca aproximativ 12 ore. A ajuns la o umiditate cat de cat perfecta pentru gustul meu. Am mai uscat si portiile inainte de a pregati bolurile.
Mirosul care m-a lovit in nas din cutia este de smochine uscate si de putin ciocolata. Virginia pura pura!

S-a aprins bine si am putut sa fumez foarte lejer pana la sfarsit. Gustul virginiei este foarte de tabac si dulce. Dulcele natural al virginiei bineinteles. Aceasta nu dureaza mult, burley-ul chiar daca este foarte putin adaugat isi da silinta si se adauga gustul acela uscat. Se formeaza o combinatie cu totul altceva. Inteleg ca nu orice combinatie de virginia/burley este si un tutun de pipa!

Tutunul nu va face surprize. Se fumeaza unidimensional, cum zic Americanii. Acest lucru s-ar putea sa va para monoton, insa nu este asa pentru un iubitor de virginia care nu se satura de agest gust. Tarie tutunului creste treptat fara sa-mi dau seama. Chiar si la sfarsit nu este deranjant. Pipa se termina lejer fara eforturi cu ultima parte.
Scrumul este foarte foarte fin, ca praful. Ramane un strat foarte mic de praf care pur si simplu cade din pipa.

Votez foarte bun si recomand cu caldura. Sa faceti tot posibilul sa cumparati o cutie de Tilbury. Daca nu va place, iau eu cutia oferind pretul dublu. ::4)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde manos » 04 Sep 2010, 17:23

Subscriu recenziei de mai sus.
Este un tutun demn de toate aprecierile, din momentul in care deschizi cutia si pana cand scuturi ultima ramasita de scrum merita numai note de zece.
Pentru mine mirosul tabacului din cutia proaspat deschisa a fost ametitor - prune uscate, macese uscate, un miros plin de arome fructate - iti vine sa mananci din el, taietura este broad-cut, tutunul este umed si necesita aerisire - eu l-am lasat sa se odihneasca mult mai putin de cat Alguhan - doar 10 minute dupa care am umplut un peterson folosind metoda clasica franke - se preteaza perfect acestui tabac. Aprinderea decurge normal fara probleme dintr-un singur bat de chibrit. Eu am fost placut surprins cat de bine a evoluat tabacul pe parcursul fumatei - daca la inceput taria si aroma este una care nu te face sa ridici spranceana, e bine dupa jumatatea bolului aromele explodeaza pur si simplu facandu-te sa te rogi ca finalul fumatei sa dureze cat mai mult !!! O adevarata virginie !!! Din punctul meu de vedere este un tabac de mare valoare ce trebuie tratat cu respect ! Din toate tabacurile incercate de mine pana acum este cel mai bun ! Pastrez pentru urmatoarea intalnire - aviz amatorilor !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde Molia » 18 Sep 2010, 12:02

Pentru inceput marturisesc reticienta de a il incerca datorata numelui pe care cu greu am reusit sa-l rup de fratele lui cu aroma de cirese.
Prima impresie a fost cea de ghem de tutun neprelucrat, taiat bine si aruncat intr-o cutie de calitate pe care nu o merita. Exagerat de umed, dar ca si alte americanisme, isi pierde repede umiditatea. Pana sa-l degust, a riscat Victor aceeasi experienta si a reusit sa-mi dea fiori cu nota de camera (undeva intre King Edward si Carpati, de tutun prea natural, prea brut). Dar cum prietenii din club se cunosc la nevoie, mi-au facut curaj sa-l incerc si am avut ocazia sa trec printr-o experienta... modesta. Pe loc am fost mirat de faptul ca din postura de fumator il resimt ca tutun bunicel. Se impacheteaza si arde fara efort, e usor, dulceag. fara pretentii. Pe tot parcursul fumatei s-a observat in continuare ca mergea prelucrat un pic mai mult.
Imi permit blasfemia de a afirma ca merita invechit macar vreo 5 ani. Rezultatul ar fi un tutun bun, poate chiar excelent. In general imi displace burley-ul asa ca aromele sale m-au bantuit pe durata fumatei dar nu destul cat sa deranjeze. Il recomand calduros celor care s-au impacat bine cu experienta Clan Aromatic (adica si mie daca mai prind ocazia). Un nonsens la fel de relaxant, care se aduce la buze singur si te lasa sa-ti vezi de treaba fara sa impresioneze.
Are un efect de ghosting (lasa urme in pipa la viitoarea fumata) moderat, tipic unui tutun foarte tare. Dau vina din nou pe prelucarea mediocra dar, din nou il iert si consider ca pentru potentialul de a tine companie pe durata unor activitati solicitante merita sa existe in sertarele piparilor.
Molia
 

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde zudo » 18 Sep 2010, 16:36

L-am incercat si eu, gratie lui Manos, si l-am gasit exceptional. O virginie foarte fermentata, gustoasa, completata de minune cu un burley de calitate. Aromele evolueaza bine, alternand intre dulceata picanta a virginiei maturate si gustul de nuca din background.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde ghibortz » 18 Sep 2010, 23:07

[quote="Molia"]Prima impresie a fost cea de ghem de tutun neprelucrat,


roguvă domnilor...
îmi explică şi mie cineva cum poţi determina când un tutun este bine prelucrat sau insuficient...!?

[quote="Molia"]merita invechit macar vreo 5 ani


cum gustă sau cum se comportă un tutun învechit 5 ani?
a făcut cineva aşa ceva?
o comparaţie între un tutun achiziţionat proaspăt şi acelaşi sort pus la "popreală"?
ghibortz
 

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde Molia » 19 Sep 2010, 12:20

Am incercat in cei 3 ani de fumat lent si tutunuri prelucrate insuficient (inclusiv o tentativa de blend al clubului) si tutunuri invechite peste o jumatate de deceniu (un Dunhill Elisabethan, un Davidof Scotish si un vreo doua aromate uitate prin sertarele altor pipari). Principala diferenta e cat de moale, dulce si uniform e fumul. Acesta pare a avea mult potential, dar acum nu mi s-a parut memorabil.
Molia
 

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde ghibortz » 19 Sep 2010, 22:04

mă întreb dacă tutunul se poate învechi la fel ca şi vinul...
adicătelea să nu îl laşi doar în sertar ...
formă de "baricare" ceva!
ghibortz
 

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde Molia » 20 Sep 2010, 14:29

Ca si la vinuri, top 10% sunt bune de invechit. Poti invechi orientale, virginii, burley. Virginiile se descurca cel mai bine. E necesara umiditate constanta undeva pe la 65-85% (parerile variaza si marturisesc ca nu-s bine documentat) si preferabil aerisire. Alternativ, se pot invechi mai lent in pachetul sigilat. Temperatura sa fie macar constanta. O temperatura ridicata il matureaza mai repede pana la un punct apoi opreste procesul si o temperatura scazuta il matureaza incet si sigur. Dupa cum spuneam: am abia 3 ani de fumat si abia am inceput sa pun tutunuri la invechit. Propun sa lasam discutia pentru nepotii nostri, care vor gusta si tutunuri invechite zeci de ani
Molia
 

Re: Esoterica Tobacciana - Tilbury

Mesajde ghibortz » 20 Sep 2010, 14:38

bagă aceste discuţii în subforum sau topic separat...

[quote="Molia"]Imi permit blasfemia de a afirma ca merita invechit macar vreo 5 ani.

[quote="Molia"]am abia 3 ani de fumat


deci blasfemia se referea la faptul că doar îţi închipui cum ar fuma un tutun de 5 ani sau consideri acest tutun mult prea puţin demn de a fi fumat direct!? :D
ghibortz
 
Sus


Înapoi la Esoterica Tobacciana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron