Turta

Re: Turta

Mesajde Twain » 11 Oct 2012, 13:22

Eu cred că nu trebuie să te străduieşti chiar atât de tare ca să fumezi până la ultimul firicel de tutun pentru formarea turtei de pe fundul pipei. În primul rând, la o fumată normală nu o să ajungi prea des până acolo cu arderea tutunului. Aşa cum ai constatat şi tu, gustul pipei se iuţeşte spre final, aşa că mulţi (între care şi eu) preferă să se oprească atunci când fumatul nu le mai place.
În al doilea rând, poţi forma o turtă acolo (e drept, mai anemică) dacă, după terminarea fumatului (nu neapărat până la ultimul fir), amesteci scrumul cu linguriţa sau cuiul futacului şi laşi pipa să se usuce aşa, până a doua zi. După circa 24 de ore verşi scrumul, umpli vatra până la refuz cu un şerveţel de hârtie, presându-l bine ca să te asiguri că a ajuns până la fundul vetrei, şi îl răsuceşti viguros, ca să cureţi şi netezeşti interiorul pipei. După 5-6 (hai, 10!) repetări ale acestui procedeu o să observi că începe să se formeze o turtă timidă şi pe fundul vetrei, fără să mai fii nevoit să înduri neajunsurile de la finalul fumatei.

Pe de altă parte, trebuie să ştii că turta se formează greu, aşa cum ai observat, de altfel, într-un post pe care l-ai scris mai sus. Deocamdată, până începe să se mai acumuleze, încearcă să deprinzi ritmul de fumat care să nu-ţi mai încingă pipa aşa de tare. Mie, personal, o pipă încinsă mi se pare mult mai neplăcută la gust decât o pipă fără turtă. S-ar putea să constaţi şi tu acelaşi lucru.

În fine, vorba lui pari: "...perseverează, nu-ţi mai face atâtea probleme". Turta se formează ea, singură, fie că o supraveghezi îndeaproape, fie că nu. Cel mai important e să te relaxezi şi să te bucuri în tihnă de aromele tabacului tău favorit.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 13 Oct 2012, 10:31

Am priceput. Voi folosi "servetelul reamer" dupa fiecare fumata. Chiar daca turta se formeaza mai greu, banuiesc ca se formeaza totusi uniform.
Poate o sa ziceti ca sunt obsedat, dar na...asa sunt eu cand ma apuc de o treaba care-mi place :geek: E vorba tot de turta dar de data asta la pipa de meerschaum. Acolo unde nu trebuie sa fie lasata sa se formeze. Bineinteles ca dupa fiecare fumata cu spuma, sterg bine vatra cu un servetel uscat, dar am observat ca tot ramane un pic de "relief", sesizabil doar tactil. Nu umblu cu futacul pe-acolo, deoarece am inteles ca e destul de sensibil materialul. Ca urmare, folosesc unghiile si degetul din dotare si cu miscari circulare si temeinice formez mici "frecatzei" de turta, pe care ulterior ii suflu din vatra. Ma intreb daca e bine cum procedez si daca exista vreo metoda neinvaziva pentru asta.

Fum rece!
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde atzitzi » 13 Oct 2012, 22:08

Poate ne-o prezinti si noua pe "cadina" din Bodrum.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 13 Oct 2012, 23:52

'S'traiti don Atzitzi !
O prezint mai jos pe "cadana" din Bodrum. Fara mandrie. Primesc critici ;)
Fişiere ataşate
20121014_001017.jpg
20121014_001115.jpg
20121014_000733.jpg
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde Baxter » 14 Oct 2012, 08:16

Faina pipa.Sa o fumezi cu placere!
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Turta

Mesajde atzitzi » 14 Oct 2012, 08:26

Aha, o rhodesiana foarte frumoasa, cu solduri generoare. Filtru de 9 mm. Sa ai grija cind o desfaci sa rotesti mustiucul numai in sensul orar, altfel risti sa desfaci conul din teflon de shank. Sa o fumezi cu placere.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Turta

Mesajde Twain » 17 Oct 2012, 15:32

[quote="AugustBurnsRed"]...E vorba tot de turta dar de data asta la pipa de meerschaum. Acolo unde nu trebuie sa fie lasata sa se formeze...

Eu trebuie să recunosc că utilizez futacul ca să curăţ interiorul pipelor mele de spumă. Nu vreau să crezi că te sfătuiesc să faci ca mine, ci doar îţi relatez cum procedez eu.
După fiecare fumată, vărs scrumul şi las pipa să se usuce 24 de ore. A doua zi, folosesc partea rotundă a futacului ca să trag afară fărâmele de cenuşă lipite de pereţii pipei. Pentru asta, însă, folosesc exact atâta forţă ca atunci când mă bărbieresc, adică nici să intre lama în carne, dar nici să treacă pe deasupra firelor. Mai precis, încerc să simt la mână dacă pereţii vetrei sunt curaţi şi netezi, iar acolo unde găsesc o asperitate încerc să o rup cu futacul către afară, înspre gura vetrei, având grijă să nu apăs aproape deloc spre pipă. Cheia e să folosesc mişcări delicate, dar ferme.
După ce nu mai găsesc nicio asperitate, curăţ vatra cu un şerveţel îndesat bine, ca mai sus, având grijă să ţin pipa de vatră, nu de shank, pentru că spuma e destul de fragilă şi se poate rupe într-un moment de neatenţie.
La final, îi dau un lustru la exterior cu o cârpă moale, de bumbac. Acum, pipa e curată şi lucioasă.

[attachment=0]
turta meer.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Turta

Mesajde AugustBurnsRed » 17 Oct 2012, 22:44

Stimati colegi de pipa, va multumesc pentru aprecieri. Ce-i drept, ma cam temeam de ceva critici dure pentru "cadana din Bodrum" ( :1) atzitzi). Multumesc, Twain pentru sfat!....Fum rece!
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori