[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Altadis - Caporal - Export

Altadis - Caporal - Export

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
14%
Mediu
1
14%
Bun
4
57%
Foarte bun
1
14%
 
Voturi totale : 7

Altadis - Caporal - Export

Mesajde Humidor » 13 Dec 2008, 14:56

Denumire tabac: CAPORAL
Producator: Altadis - Franta
Taietura: ribbon


[div=center][img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/caporal2.jpg[/img][/div]

Caporal este facut din tutun brun, aceasta fiind o specie veche frantuzeasca avand la origine poate o varietate de virginia. Acest tutun, brun, a fost fumat inca de pe vremea lui Napoleon. In prezent se fabrica tutun de pipa si tigarete Gitanes si Gauloises.
Caporal Export este ceva mai nobil decat Caporal obisnuit, fiind maturat si astfel ajungand la o nuanta mai rafinata.

[div=center][img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/caporal1.jpg[/img][/div]

Este un tutun tare, cu un continut ridicat de nicotina, cu un o aroma robusta aducand spre nuante de par ars, putin migdalat, putin cafea, frunze arse.
Aprinderea si arderea decurg fara probleme, este destul de uscat in pachet si arde pana la ultimul fir.
Aroma lasata in camera este destul de placuta, contrar asteptarilor.
Poate fi acompaniat de un vin fiert, o tuica fiarta, la pomana porcului dupa un sorici de porc dar si de bauturi mai fine la gura sobei.
Recomand acest tabac celor care vor sa incerce si altceva, inedit.

Nota: Altadis a fost achizitionata de Imperial Tobacco, in consecinta, cei care au primit cate un pachet de Caporal sunt posesorii ultimelor pachete care s-au produs de brandul Altadis. Probabil ca pe viitor vor fi produse de Imperial Tobacco UK.
Humidor
 

Re: Altadis - Caporal - Export

Mesajde Baaron » 15 Dec 2008, 09:15

Dupa o prealabila uscare si aerisire a tabacului timp de cateva ore, am purces la o fumata din acest tabac primit cadou de la Bogdan Dr....Prima impresie este una exceptionala din toate punctele de vedere....un tabac puternic cu o aroma as zice mai degraba asemanatoare trabucurilor cubaneze, se simte in cerul gurii mirosul plantatiei de tabac...o Virginia bine lucrata, daca nu as fi stiut de unde provine tabacul nici intr-o mie de ani nu as fi ghicit ca vine tocmai din Franta, asa cum a precizat si Bogdan arderea decurge fara probleme, ba chiar se fumeaza singur tabacul daca nu esti atent la ritmicitatea fumurilor...in concluzie un tabac perfect pentru orice moment al zilei, in orice ocazie (lasa un placut miros de tutun Virginia imprejur)...merge de minune la cafea combinandu-se fantastic de bine aromele tabacului cu cele ale cafelei....
Eu l-as situa undeva intre bun si excelent....dar, de gustibus non discutandum....
Baaron
 

Re: Altadis - Caporal - Export

Mesajde Molia » 16 Dec 2008, 20:31

Un tutun deosebit. Imi aminteste un pic de Peterson's Irish Oak, calitativ tot pe-acolo il plasez. Un experiment binevenit, un tutun de calitate, dar pe care nu l-as adauga permanent in lista mea.
Molia
 

Re: Altadis - Caporal - Export

Mesajde Augustinus » 13 Ian 2009, 23:32

Molia este un dragut. Totusi Caporal-ul si Irish Oak nu prea au nimic in comun, cu exceptia faptului ca ambele sunt tutunuri de pipa. Plus ca marafetul asta frantuzesc produce niste picaturi urate, dupa prima jumatate a bolului devine innecacios si te determina sa nu mai faci altadata greseala si sa umpli o noua pipa. Desigur, parerile si gusturile sunt intru totul subiective, dar cu exceptia a doua tutunuri (Honore si un sortiment de Amphora facut doar pt. frantuji), prin Franta nu prea gasesti nimic autohton de calitate.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Altadis - Caporal - Export

Mesajde Augustinus » 13 Ian 2009, 23:35

Ca sa nu uit. Tot francezii au un tutun Amphora ... mentolat: "rafinament" domne, "arta", "extaz". Sa nu fiu totusi inteles gresit. Sunt francofon, francofil bine temperat, dar nu si iubitor de tutunuri frantuzesti.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Altadis - Caporal - Export

Mesajde Pioneru » 11 Mar 2009, 22:26

Ei bine...eu nu pot sa-l vorbesc decat de bine. Un tabac frust, camaraderesc, fara fita sau toane, nu pentru "civili" cum peroreaza cateodata cu veriticalitate Molia. Genul de palma zdravana , primita peste spate de la un vechi prieten. Amicul Humidor mi-a oferit acest tabac,cu generozitatea ce-l caracterizeaza, la intalnirea de Mos Craciun. A stat cumine pe raft (da, stiu ! inca n-am postat poza raftului...urmeaza, stati linistiti) pana asta seara cand, enervat de absenta oricarui gust dintr-un bol cu Night Cap, l-am deschis si ... ma delectez.
Eu il votez foarte bun. Si as mai adauga la review-ul lui Humidor un usor gust/aroma de ciocolata amaruie.

A la votre !
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Altadis - Caporal - Export

Mesajde Lifelover » 22 Dec 2009, 10:08

Eu i-am dat din tot sufletul Foarte Bun, multumindu-i si pe aceasta cale lui zudo pentru desfatare. Vazand ce-au zis cinstitii antepostatori, eu nu mai am ce adauga... dar, daca isi doreste vreodata cineva o aroma intens masculina, de la un tabac teapan ca tarie, si vrea sa si elibereze o camera plina de ,,civili'', sa nu evite Caporalul.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni


Înapoi la Altadis

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron