Raftul lui Humidor

Fiecare pipar viseaza sa isi organizeze un loc in care sa isi tina ordonat pipele si tabacul...Asteptam pozele voastre cu coltul dedicat acestei pasiuni.

Raftul lui Humidor

Mesajde Humidor » 14 Dec 2008, 18:26

[attachment=0]
P1011729.JPG


Astazi mi-am facut ordine, ocazie cu care am facut o poza la raftul cu pipe si tabac. Am strans in mai putin de un an vre-o 29 de pipe.
Va invit pe toti sa va publicati pozele cu pipele voastre (Twain, tu ai cel mai spectaculoasa colectie din cate am vazut! :43) - cata frunza, cata iarba! )
Humidor
 

Re: Raftul meu cu pipe - 14.12.2008

Mesajde Twain » 15 Dec 2008, 22:40

He-he, asta-i vorba sotiei mele cand mai da cu ochii de raftul ala intesat de pipe. :mrgreen:
Vreau sa raspund provocarii, dar din pacate nu pot prea curand. Nu sunt chiar o persoana foarte ordonata si, inainte de orice poze, trebuie sa-mi adun pipele de pe unde le am ratacite. Am unele prin masina, alta e pe la serviciu, vreo doua mi se pare ca mi-au cazut langa teancul de ziare vechi, mai am cateva lasate pe un raft cu scule si chiar acum ma uit la trei pipe incurcate printre niste cabluri aici, in fata mea, pe biroul calculatorului. Tin minte ca am mai lasat cateva intr-o cutie cu tutunuri vechi, alta e uitata in sertarul unei noptiere, am vreo doua prin buzunarele de la jacheta, vreo trei vad acum ca sunt pe cartile din biblioteca...
Ufff, cred ca trebuie sa fac ceva in privinta asta. :oops:
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Raftul meu cu pipe - 14.12.2008

Mesajde cristi_l » 30 Ian 2009, 17:07

am niste intrebari despre cristalele denicotea de pe ultimul raft. Chiar retin umezeala asa de bine cum le lauda producatorul? Si nu exista posibilitatea sa le trag in gura in timpul fumatului? Incerc sa-mi fac churchwarden-ul sa fumeze cat mai corect, ca acum face foarte mult condens chiar si cu filtru de 9mm cu carbon
cristi_l
 

Re: Raftul meu cu pipe - 14.12.2008

Mesajde Humidor » 30 Ian 2009, 17:41

Cristalele pe care le-ai observat, le-am cumparat anut trecut, am folosit cateva la inceput cand fumam din capitol. Sunt destul de mari (~5mm), riscul sa le tragi pe teava este 0.
Retin o mare parte din umezeala dar si schimba gustul tutunului in dulce - mi s-a parut mie si anuleza si o parte din aroma.
Depine de gusturi, mai bine cumperi si probezi, daca-ti place atunci e ok, daca nu le faci cadou. Iti pot aduce la urmatoarea intalnire ca sa probezi - daca vrei.
Humidor
 

Re: Raftul meu cu pipe - 14.12.2008

Mesajde Molia » 30 Ian 2009, 23:04

Cristalele sunt bune de lasat in bol macar intre fumate, mai ales in camere cu umiditate ridicata (probat pe calabash din mahon). Ca filtru nu le folosesc. Sunt destul de mari incat sa nu infunde tunelul de fum, insa impiedica formarea turtei in partea de jos a bolului. Le recomand pentru momentul in care n-ai rabdare sa probezi un tutun umed, proaspat desfacut.
Molia
 

Re: Raftul meu cu pipe - 14.12.2008

Mesajde Twain » 30 Ian 2009, 23:30

Eu am gasit ca respectivele cristale ofera o buna solutie pentru pipele gaurite prea sus si din care nu poti fuma tutunul pana la fundul vetrei. Cu 3-4 bucati din acele cristale ridici "balotul" de tutun deasupra gaurii si poti sa il fumezi pana la capat.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Raftul meu cu pipe - 14.12.2008

Mesajde Molia » 31 Ian 2009, 01:32

Pare-mi-se ca a fuma bolul incomplet (a lasa ultimele fire nearse ca filtru) functioneaza la fel de bine pentru absorbtie in timpul fumatului, pretul in raport cu volumul e cam acelasi si nu mai esti nevoit sa detii o cutie in plus daca folosesti filtru din tutun.
Oricum, tu te descurci la confectionarea fundurilor false. Cu ocazia asta te mai rog o data sa postezi in detaliu tehnica si pe forumul acesta, pentru cei care n-au fost la intalniri sau pe forumul lui Stefan. Intre timp, cine are probleme de genul asta sa pregateasca cate vreo 3 mililitri de cenusa alba fina, miere, apa.
Molia
 


Înapoi la Raftul piparului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron