Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilor

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

Care din urmatoarele coincide cu experienta voastra?

Nu fumez pipa in public deoarece ma ingrijoreaza imaginea pe care ar putea sa o proiecteze acest comportament.
0
Niciun vot
Nu fumez pipa in public deoarece nu ma pot bucura de aceasta activitate decat in intimitate.
7
21%
Fumez pipa in public si asta mi-a imbunatatit sesizabil imaginea.
1
3%
Fumez pipa in public si acest lucru nu mi-a afectat imaginea pana acum.
22
67%
Am fost invitat in mod repetat sa-mi iau pipele dupa mine la alte activitati decat intalnirile clubului.
2
6%
Am fost invitat in mod repetat sa imi sting pipa in locuri unde se fuma.
1
3%
 
Voturi totale : 33

Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilor

Mesajde Molia » 01 Iul 2010, 18:53

E un subiect care deja s-a dovedit delicat, asa ca sunt dispus sa il inchid daca primesc pe acest thread 3 solicitari.
Rog ca votul sa ramana anonim si sa discutam doar rezultatele. Aveti dreptul la o singura varianta pe care o considerati relevanta. Daca intre timp situatia se schimba, si votul se poate schimba.
Molia
 

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde DSM » 01 Iul 2010, 20:14

Lipseste o varinata:
Fumez pipa in public si nu imi pasa de imagine.

Daca fumez aromate in majoritatea cazurilor primesc o replica draguta de genul: Miroase frumos.
Am avut si incidente singulare unde am fost bombardat de niste "health freaks" cu intrebari de genul de ce fumez?, de ce fumez pipa?, dar nu este sanatos?. Am incercat sa imi aduc aminte de toate articolele si cartile pe care le-am citit pe aceasta tema dar mi-am dat seama ca nu am cu cine sa port o conversatie asa ca raspunsul a fost: Pentru ca imi place.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde pari » 02 Iul 2010, 10:30

Experienta mea oscileaza intre pozitia 3 si 4 dar, "Aveti dreptul la o singura varianta pe care o considerati relevanta.". Din pacate sau din ...fericire, au fost putini cei care s-au exprimat deschis. :-?
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Humidor » 02 Iul 2010, 12:21

[quote="pari"]Experienta mea oscileaza intre pozitia 3 si 4 dar, "Aveti dreptul la o singura varianta pe care o considerati relevanta.". Din pacate sau din ...fericire, au fost putini cei care s-au exprimat deschis. :-?

Idem. Totusi nu vad ce legatura are chestionarul cu concluzia finala: stigmatizarea
Humidor
 

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Molia » 02 Iul 2010, 13:58

Cauta "stigmatiza" in DEX si vei vedea o legatura. Trecand peste asta, am creat un chestionar pe care il consider util forumului, nu de dragul de a te baga pe tine in seama.
E trist ca majoritatea au ales sa se abtina. Eu unul nu cred in reactii neutre. Acestea apar doar in teorie.
Molia
 

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde zudo » 02 Iul 2010, 14:49

[quote="Humidor"]
Idem. Totusi nu vad ce legatura are chestionarul cu concluzia finala: stigmatizarea


Prima si ultima optiune cred ca sunt relevante v-a-v de sentimentul de stigmatizare. Pana acum e doar unul din 11 (9 %).
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Lifelover » 02 Iul 2010, 23:52

Eu am, in majoritatea iesirilor mele, la indemana macar o pipa cu un plin de tutun si restul de trebuincioase. In cele mai multe cazuri, tind sa fac abstractie de cei din jur - daca nu dau de cineva curios, sau interesat, sau - mai rar - pasionat de arta fumului rece.

Cu toate astea, v-am povestit d-voastre de sectoristii extrem de curiosi de ce-mi ,,preparam'' in masina parcata a unui tovaras care ma adusese acasa, v-am povestit de jandarmul curios nevoie-mare de iarba care n-avea cum sa fie tutun, dom'le! din meerschaumul meu, v-am povestit de nenelul din birtul cu biliard care venise de undeva din diagonala, convins ca din coceanul meu provine un puternic miros de gaz. Am intalnit si oameni interesati de fumarea pipei, sau cel putin indulgent amuzati, din toate categoriile mentionate anterior, am fost depasit odata de un cuplu in varsta a carui parte masculina a recunoscut, vocal, ca aveam un meerschaum :)... asa cum s-au gasit destui atarnai care sa glumeasca mai mult sau mai putin galagios -nu mai vazusera asemenea dihanie, probabil. Health freaks, cum zice DSM - pe a carui optiune as fi mers si eu - , iar, am intalnit.

Statistic, cei mai multi m-au lasat in pace. Au fost si oameni care au avut probleme cu pipa vizibila, cu pipa aprinsa sau cu mine - fumator de pipa, in mod expres. Un studiu sumar al microexpresiilor celor din jur mi-a aratat ca doar o parte din ei au si actionat in vreun fel ca sa-si exprime dezaprobarea.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Radu-Mihai » 03 Iul 2010, 10:49

Pai draga Radu,ignoraii pe cei din jur...Recunosc, nu pare o metoda eleganta,dar intr-un context ca acela al stigmatizarii tuturor categoriilor de fumatori,campanie care tinde sa ia proportii,numai o atitudine ferma,de aparare a unui drept,poate avea succes...
Personal nu am avut conflicte pe aceasta tema,dar asi reactiona imediat,cu ceva replici acide si fara menajamente,cred ca si varsta imi permite,daca cineva ar comenta negativ la faptul ca pufai o pipa in public! :ymapplause:
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Augustinus » 03 Iul 2010, 14:08

Multa vreme am fumat in public, insemnand prin asta ca nu ma sfiam sa-mi aprind pipa pe strada, la restaurant dupa masa, in pauzele dintre cursuri sau in vizite unde stiam ca se poate fuma. Am indurat cu stoicism uitaturile urate ale celorlalti, am ales chiar sa parasesc localurile ai caror proprietari m-au rugat sa nu mai fumez pipa, am ignorat privirile curioase ale trecatorilor. Sincer sa fiu, fumatul pipei in public nu mi-a stirbit imaginea, nici nu mi-a imbunatatit-o. De altfel, imaginea personala nu ma intereseaza in mod deosebit. Am anumite standarde la care tin, dar si idiosincrazii peste care nu prea reusesc sa trec. De vreme ce eu am "piticii" mei si nu doresc sa renunt la niciunul dintre ei, nici cei care au ceva impotriva fumatului de pipa nu pot fi condamnati. Este viziunea lor si cu asta basta. In schimb, am ales sa nu-i mai tulbur pe cei din jurul meu, sa nu mai fiu tinta curiozitatii multora si sa nu mai deranjez pe nimeni. Astfel de reactii imi provoaca un intens discomfort si fumatul pipei se poate transforma intr-un calvar. De aceea, de mai bine de 4 ani am decis sa nu mai fumez decat acasa si la intalnirile clubului. Totodata, nu fumez decat in compania unui grup extrem de redus de prieteni care au ales sa nu ma judece in niciun fel pentru ceea ce fac. Nu doresc sa fac reclama fumatului de niciun fel, nici sa popularizez fumatul de pipa. Asta tine de personalitatea fiecaruia si nu am niciun drept sa ma bag in viata si alegerile nimanui. In orice caz, nu recomand nimanui sa se apuce de fumat.
Ar mai fi inca un argument pentru care fumez de regula doar acasa. Degustarea unui tutun trebuie insotita de o anumita stare, de o bautura buna si de o conversatie pe masura. Restaurantele, barurile sau terasele pe unde am fost nu prea imi pot oferi aceste lucruri. Este adevarat ca in compania membrilor clubului lucrurile s-au imbunatatit simtitor, insa programul de lucru pe care-l am nu-mi permite sa mai particip la intalnirile de vinerea. Asa ca raman acasa, savurez un tutun bun acompaniat de un cognac sau de un vin bun, citesc sau scriu ceva si uite asa fumatul devine o reala placere.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde ssmatei » 03 Iul 2010, 15:41

Prefer sa fumez acasa in intimitate desi provoaca neplaceri pentru restul familiei, pentru ca asa ma simt cel mai confortabil. Pe langa asta, imi place sa beau ceai in timpul fumatei. Si am nevoie de mult ceai, de obicei peste 1 litru. La o terasa, 1 litru de ceai de calitate m-ar usca la buzunar :D

E o chestie de confort, nu de imagine. Nu fumez pentru imagine, mi s-ar parea penibil si in detrimentul impresiei generale asupra piparilor seriosi, asupra celor care o fac din pasiune si placere, nu pentru a impresiona sau si nu pentru a atrage atentia. Dimpotriva, cred ca daca as fuma pe strada / pe langa colegii de la facultate, as fi luat la misto, poate pentru ca nu am o figura / imagine pe care altii ar asocia-o sau ar considera-o acceptabila cu pipa-ntre dinti... Ma consider inca prea tanar pentru imaginea de fumator de pipa. Cine stie ca fumez pipa a ras la inceput de mine, nu-i bai. Prietena ma accepta si nu o deranjeaza deloc, ba chiar mai pufaie si ea de la mine din cand in cand.

E o activitate aparte, pe care nu o gusta toti, si nu toti o privesc / fac cu rafinamentul pe care o privesc membrii PCB. Cine foloseste pipa ca accesoriu de moda cum folosesc altii telefonul mobil, sau cine fumeaza pipa "sa fie interesant", cred eu ca nu ar avea ce cauta pe-aici.

Sa nu fiu inteles gresit, consider ca fiind un cadru intim si agreabil, masa membrilor PCB de la fiecare intalnire la care am apucat sa particip. Deci, nu doar acasa, ci si la intalniri.
ssmatei
 

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Lifelover » 03 Iul 2010, 23:20

Dragul meu Radu, chiar nu pot face altceva decat sa-i ignor si/sau sa-i evit, ca-i pacat de calabash ::6) , nu se pune problema asta. Am momente cand ajung sa empatizez cu Augustinus (caruia am sa-i doresc, si pe a'sta cale, sa aiba mai multe ocazii pentru intalnirile cu clubul in viitor), fireste, dar... a doua zi iar ma trezesc ca vin spre casa pe jos de naiba stie unde si n-am cum sa las pipa de izbeliste. Eu sunt ceva mai plavan de felul meu, am constatat.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Alexandru » 03 Iul 2010, 23:45

Ce sa spun... Fumez pipa. Fumez pipa si acasa, si la munca si la terasa. Nu ma omor dupa privirile "papleacilor" pe care ii intalnesc dar pe care ii ignor cu o nonsalanta cultivata de mult. Fumez acasa o aromata, dimineata la cafea, fumez la serviciu, daca timpul imi ofera 30 de minute de liniste (si sunt foarte mandru ca am reusit asta, fiind fost fumator de tigarete, iroseam multe pipe la inceput), fumez o pipa seara (de cand sotia e insarcinata, tot o aromata pentru ca mirosul de virginie nu ii prieste), dar cel mai tare imi place sa fumez pipa la tara, in aer liber, unde imi umplu pipa cea mare si urata si o fumez pendelete, urmarind norii cum trec prin padure. Nu stiu ce cred altii despre asta... Fumez pipa...
Alexandru
 

Re: Imaginea de sine a piparilor formata prin ochii semenilo

Mesajde Pioneru » 04 Iul 2010, 23:14

la intalniri n-am mai fost de mult....shame on me [-X ...dar cu exceptia bunului simt (copii mici, femei insarcinate...) ce-mi pasa mie ce cred altii ? Adica, cu scuzele de rigoare, de cand are un chirurg nevoie de consensul publicului larg ca sa taie ? Simpatizez cu democratia si o prefer oricarui alt sistem politic (cu exceptia monarhiei constitutionale) dar nu cred ca referendumul e solutia mersului inainte...daca ghertzoiu' de langa mine pufaie desantat din tigareta lui puturoasa eu de ce nu pot pufai din pipa mea ?
Nu-i pot contrazice pe amicii care prefera confortul si intimitatea resedintei personale( cea de la tara e un concept bestial...felicitari fericitului) sau intalnirile clubului, caci de, nu oricine stie si cunoaste...

Noi sa fim sanatosi si cultura tutunului sa nu dispara ! Cat despre ei care aleg sa ne priveasca "altfel"...Quod licet Jovi....
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron