Sir William - Virginia Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
100%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Sir William - Virginia Flake

Mesajde Lifelover » 24 Apr 2010, 00:22

Marca : Virginia Flake
Producator : Sir William (Vantas)
Tutun : Virginia, Perique
Aspect tutun : broken flake
Aroma : casing floral
Tarie : slaba spre medie
WAF : mare
Prezentare : cutie de 50 g
Pret : nu cunosc
(copirait Cinabru)

Stimati colegi! Unii dintre d-voastre ati aflat deja ca mi-a venit un tutun pe filiera olandeza; curios cum ma stiti, n-am ezitat sa pun calabashul la treaba si sa vad ce stie. Avem aici de-a face cu un produs traditional neerlandez, dupa spusele tobacconistului, care, dupa bunul obicei al bucatariei de acolo, se prezinta bine facut si dulce. Este o mixtura VAPer, dar nu una intensa si frusta, cum ma asteptam, ci, asemeni unei tinere flamande nubile, mai softspoken, mai simpluta.

Cutia, similara celor de la McConnell, contine o ,,curelusa'' aurie de tabac indoita, din care se desprind usor fasii, la umiditate taman buna si cu un miros usor, dulceag si bland. Mirosul acesta anume nu numai ca persista, dar se si amplifica pe parcursul fumatei: ei se jura, pe cutie, ca nu fura si ca totu-i natural; se poate sa fie asa, dar tutunul are, clar, doua arome care se lupta pentru suprematie: nota florala, care m-a dus cu gandul la un Condor gandit mult mai bine, pe de o parte, si gustul simplu si plin, oleaca rustic, de virginie buna, la acompaniament - pana in partea a doua a fumatei, cel putin, in care trece, timid, la vioara-ntai si trage dupa sine o adiere usor picanta de perique. Dulce si putin spicy, iar incep cu bucataria olandeza. Aprinderea decurge bine, arderea este constanta, nu pisca de limba nici forjat cu patima, cenusa lasata-n urma se prezinta fina, gri, fara fragmente nearse. Cei mai putin pasionati de aros decat mine :2) se vor bucura sa afle ca nu lasa mazga in cinstita lulea si ca nici nu umbla la tabacurile viitoare; am pus o portie de Nightcap cand am ajuns acasa si parca nici n-ar fi fost.

N-as sti sa va spun de nota de camera, fumandu-l afara, dar ce-am mirosit ma face sa spun ca e ceva cu care as parfuma o camera. A mea, mai precis. Daca mai ramane ceva, am sa va aduc cu tot dragul la intalnire; daca nu, va trebui sa ma credeti pe cuvant si/sau sa va cumparati si d-voastre o cutie. Nu-l recomand cu toata gura, dar e o experienta interesanta si un tabac la care voi mai reveni, cu placere, ca desert. Nu e nici tare - eu n-am simtit nici un strop de buzz - , asa ca ar putea fi un companion de zi placut. De la mine primeste Bun.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Înapoi la Sir William

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron