W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
5
31%
Mediu
4
25%
Bun
6
38%
Foarte bun
1
6%
 
Voturi totale : 16

W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde bigboy » 14 Apr 2010, 22:28

Stimati pipari, nu am un experienta dvs in descrierea tabacurilor si, datorita unei probleme de natura medicala (nas nu tocmai in mintile lui), nu pot aprecia ca dvs. mirosul si aroma unui tabac, dar va pot spune ca, din ce a ce am incercat pana acum (Stanwell Melange, Danske Club Black si White Luxury, Sunday's fantasy, W.O. Larsen Signature si Amphora), acest tabac mi-a placut cel mai mult. Arde bine, destul de uscat; nu mi-a incins nici o pipa (detin, deocamdata, 3 Danske Club), reusesc fumate de aprox. 45 min fara reaprindere, singura problema observata de mine ar fi ca la urmatoarea utilizare a pipei cu alt tabac se simte aroma celui de dinainte. Are un usor gust acrisor dat de aromatizantul citric, contine virginia, black cavendish si mature burley.

Era sa uit: necesita oarece uscare, altfel se cam stinge.
Avatar utilizator
bigboy
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Mar 2010, 13:04

Re: W O Larsen CLASSIC Fine&Elegant

Mesajde Molia » 15 Apr 2010, 12:16

Bun venit printre noi! Abilitatea de a face un review se deprinde in timp. Asteptam sa te prezinti in sectiunea "Membri noi" si daca ai timp esti binevenit si la intalnirile periodice.
In general aromatele lasa miros puternic in pipa, motiv pentru care n-ai alta sansa decat sa dedici pipe distincte fiecarei game de arome ce se numara printre favoritele tale: una pentru vanilie, una pentru cacao, una pentru whiskey, una pentru cirese daca rezisti la asa ceva, etc. In general aromatele atat de puternice nu-s pe gustul nostru, dar daca tie iti fac placere, avem un motiv de bucurie ca ele raman pe piata si iti uram fum rece!
Molia
 

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde pari » 16 Apr 2010, 12:55

"In general aromatele atat de puternice nu-s pe gustul nostru," - Care gust, al NOSTRU?
Consider ca nu ma reprezinta afirmatia ta, Molia. Induci un mesaj subluminal?!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde zudo » 16 Apr 2010, 14:13

Domnilor, de gustibus non disputandum dar, cei care ati incercat tutunul acesta, faceti un review cat de cat onorabil . Altfel, pana atunci, propun stergerea subiectului. :x
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: W O Larsen CLASSIC Fine&Elegant

Mesajde DSM » 16 Apr 2010, 14:59

[quote="Molia"] In general aromatele atat de puternice nu-s pe gustul nostru....

Multumesc.
Dar mie personal acest tutun imi place foarte mult mai ales ca nu este un aromat puternic.
[img]http://tabak-kuester.de/zigarren-shop/images/product_images/thumbnail_images/50141.jpg[/img]
Si acum pentru a salva acest thread o sa incerc sa fac un review la acest tutun.
WO Larsen CLASSIC - Fine & Elegant - in unele tari numit si Fresh & Elegant.
Tara de origine - Danemarca
Tutun: Burley
Cavendish
Virginia
Taiere: inegala, usor spre broken flake
Ambalaj: Punga de PVC bine inchisa.

WO Larsen CLASSIC - Fine & Elegant este un tutun usor din punct de vedere a nicotinei cu o aroma proaspata de lamaie si fructe. Aroma din camera este una foarte placuta, apreciata de nefumatori. La deschiderea ambalajului tutunul este umed dar problema asta se remediaza de la sine in maxim 2 saptamani. Daca se intentioneaza fumarea mai rar a acestui tutu se recomanda folosirea unui borcan cu capac de sticla si garnitura.

Se aprinde usor si in stilul caracteristic pentru un tutun aromat arde fierbinte. Pipa s-a incins destul de tare insa fumul nu "pisca" limba precum alte blenduri.
Pentru cei care au incercat tutunuri aromate cu un parfum dulce si greu WO Larsen Classic Fine & Elegnat vine cu o alternativa placuta.

Fiind un tutun usor si cu o aroma proaspata o vad ca alternativa de tutun de vara, ma vad cu o pipa straight pe malul unui ocean sau macar lac.

Merge de minune cu un tutun tare in nicotina - eu am incercat cu Irish |Flake de la Peterson si Black XX de la Samuel Gawith.
Pe langa Peterson Golden Blend, WO Larsen Classic Fine & Elegant a ramas singurul aromat pe care il fumez in sezonul cald care tinde sa inceapa.

Si acum cateva note cu 10 fiind maxim :
Taria tutunului - 3
Nicotina - 2
Aroma naturala de tutun - 4
Aroma artificiala - 9
Mirosul din camera - 10
[img]http://www.tobaccoreviews.com/CFFileServlet/_cf_image/_cfimg6900645424049384087.PNG[/img]
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde Molia » 16 Apr 2010, 21:32

Poate m-am exprimat eu gresit. ce voiam sa spun e ca majoritatea nu fumam tutunuri puternic aromate precum cea mai mare parte din cele enumerate de bigboy. Nu era nici o sugestie ca n-ar fi bune aromaticele in exprimarea mea. Ar fi chiar trist sa ajungem in punctul in care toti discutam doar nuante de virginii. Mi-ar fi dor de Clan Aromatic.
Molia
 

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde pari » 17 Apr 2010, 09:15

nota 10 pentru DSM, a salvat subiectul.
Molia: ooo, da, :1) CLAN Aromatic, un tutun de pionierat pentru mine!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde BAIJ » 16 Iul 2010, 19:46

Am dat si eu peste el, prin oras, si am zis sa-l iau sa vad ce-o fi, mai ales ca punguta arata foarte frumos.
Din pacate, cam asta este singura parte buna, din punctul meu de vedere.
La deschidere m-au izbit mirosul si aspectul taieturii, foarte apropiate de Sunday's Fantasy, si m-am speriat...totusi, in timpul fumatei nu e chiar asa de rau ca numita fantezie. Nu se intampla nimic deosebit inafara ca incearca sa-ti basice limba. Si ca odorizeaza camera intr-un mod placut pentru nefumatori. Fumatoarea de nevasta-mea nu l-a agreat, a zis ca-i din cale afara de parfumat si m-a expediat pe balcon.
Finalul mi-a lasat un gust chimic in gura, nu prea placut.
Nici macar pretul nu e rezonabil, l-am luat de la Selgros cu 53 ron, parca. Mai bine luam Erinmore Balkan mixture, erau la acelasi pret.
Eu unul l-am votat slab. Daca vrea cineva punguta de "parfum" i-o cedez bucuros.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde blackdevil » 17 Noi 2010, 07:45

Cred ca si pentru un fumator de aromatice este prea mult.Nu ma pot impaca cu el si pace,chiar daca arde frumos,nu pisca la limba,condens nu lasa atunci cand este fumat cu grija....dar aroma este mult prea "chimica" si dura.Am incercat "resuscitarea" acestuia aerisindul(mai mult sau mai putin timp)....nimic.Am incercat combinatii cu tutun mai mult sau mai putin aromat.....nimic.Din punctul meu de vedere este un tutun slabut si in afara de fum nu gasesc nimic din placerea de a fuma
blackdevil
 

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde pari » 17 Noi 2010, 09:18

Este un tutun cu o aroma si tarie usoara, care are doar o prezentare frumoasa :-?
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde victor » 17 Noi 2010, 20:16

Sint in asentimentul lui DSM. Este un tutun placut pentru zilele calde, mai ales dimineata la cafea. Sint zile in care imi pregatesc la prima ora un bol de Nightcap de la Dunhill si alte zile in care un Larsen cu gust de citrice merge perfect. Se potriveste la cafea asemeni unui suc de fructe. Plus de asta, nu mereu poti fuma o "latakie imputita" intre nefumatori sau simandicosi. Si atunci apare solutia: "Am un tutun cu miros de fructe! E ok? " Nu pot sa mentionez vreun punct forte al acestui tabac, dar are momente in care mediocritatea lui e perfecta.
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde macarici » 01 Mai 2011, 10:37

L-am votat cu mediu pentru ca i-au sticat gustul cu ceva arome de lamaie!
Cei din jur il apreciaza,dar asta nu ma incalzeste!Cand fumez o pipa,o fumez pentru mine,
nu sa tin locul unui betisor parfumat!
Daca n-ar avea gustul ala de lamaie(prea puternic pentru mine),ar fi un aromatic O.K.
Avatar utilizator
macarici
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Apr 2011, 08:34

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde LEGIONNAIRE » 27 Mar 2013, 00:16

Stimati colegi,
Cu ingaduinta dvs. si scuzele pentru lipsa de experienta (este primul review) voi incerca in cele ce urmeaza sa imi exprim parerea despre acest sortiment de tutun.
Tutun: Virginia, Burley si Black Cavendish
Aroma: Citrice
Taiere: Cross Cut (dupa parerea mea)
Prezentare: Pachet / plic 50 gr.
La deschiderea pachetului tutunul este putin umed, necesita uscare prealabila inainte de utilizare. Miros placut, fructat, citrice. Se aprinde relativ usor, dar specific tutunurilor aromatice arde destul de fierbinte, face condens, incinge pipa (sau aici poate sa fie de vina lipsa mea de experienta....am "forjat" putin pipa :ymblushing: ). Dupa prima jumatate a bolului gustul se schimba si devine unul amarui, chimic chiar. Scrumul rezultat in urma arderii este fin, de culoare cenusie inchisa. Nota de camera este una placuta (WAF ridicat). Aroma puternic artificiala, poate mai bun fara nota citrica, mult prea aromat pentru gustul meu "needucat". L-am votat ca fiind un tutun slab.
Fişiere ataşate
W.O. Larsen_Clasics.jpg
W.O. Larsen Clasics - Fine & Elegant (50gr.)
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012

Re: W. O. Larsen CLASSIC Fine & Elegant

Mesajde Insuratelu Cristi » 08 Feb 2014, 19:38

[quote="victor"]Sint in asentimentul lui DSM. Este un tutun placut pentru zilele calde, mai ales dimineata la cafea. Sint zile in care imi pregatesc la prima ora un bol de Nightcap de la Dunhill si alte zile in care un Larsen cu gust de citrice merge perfect. Se potriveste la cafea asemeni unui suc de fructe. Plus de asta, nu mereu poti fuma o "latakie imputita" intre nefumatori sau simandicosi. Si atunci apare solutia: "Am un tutun cu miros de fructe! E ok? " Nu pot sa mentionez vreun punct forte al acestui tabac, dar are momente in care mediocritatea lui e perfecta.

@victor. este intradevar un tutun care nu se remarca decat cu tonurile de citrice. fumata devine acra cu "miesme" chimice. daca la deschidere zici ca ai gasit un aromatic interesant dupa primul sfert de bol este doar odorizant de camera. il votez slab.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la W.O. Larsen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron