Clan Aromatic

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
6%
Slab
5
29%
Mediu
7
41%
Bun
4
24%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 17

Clan Aromatic

Mesajde Molia » 28 Mar 2009, 22:04

[attachment=0]
he01130.jpg
he01130.jpg (10.86 KiB) Vizualizat de 24104 ori


Un tutun destul de cunoscut, destul de ieftin si destul de bun.
Descrierea de pe ambalaj suna cam asa pe o scala de la 1(low) la 5(high):
body - 3
aromatic taste - 4
room note - 3 (tind sa il notez cu 4 aici, deoarece parfumul de vanilie cu WAF foarte ridicat persista in camera aproape 2 ore prin comparatie cu o ora pentru majoritatea tutunurilor pe care le fumez)

Reteta lor strict secreta din 14 tipuri distincte de tutun ma face sa cred ca e vorba de resturi din productia altor tutunuri, insa constat ca aroma este de fiecare data aceeasi, cu note puternice de vanilie, imblanzite pentru mirosul fumatorului de perique, dar lasate sa se dezlantuie in camera incat ceilalti sa tolereze si sa incurajeze fumatul.

Taietura ribbon dusa la extrem il face sa se indese foarte usor in pipa. Se gaseste la plic de 50g, cu aspect neingrijit si la cutie cilindrica de carton de 200g. Tutunul se usuca foarte repede!

Acesta e alesul meu cand sunt solicitat de alte activitati, pastrand o ardere uniforma si constanta, prin urmare deloc solicitanta. Nu se vad in el urme de cavendish, dar pentru mine prea aromat pentru a fi fumat toata ziua, zi de zi, asa ca la o cutie de clan arunc si 50g de latakia, care contrasteaza destul de puternic, tinandu-ma treaz (probat in conditii extreme).
Molia
 

Re: Clan Aromatic

Mesajde Twain » 29 Mar 2009, 14:23

Ma alatur celor care au votat mediu acest tutun.
Molia, trebuia sa scrii mai demult acest review. Esti cel mai indreptatit, avand in vedere ca esti cel mai asiduu sustinator al acestui tutun.
Am un plic de Clan vechi de vreo doi ani, luat dintr-un duty free saracut, in care nu gaseai altceva mai bun. Cand l-am incercat acasa, am zis ca fumez iarba de mare din salteaua bunicii si l-am aruncat cat colo. Mi se paruse cumplit. De-aia, de fiecare data cand te auzeam ca ti-ai mai comandat o cutie, eram intrigat de parerea ta buna despre acest tutun.
Review-ul tau de mai sus a fost picatura care a umplut paharul. Mi-ai starnit curiozitatea atat de tare incat m-ai facut sa cotrobai din nou dupa plicul de tutun, ca sa-l mai incerc o data. Mi-am facut o cafea, mi-am umplut o pipa mica de spuma si... am inceput degustarea.
Ei bine... surpriza totala! [img]http://i289.photobucket.com/albums/ll226/Hamza_B/GIFS/surprised.gif[/img] Am descoperit ca acest Clan (acum, uscat ca iasca) nu e un tutun asa de prost cum am crezut. La inceputul fumatei cam inteapa el limba si cerul gurii, dar, dupa primul sfert de ora, ceva se inmoaie in el si fumul devine mai catifelat. Iar aroma, hm, e destul de neclara, dar in nici un caz neplacuta, asa cum mi s-a parut acum doi ani.
In clasamentul personal Clan a urcat doua trepte, de la "Foarte slab" la "Mediu". Multumiri pentru review, Molia. :1)

***
Later edit: Nu cumva Clan apartine de Theodorus Niemeyer? ;) Stiu, pe pipe-shop e prezentat in "galantarul" lui Stanwell, dar...
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Clan Aromatic

Mesajde pari » 30 Mar 2009, 09:46

Consider ca acest tutun se fumeaza usor, l-am recomandat tuturor amicilor mei incepatori in ale pipei; taietura si tesatura tutunului ajuta foarte bine la intretinerea jarului. Este placut atat fumatorului cat si fumatorilor pasivi din incapere. Raport pret /calitate: BUN! :1)
DA, Clan apartine de Theodorus Niemeyer.
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Clan Aromatic

Mesajde maryus_2oo6 » 01 Mar 2010, 00:11

Din punctul meu de vedere este un tutun placut , a fost primul pachet de tutun cumparat , la sfatul unui profesor , cu ceva experienta in pipa , si sincer nu regret ca am mers pe mana lui , pentru ca intr-advevar a fost ceva uimitor , avand in vedere ca eram la prima experienta de genul . Consider ca daca ar fi fost putin mai tare ar fi fost bun , insa asa merita mediu.
maryus_2oo6
 

Re: Clan Aromatic

Mesajde tantalau » 01 Mar 2010, 14:29

Eu nu stiu cum de ziceti ca e usor de fumat :). Ma descurc cu aproape orice cand e vorba de impachetat, dar asta e singurul tutun cu care nu ma inteleg. ori il impachetez prea tare si se stinge din 3 in 3 secunde ( indiferent cat de tare forjez) ori prea incet....si se termina tutunul in max 5 min. pur si simplu ma dispera. orice am incercat pana acum nu mi-a facut probleme de genul asta,dar Clan-ul....ma scoate din minti. inca am un plic , din care, cu chiu cu vai am fumat vreo 3 boluri.....care sta fain frumos in frigider la mine. Nu cred ca ma voi mai atinge de el prea curand....asta daca o sa o mai fac vreodata
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti

Re: Clan Aromatic

Mesajde DSM » 01 Mar 2010, 15:44

Clan este genul de tutun fata de care am o parere doar subiectiva. Am crescut cu mirosul acestui tutun prin biroul tatalui meu. Am o parere fata de acest tutun ca si fata de Dacie. Am petrecut mult timp pe bancheta din spate in excursile din copilarie, la 18 ani an descoperit valenta "sportiva" a Daciei. Iar astazi cand vad o Dacia 1310 cu stopuri mici vreau sa o cumpar.
Prin anii 60 in pararel cu Dacia a aparut si acest tutun. Cand am inceput sa fumezi tigari rulate de mine condimentam tutunul de rulat cu un pachet de Clan pe care il furam de la tatal meu.
Si acum o incercare obiectiva de a descrie tutunul.
Faptul ca pe ambalaj este trecut ca are in compozitie 14 tipuri diferite de tutun nu poate sa ma fac decat sa cred ca e genul de tutun care se face din resturile adunate dintr-o fabrica. Proaspat in ambalaj vine foarte umed dar acest fapt nu e o problema pentru ca se usuca foarte repede. Depinde de noroc tutunul arde foarte repede sau foarte incet si piscaturile pe limba sunt nelipsite, chiar daca esti un fumator foarte lent. Aroma fumului este artificiala fara loc de a savura macar un pic din aroma tutunului. Daca fumatorul are noroc sa cumpere un pachet proaspat, tutunul umed la sfarsitul fumatului dezvolta o aroma de amoniac.
Singurul mare avantaj a acestui tutun este aroma din camera. Fumatul acestui tutun reduce tot ritualul piparului la un singur scop - odorizant de camera sau masina. Ma intreb daca bradutul de carton cu aroma de vanilie folosit in masini daca il tai fasii nu cumva se fumeaza mai bine.
Pe scurt un tutun oribil.
Si totusi uneori din nostalgie revin la un pachet de Clan si la dorinta de a cumpara o Dacia 1310 cu stopuri mici si baghete cromate.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Clan Aromatic

Mesajde Molia » 01 Mar 2010, 18:52

Oameni buni, voi sigur ati fumat acelasi Clan Aromatic? Hai ca basicile pe limba se mai explica prin variatia aciditatii din gura fiecarui individ (pe mine ma omoara virginiile), dar probleme tehnice n-am avut vreodata, ba chiar mi se pare ca se fumeaza singur, in ritmul ideal, cat se poate de lent, iar aroma spre final mi se pare exact de tutun, ba chiar ma face sa ma intreb de perique.
Molia
 

Re: Clan Aromatic

Mesajde DSM » 01 Mar 2010, 19:09

[quote="Molia"]Oameni buni, voi sigur ati fumat acelasi Clan Aromatic? Hai ca basicile pe limba se mai explica prin variatia aciditatii din gura fiecarui individ (pe mine ma omoara virginiile), dar probleme tehnice n-am avut vreodata, ba chiar mi se pare ca se fumeaza singur, in ritmul ideal, cat se poate de lent, iar aroma spre final mi se pare exact de tutun, ba chiar ma face sa ma intreb de perique.


Eu personal am fumat destul Clan incat sa nu mai vreu acest tutun si culema revin la acest tutun, dar e departe de a fi un tutun decent.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Clan Aromatic

Mesajde pari » 01 Mar 2010, 20:13

Eu am o experienta pozitiva legata de CLAN.
Un tutun ce se fumeaza EXTREM de usor, recomandat incepatorilor; daca vrei poti sa-l scoti din pachet pe tot dintr-o data, pentru ca este intretesut bine legat fir cu fir, taiat subtire.
Apropos de aprinderi repetate - Este firesc sa fi atent cand il tasezi in bolul pipei din doua motive: 1.este umed 2. incarcarea poate fi mare(fir subtire si legat).
Pret/calitate - excelent.
Aroma din camera are personalitate.
Atentie: nu pastra tutunul in frigider din doua motive:
1. in frigider nu este umezeala
2. se pierde aroma la temperatura scazuta
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Clan Aromatic

Mesajde Cinabru » 01 Mar 2010, 22:21

Eu am fumat Clan de la Molia, care mi-a dat o portie generoasa. La prima si a doua pipa nu mi-a placut, mi se parea ca are o aroma artificiala, ca se stinge prea des, ca e un tutun ieftin si slab calitativ. De la a treia in sus a inceput sa imi placa, si fumandu-l mai lent si mai atent a purces sa-mi placa tot mai mult. Plus ca miroase placut in camera si e acceptat de sotie. Acum e in lista tutunurilor bune si ieftine, si cat de curand o sa-mi iau si eu un pachet.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Clan Aromatic

Mesajde maryus_2oo6 » 01 Mar 2010, 22:58

din punctul meu de vedere cea mai buna metoda de depozitare este in casolete ermetice , sau chiar in punga in care a fost achizitionat , eu asa il pastrez , dar in prealabil il usuc doua sau trei zile
maryus_2oo6
 

Re: Clan Aromatic

Mesajde tantalau » 02 Mar 2010, 11:40

Tot va aud pe toti ca se impacheteaza usor....eu nu reusesc. Asa ca am sa va rog ca la urmatoarea intalnire, pe 5 martie, sa imi aratati si mie cum se face ca sa nu mor prost :)
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti

Re: Clan Aromatic

Mesajde pari » 02 Mar 2010, 13:44

[quote="maryus_2oo6"]din punctul meu de vedere cea mai buna metoda de depozitare este in casolete ermetice , sau chiar in punga in care a fost achizitionat , eu asa il pastrez , dar in prealabil il usuc doua sau trei zile

Sunt fumatori care prefera tutunul uscat altii il prefera umed. Pentru cei din urma, care cauta o metoda de umezire a tutunului uscat, aveti un link aici:
[url]http://www.mac-baren.com/TopMenu/Pipe-Smoking/Pipe-Smoking-Universe/Pipe-tobacco/Moisten-dry-tobacco/Per-Georg-Jensen-1.aspx[/url]
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti
Sus

Re: Clan Aromatic

Mesajde Cinabru » 15 Mai 2010, 08:39

Cand am primit o mostra consistenta de la Molia, pe care il stiam un fumator inveterat de Clan, la inceput nu pot spune ca l-am priceput prea bine. Primele trei pipe mi s-au parut greu de fumat, iar Clan un tutun inecacios, ceva intre un aromatic ieftin si o mixtura ce imita "naturalul". Oricum, nu genul meu, si am fumat pe vremuri destule amestecturi cumplit de proaste (sa mentionez doar cura mea de cinci pachete Borkum Riff). Abia de la a patra pipa, fumat destul de lent si relativ neatent, Clan a inceput sa imi para acceptabil, si chiar sa imi placa.

Vine destul de uscat in plic, si se usuca surprinzator de repede, parca l-ai tine pe calorifer. Taietura este, potrivit Tobacco Reviews, coarse cut, ribbon-uri foarte subtiri si prinse intre ele ca o tesatura, foarte moi si usor de pliat, de un galben palid. Mirosul initial, mai pregnant cand portia de Clan e mai umeda, este de vanilie, cu note condimentate si difuze, neclare. Au fost momente cand mi-a adus aminte de Germain 7, tutun care mi-a placut pe vremuri si care avea mai curand aroma de stand de condimente decat tutun. Se indeasa usor in pipa, tocmai din cauza taieturii, dar fiind atat de "pufos" te poate pacali, si daca nu este presat suficient te trezesti ca e prea aerat si dureaza vreo 15 - 20 de minute pentru o pipa de dimensiuni medii.

Se aprinde usor, arde la fel de bine, si nu am avut vreodata probleme cu pipa incinsa sau cu intepaturi de limba, si deja am fumat aproape jumatate de pachet. Casingul usor de vanilie dispare rapid, si ramane un gust neclar de tutunuri, parca virginie, parca burley, parca "ceva ce nu pot defini", ceva picanterie ce ar trebui sa vina de la perique. Producatorii sustin ca acest Clan Aromatic ar fi o mixtura de 14 tutunuri diferite - virginia, burley, kentucky, cavendish, perique - dar imi vine greu sa cred, sincer sa fiu. Ori sunt resturi de la mixturi mai pretentioase, ori e reclama si atata tot. In esenta, gustul Clan-ului Aromatic este distinct, ajungi sa-l recunosti, dar nu este memorabil, nu este genul de tutun pe care ajungi sa-l recomanzi tuturor. Merge foarte bine cand vrei sa fumezi ceva nu prea pretentios, care sa suporte si forjarea, si lipsa de atentie. La final ramane putin cenusa inchis la culoare. Amestecat cu un pic de latakie sau cu pure perique (multumesc, Lifelover) a fost chiar interesant.

Concluzie : Clan este un tutun ieftin (in afara, nu la noi), se fumeaza usor si arde bine. Este o mixtura de calitate medie, dar in amestec sau in serile cand nu prea conteaza ce tutun pipezi, numai nicotina sa fie, se poate dovedi o placuta surpriza. Nu stiu cand si daca as mai lua un plic, dar nu-l voi evita. Macar din cand in cand. Bun pentru incepatori, pentru ca n-ai probleme de ardere, dar nici gustul nu este colosal.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Clan Aromatic

Mesajde pari » 16 Mai 2010, 09:57

In opinia mea Clan este un tutun interesant, bun, usor de fumat, cu o nota de camera distincta, inconfundabil placuta; se fumeaza foarte usor, daca este la umiditatea recomandata(60-65%) are un gust placut pana la final.
Este opinia mea si mi-o asum, Clan-ul este un tutun BUN!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Theodorus Niemeyer

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron