Brebbia

Moderator: mrg

Brebbia

Mesajde misu » 05 Noi 2008, 20:00

Ce puteti sa-mi spuneti de pipele "Brebbia"?
Aveti careva?...Cum fumeaza?

Multumesc

[attachment=0]
b-9009.jpg

[attachment=1]
b9323.jpg

[attachment=2]
b6002.jpg

[attachment=3]
b1388.jpg

[attachment=4]
b1380.jpg

[attachment=5]
b1020.jpg
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare
Sus

Re: Brebbia

Mesajde pecta » 05 Noi 2008, 20:53

Eu am o pipa Brebbia noua, inca nu are turta formata, deci inca e in testare. Incep sa fiu multumit de ea ,mi-a placut ca se aprinde usor , am observat de prima data. Nu imi place ca are mustiucul cam scurt dar asta tine de model pana la urma.

Un fumator de pipa care il respect, Antti Kalliokoski, spunea:
[url=http://personal.inet.fi/koti/antti.kalliokoski/ebrebbia.htm]" Brebbia, often underestimated, but very good smokers from Italy"[/url] .
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Brebbia

Mesajde Baaron » 05 Noi 2008, 21:57

Salut

Pipele Brebbia sunt ca Dacia (masina), nici prea bune dar nici prea proaste...daca ai noroc in momentul cand iti cumperi o Brebbia, poti avea o pipa foarte buna, din pacate trebuie sa iei mai multe pana prinzi una buna (care sa fumeze uscat, sa fie echilibrata si centrata la gauri etc)...spre exemplu din setul de Brebbia care il au la JPB am luat vreo 4 pana acum, doua le-am facut cadou unui prieten si doua le-am pastrat...modelul Oxford si Cambridge, dintre astea doua una fumeaza exceptional, in timp ce cealalta fumeaza execrabil...adica e diferenta ca de la cer la pamant si sunt din aceiasi serie....dar in general Brebbia e o marca buna, renumita mai ales pentru pipele de top pe care le scoate si nu pentru cele de serie...zic eu.

Fum rece in noua ta Brebbia si te asteptam cu ea la reuniuni sa vedem cum ii creste turta...
Baaron
 

Re: Brebbia

Mesajde mrg » 20 Noi 2008, 18:35

Subscriu la opinia lui Baaron - detin si eu o Brebbia Oxford care se comporta excelent (cred ca a fost si chestie de bafta, desi am cam sacait-o pe domnisoara de la JPB). Daca e sa-i numar punctele de chit pierd sirul (sau poate nu sunt atat de rabdator ca Molia, care a reusit), dar asta nu-i scade calitatea fumatei. Pana acum rezultatele cele mai bune cu ea le-am obtinut cu Dunhill Nightcap si Ashton Artisan Blend. Mai am o Brebbia Topas despre care inca nu pot spune nimic pt ca este o pipa estate, luata in vrac, si care are mustiucul spart la lip. Dupa ce o sa reusesc sa gasesc o solutie (scurtare si refacere lip sau inlocuire cu totul, ceea ce e mai complicat pentru ca mustiucul are o forma mai deosebita) o sa pot spune cum fumeaza (as putea fuma cu ea si asa, insa nu vreau sa o... grabesc ;) )
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Brebbia

Mesajde Molia » 20 Noi 2008, 21:50

Din 2 Brebbia, una nu absoarbe de loc umezeala, cealalta si-a crapat captusala cu spuma presata. Prima va ajunge bol pentru un calabasg din corn de bou, a 2-a are un mustiuc drept tip cihlimbar cu filtru de 9mm si o bucata de lemn cu un potential scop decorativ, fiind pistruiat cu ~50 umpluturi cu chit. Eu unul voi sta departe de Brebbia.
Molia
 

Re: Brebbia

Mesajde mrg » 21 Noi 2008, 11:27

Interesanta informatia ref. la craparea captuselii de spuma de mare - ultima oara cand am fost la JPB imi atrasese privirea o pipa captusita cu spuma de mare. Era astfel pozitionata incat nu mi-am putu da seama de brand. I-am cerut-o vanzatoarei pt a o vedea mai indeaproape si abia atunci m-am lamurit ca e o Brebbia.
Molia, care crezi ca ar putea fi cauza craparii - grosime prea mica perete spuma, defect de fabricatie ascuns, ai forjat-o la greu etc.? As vrea sa aflu, pt. ca ma atrage ideea achizitionarii unei astfel de pipe. Cat de diferita este fumata fata de un briar, respectiv o spuma (ce are in minus/plu). Apropo, poate ar fi util un topic cu impresii/observatii/caracteristici vizavi de astfel de pipe, criterii de cumparare etc. (sau poate a unei sectiuni dedicate pe materiale: briar, meerschaum - aici deja exista ceva informatie -, corn cob, calabash, alte esente de lemn etc.)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Brebbia

Mesajde Molia » 21 Noi 2008, 15:15

A crapat datorita faptului ca spuma nu atingea briarul pe fundul bolului si n-a rezistat la reamer, iar turta se formase prea groasa ca sa se mai simta calitatile absorbante ale spumei. Nu era cu mult mai buna decat briarul. De fapt, Vauen Deluxe la acelasi pret fumeaza incredibil fata de aceea. Meerschaumurile clasice nu risca sa se crape asa usor, materialul fiind mai moale. Reamerul intra mai usor in ele, cu riscul de a musca din material. Probat cand am transformat la cele 4 ale mele vetrele conice in cilindrice.
Molia
 

Re: Brebbia

Mesajde Augustinus » 21 Noi 2008, 16:37

Molia are dreptate. Pipele Brebbia comercializate la noi in tara nu sunt tocmai de calitate. Marea lor majoritate sunt chituite din belsug si nu fac deloc fata umezelii. In ceea ce priveste pipele captusite cu spuma de mare, situatia pare a fi la fel peste tot. Asa numita spuma nu este, in fapt, decat praf de meerschaum, prelucrat cu tot felul de adezivi ca sa faca o priza mai buna pe lemnul bolului. Datorita acelor substante, "meeerschaum-ul" nu respira prea bine, nici nu ofera o fumata deceta. Este adevarat ca arata destul de bine, in cobinatia asta de brun si alb, insa nu-si merita banii. Mai bine achizitionezi o pipa normala sau o meerschaum 100%.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Brebbia

Mesajde Twain » 22 Noi 2008, 00:52

Mie-mi plac pipele Brebbia. Am una veche, Duke. E o pipa foarte mare si o fumata ma tine frecvent peste 2 ore.
De asemenea, mai am 5 pipe Brebbia din gama de 80 de lei, pe care le tin de tavaleala. Le-am strans treptat, una cate una. De ce am ajuns la cinci? Intai pentru ca sunt foarte usoare si, din aceasta cauza, comod de tinut in dinti la volan, iar in al doilea rand pentru ca am observat ca, dupa ce isi formeaza turta, se transforma incredibil. Intr-adevar, nu sunt ele prea grozave la inceput, dar treptat, fumata dupa fumata, devin din ce in ce mai bune. Trebuie doar sa ai rabdare cu ele. De-aia inclin sa cred ca turta joaca un mare rol in aceasta transformare.

In privinta punctelor de chit... mi-ati dat de gandit. Dupa ce am citit cele de mai sus mi-am scos pipele cu pricina si le-am studiat cu atentie, sub becul lampii de birou. La o prima examinare am gasit in medie cam patru puncte per pipa, dar sunt si greu de localizat. Oricum, prezenta lor nu ma streseaza d.p.d.v. estetic. Daca abia le vad eu, uitandu-ma inadins dupa ele, cum ar putea sa le vada cineva care sta la mai mult de jumatate de metru de mine? In plus, nu pot sa cer si executie de finete de la o pipa pe care o tin de tavaleala, asa cum am mai spus. Pai... m-ar seca la inima de fiecare data cand as scapa-o pe jos. Nu zic ca mi se intampla des, nu sunt un mocait, dar... mai scap si eu cate ceva din mana, ca orice om.

Despre pipele Brebbia cu spuma la interior nu stiu nimic. Am vazut si eu pipa avariata a lui Molia si m-am mirat ca s-a putut intampla asa ceva. Eu am o Savinelli cu spuma. E intreaga si fumeaza foarte OK. De-aia am o parere buna despre acest tip de pipe, ba chiar am mai pus ochii pe una de pe pipe-shop si cred ca o sa o iau la o comanda viitoare. Sunt pipe foarte bune pentru calatorii, daca vrei sa iei spuma cu tine si sa stai fara grija ca le-ai putea sparge din greseala.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Brebbia

Mesajde Learned » 31 Aug 2015, 11:34

Am cumparat o Brebbia model rhodesian noce pura(forma exact ca in imagine, culoare ma-i inchisa) de la Jpb, pipa nu este facuta dintr-o bucata. Partea hasurata este lipita, se vede si la ce-a din imagine, contrastul dintr-e cele doua bucati de lemn.
Aveam o parere buna despre ei pana cand am vazut isprava asta, nu voi ma-i cumpara pipe Brebbia :(

[img]http://i.imgur.com/PfgAJv9l.jpg[/img]
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Brebbia

Mesajde napoleon » 31 Aug 2015, 16:29

Salut Learned!
Pipa ta nu are defect, este o pipa adaptata dupa model Calabash din seria Pura Noce Rhodesian! Constructia unei astfel de pipe genereaza o fumata rece, fara bolboroseli si alte neplaceri. Sau, cel putin, asa ar trebui.

Personal o gasesc faina. :1)
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Brebbia

Mesajde Baxter » 19 Ian 2016, 07:48

Nu am mai auzit pana acum, ca o pipa sa fie lipita din doua bucati. Nu prea as crede ca fac asa ceva. Si daca este pe sistem calabash, ar trebuii sa se deschida, pt. a putea curata interiorul. Cele mai calitative de la Brebbia, sunt: Collection, Pura ( realizate hand-made), apoi First( care sunt spigot). Restul, dupa cum se spunea mai sus, cum iti este norocul. Parerea mea, pipele frantuzesti si italienesti, trebuie vazute inainte de a cumpara. Unele fumeaza dumnezeieste, iar altele...nu le mai pui a doua oara in gura. Eu cumpar pe nevazute, doar englezi si danezi.
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Brebbia

Mesajde Learned » 19 Ian 2016, 19:59

[quote="Baxter"]Nu am mai auzit pana acum, ca o pipa sa fie lipita din doua bucati. Nu prea as crede ca fac asa ceva. Si daca este pe sistem calabash, ar trebuii sa se deschida, pt. a putea curata interiorul. Cele mai calitative de la Brebbia, sunt: Collection, Pura ( realizate hand-made), apoi First( care sunt spigot). Restul, dupa cum se spunea mai sus, cum iti este norocul. Parerea mea, pipele frantuzesti si italienesti, trebuie vazute inainte de a cumpara. Unele fumeaza dumnezeieste, iar altele...nu le mai pui a doua oara in gura. Eu cumpar pe nevazute, doar englezi si danezi.

Nici eu nu credeam, doar cand am vazut un model identic, tot la Jpb, unde capacul lipit avea spatiu liber la imbinare mi-am dat seama ce cauza contrastul acela la pipa cumparata de mine. Nu am fumato inca, poate o aduc la o intalnire in viitor. Se vede foarte clar daca te uiti de aproape, sau daca aveti drum la Jpb Victoriei si pipa pe care am vazuto e inca acolo uitativa la ea, se vede lipitura. E model ca cel din poza postata, doar bent si cu finisaj noce(mai inchis).
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus


Înapoi la Producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron