[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

Care este criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea unei pipe?

Brand
5
12%
Forma
10
24%
Marime
1
2%
Executie (perfectiunea executiei, canal de fum, imbinari etc)
19
46%
Finisare
0
Niciun vot
Material
3
7%
Pret
2
5%
Altul (raspundeti la subiect si propuneti un alt criteriu)
1
2%
 
Voturi totale : 41

Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Humidor » 30 Oct 2008, 08:24

Rog folositi formularul de mai sus pentru a vota.
Humidor
 

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Twain » 30 Oct 2008, 09:47

Interesantă întrebare: "Care este criteriul care contează cel mai mult la alegerea unei pipe?" Mi-a provocat o scurtă analiza interioară.
Iniţial, am vrut să votez "Forma", deoarece întotdeauna m-am decis să cumpăr o pipă pentru că mi-a plăcut cum arată: să fie armonios curbată, graţioasă, să fie de culoare potrivită, să aibă şi un eventual inel (metal alb, lemn de altă culoare, etc.). De fiecare dată a trebuit să fie "dragoste la prima vedere".
Am realizat apoi că, dacă la examinare, descopăr că pipa are anumite defecte (zgârieturi ale lacului, gaura vetrei incorect amplasată, inelul prost finisat) refuz să o mai achiziţionez.
În concluzie, se pare că şi la mine criteriul eliminatoriu este "Execuţia". Cu care am şi votat.
Deşi - să fiu sincer - până în ziua de azi am respins doar două pipe pe motiv că erau prost făcute.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Humidor » 30 Oct 2008, 11:02

Daca mai sunt si alte criterii va rog sa le propuneti si le adaug.
Limita unui chestionar este de maxim 10 optiuni.

Twain, poti sa mai adaugi chiar si chestionare noi cu intrebari care ti se par interesante.
Humidor
 

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde pecta » 30 Oct 2008, 12:28

Poate cel mai snobish raspuns ar fi marca dar de multe ori asta e criteriu prim.

Cand cumperi o pipa de pe net ai la dispozitie doar o poza care nu iti spune mare lucru si atunci te gandesti la prestigiu unei marci sau a unui creator de pipe independent care stie sa isi aleaga si sa prelucreze materialul brut. Cum fiecare nume produce pipe intr-o varietate foarte mare, intervin din acel moment criteriile personale.

Eu nu pot sa ma mandresc cu foarte multe pipe si acelea sunt vechi asa ca principalele mele criterii sunt mirosul pipei starea ei, si marca. Orice pipa instinctiv o duc la nas
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Baaron » 30 Oct 2008, 16:09

[quote="pecta"]
Cand cumperi o pipa de pe net ai la dispozitie doar o poza care nu iti spune mare lucru si atunci te gandesti la prestigiu unei marci sau a unui creator de pipe independent care stie sa isi aleaga si sa prelucreze materialul brut....


Una din greselile frecvente este achizitionarea unei pipe de pe net...(si eu am gresit de cateva ori)
Recomandabil este sa ai pipa in fata, sa o poti studia, sa o manevrezi, sa o cercetezi etc, etc...
Bine, se poate cumpara o pipa de pe net dar numai in masura in care cunosti manufacturierul, sau ai mai luat ceva de la el si esti sigur pe calitatea si perfectiunea executiei.
Cat despre brand, am vazut cateva Dunhill pe la niste amici si sincer nu ma incanta...imi reconfirma parerea mea despre faptul ca daca vrei sa cumperi ceva bun si de calitate nu e musai sa fie Dunhill....nu trebuie sa dai 500 sau 1000 de euro pe o pipa Dunhill pentru a avea calitate....sunt pipieri danezi spre exemplu care fac pipe de 10 ori mai bune decat Dunhill si la preturi evident mai ieftine....recunosc nu am un Dunhill in colectie, o sa imi iau unul dar numai pentru a face o comparatie si atat...
Baaron
 

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde misu » 30 Oct 2008, 16:32

ar fi interesant al doilea criteriu in alegerea pipei, in paralel cu primul criteriu (dar colorat cu alta culoare) - bineinteles daca este posibil din punct de vedere tehnic. ;)
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde pecta » 30 Oct 2008, 17:48

[quote="Baaron"]
Sunt pipieri danezi spre exemplu care fac pipe de 10 ori mai bune decat Dunhill si la preturi evident mai ieftine


imi poti spune te rog numele catorva astfel pipieri danezi ?

e bine de stiut pe viitor :D
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Humidor » 30 Oct 2008, 18:14

Uite aici o sursa de inspiratie (nu ma refer la Nanna :oops: ):

[url=http://danishpipemakers.com/home.html]Danish Pipe Makers[/url]

[div=center][img]http://www.danishpipemakers.com/makers/nanna/nanna210.jpg[/img][/div]
[div=center]Nanna Ivarsson[/div]

:mrgreen:
Humidor
 

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Baaron » 30 Oct 2008, 18:19

[quote="pecta"][quote="Baaron"]
..sunt pipieri danezi spre exemplu care fac pipe de 10 ori mai bune decat Dunhill si la preturi evident mai ieftine

imi poti spune te rog numele catorva astfel pipieri danezi ?
...e bine de stiut pe viitor :D


Uite aici o lista...
http://www.danishpipemakers.com/makerindex.html
Baaron
 
Sus

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Pioneru » 19 Noi 2008, 12:47

[quote="Humidor"]Uite aici o sursa de inspiratie (nu ma refer la Nanna :oops: ):

[url=http://danishpipemakers.com/home.html]Danish Pipe Makers[/url]

[div=center][img]http://www.danishpipemakers.com/makers/nanna/nanna210.jpg[/img][/div]
[div=center]Nanna Ivarsson[/div]

:mrgreen:


Da, Da venerabile... ia zi ca nu te-ai oferi sa o ajuti prin atelier....
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Humidor » 19 Noi 2008, 15:06

Numai daca ma invata sa dau gaura centrata la pipa.
Humidor
 

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde alguhan » 09 Feb 2009, 09:43

Eu ma duc in primul rand dupa forma. Pe urma finisare. Daca imi plac aceste doua criterii ma uit la executie. Dupa parere mea mici imperfectiuni la executie nu duce la un fum prost. Daca pipa este chituita foarte putin si la zone mai greu de vazut nu-mi fac probleme. Daca gaura de fum nu este aliniata perfect cu fundul vetrei in plan orizontal nu imi fac probleme. Dar pe plan vertical imi fac probleme. Am avut cateva pipe facute de mine gu gaurile nealiniate perfect in plan orizontal, si fumau excelent.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde Learned » 01 Apr 2014, 10:01

Am votat altul pentru ca am multe criterii cand cumpar o pipa. In primul rand executia, al doilea forma care mi se pare ca are un rol in a scoate la iveala aroma in unele cazuri si al treilea brandul, unii producatori se respecta si cred ca merita un ban in plus. Mi-ar fi frica sa cumpar un no name!
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Criteriul care conteaza cel mai mult la alegerea pipei

Mesajde merlin69 » 29 Feb 2016, 14:06

Primul meu criteriu este indiscutabil, forma. Impactul vizual este cel mai puternic.Apoi ma uit la calitate.
In ceea ce priveste brandul....dupa parerea mea reprezinta o garantie a calitatii...
Sunt foarte curios si mi-ar face placere sa achizitonez o pipa realizata de un pipier autohton...
Am incercat acum cativa ani sa iau legatura cu un pipier dar...din pacate nu s-a finalizat comanda,
fiindca nu a mai lucrat. Asadar....cu mare placere sunt dispus sa achizitionez o pipa "hand-home-made"!
Daca ma puteti indruma...ar fi perfect!
Avatar utilizator
merlin69
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Feb 2016, 09:10
Localitate: Galati
Fumez pipa din: 0- 0-2012


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron