BALKAN - flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
17%
Foarte bun
5
83%
 
Voturi totale : 6

BALKAN - flake

Mesajde ghibortz » 03 Noi 2009, 15:45

[attachment=0]
SG Balkan Flake.jpg
SG Balkan Flake.jpg (8.1 KiB) Vizualizat de 11293 ori

pe cutie scrie "deliciously cool" ... cât de delicios poa' să fie recele ăsta rămâne de văzut.
desfăcut cutie: falkeuri puţin dezordonate (unele frânte)... nu ca macbarrenul virginia flake aşezate cu şublerul... descopăr o albeaţă ciudată pe tutunul 70% maro închis la culoare, 20% maro deschis, 10% galben. (aproximări binenţeles).
îmi zic: mucegai? aflu apoi de pe forum (alguhan) că e zahărul care cristalizează...
miros: pin...se împrăştie primul iz înţepător.
miros apropiat... bag nasul în cutie dea dreptul: dulceag de prună uscată (perje), parcă puţin lipită pe fundul cratiţei... (mă gândeasc la mâncarea de prune uscate cu orez a bunicămii)
tai două fâşii cu forfecuţa în pătrăţele mici. le azvârlu în meerschaumul billiard preferat şi unic de altfel...
deschid un document word şi scriu cele de mai sus. voi aprinde cu un chibrit.
se aprinde greoi. nu lam lăsat să se usuce dar după ce ia foc merge foarte calm.
RECE. mă rog cât de rece poate fi un fum care vine dintro sursă ce arde pe la 400 de grade celsius...
trag constant. pauze de 3 până la 5 secunde maxim.
începe să ardă puţin mai cald. nu îmi înţeapă limba. lasă în gură aceeaşi senzaţie a unei pastile mentolate. are o dulceaţă temperată şi un iz de pin subtil (faţă de Kendalul de 25 de grame care rupe capul până la ultimul fum).
cenuşa de deasupra are forma pătrăţelelor de tutun. un gri destul de neuniform cu tente albicioase.
fumez de 8 minute fără să tasez fără să reaprind. pipa este călduţă. dă semne să se încingă. dar stupoare după încă 5 minute are cam aceeaşi temperatură exterioară.
sa cam subţiat fumul. voi tasa. tasat. reluat. temperatura aceeaşi. izul acelaşi. mild. gustul uşor dulceag. senzaţia de gură vătuită plăcut cu mentol. fum "rece". nu dă înecăciuni. puţin gâdilă nările cu o tărie... ca fumul de ţigară tras pe nară din capătul ţigării (ca aromă nu ca tărie).
20 de minute. sa încins călcâiul pipei. tasez şi o las un minut la domolit.
din când în când arunc pe gât o gură de cafea cu lapte... îndulcită destul de bine. mi sa străpezit puţin limba.
ies din birou. revin. room tone 2,5 pe o scară de la 1 la 5. (1=mahoarcă, 5=cofetărie)
reiau. temperatura exterioară suportabilă. tutun în pipă pe la jumate. izul fumului ceva mai moale. gustul virează abia perceptibil spre acrişor. ce este însă extrem de surpinzător: nu mia venit din sipcă nici o picătură de zeamă.
30 de minute. per ansamblu rămâne o fumată plăcută. părerea mea este că am depăşit puţin pragul superior al sensibilităţii şi nu prea mai identific defalcat impresiile. tasez uşor. un pic mai înţepător gustul şi mai tare aroma mai tabacică să zic...mai spre fum de lemne arse. sa dus aroma de pin de tot. începe să irite gura!?
35 de minute. fumul e slab. trebuie să pufăi de 4-5 ori să se îngroaşe. fumează încet şi rece în continuare.
40 de minute. am tasat. mai e ceva de ars acolo. iz de meerschaum. nu îmi mai face plăcere dar tot mai trag. nu sa alterat gustul şi nici senzaţia mentolată. în schimb sa încălzit fumul şi sa încins pipa.
45 de minute. stop.
per ansamblu o fumată bună. plăcută. ardere uşoară fără condens fără hopuri. foarte puţin zâriecios în gât. să zicem un 3,5 notă finală. o să îl fumez aşa cum e din spuma de mare. urmează briarurile smooth şi rusticated. ceva îmi spune că pipa de corn (de cerb necăptuşită) o să lase un gust neplăcut.
ghibortz
 

Re: BALKAN - flake

Mesajde zudo » 03 Noi 2009, 20:58

Nu am decat un singur comentariu: "deliciously cool"!!!
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: BALKAN - flake

Mesajde ghibortz » 04 Noi 2009, 08:51

confirm... este rece all the way cum să zice la mine la ţară.
cel puţin spuma de mare are de lucru la cutia asta.
azi e pauză la fumate însă mâine e rândul unei savinelli dublin rusticată... stă la răcit de o săptămână jumate deci ar trebui să se fi dus multe din izurile fumatei trecute şi să îl lase pe nea gawith săşi deconspire talentele şi pe briar.
ghibortz
 

Re: BALKAN - flake

Mesajde ghibortz » 04 Noi 2009, 08:54

nu am votat conform gradaţiei forumului...! :?
o să votez la finalul celor 5 fumate propuse.
ghibortz
 

Re: BALKAN - flake

Mesajde ghibortz » 05 Noi 2009, 13:09

SAVINELLI PORTO CERVO - DUBLIN RUSTICATED

am tăiat flakeurile pătrăţele. umplut pipa. aprins. se aprinde greu ca şi prima dată. presupun că se datorează umezelii.
sesizez din prima aroma de pin. e puţin înţepătoare când dau fumul afară prin nas. (nu am amia făcut asta de câţiva ani buni). deci înţepăturile cred că acestui fapt se datorează.
am vrut să scriu şi în reviewul cu spuma de mare dar am uitat. la începutul fumatei apare un gust asemănător pastei de plombe... dar nu deranjant.
trag constant la 5-6 fumuri la 3-5 secunde. înţepături uşoare în partea posterioră a cerului gurii.
7 minute şi tasez uşor pentru prima oară. se mai îngroaşă fumul şi dispar înţepăturile.
temperatura pipei la nivelul unde arde tutunul: încinsă ... suportabilă câteva secunde.
gustul spre deosebire de mentolatul de la meerschaum este subtil dulce mai degrabă spre neutru. fumul la fel de rece şi o ardere constantă şi lentă. totuşi pipa frige. o las 30 de secunde. nu prea am răbdare. nu mia provocat vreo gâjâială. iau o gură de ciocolată caldă. se potrivesc de minune.
am lăsato un minut întreg şi am tasat. a luato imediat cu fum la fel de rece. pipa este încă încinsă nu prea merge ţinută la obraz. grosimea peretelui vetrei este de cca 5 mm.
20 şi ceva de minute. fumul puţin mai călduţ dar nesemnificativ. pipa încinsă. tasez şi o las să se domolească.
reluat. rece şi mai dulce. aroma fină de pin încă prezentă. o mică tuse. şi încă o chestiune lăudabilă ca şi la spuma de mare nu am primit nici o picătură de condens. ori filtrul balsa 6 mm absoarbe impecabil ori tutunul este de vină.
35 de minute. mă sună cineva. 40 de minute se stinge singură. reaprind. surpriză. fumata se reia în aceleaşi condiţii doar că pipa nu mai e încinsă.
45 min. fumul a devenit mai cald. începe să înţepe limba şi să îmi irite gâtlejul. mă opresc. notă fumată: BUNĂ spre foarte BUNĂ... deşi duc dorul senzaţiei de mentolat din fumata cu spuma de mare...
ghibortz
 

Re: BALKAN - flake - pipă de lut

Mesajde ghibortz » 10 Noi 2009, 16:55

Hmmmmm! Un deliciu domnilor!
Am tăiat flakeurile în pătrăţele. In pipa de lut a încăput tutun pentru o fumată de aproximativ 15 minute. Sunt extaziat.
Fumul este rece, abundent, arde calm, nu înţeapă si este dulceag. Aroma de pin a latakiei este exact atât cât trebuie, neafectând nici pipa nici fumata. Pipa nu se incinge. Se remarca un post gust uşor de seminţe de pin prăjite.
Singurul inconvenient: o senzaţie iritantă în gât.
In general cam toate fumatele cu această pipă lasă aceeaşi iritatie pe laringe... Am bănuit că este de la material.
De azi înainte sunt convins că mixturile cu latakia se vor consuma numai in pipa din meerschaum şi lut. Mai rămâne de văzut cum se comportă cornul.
Notă: excelent

[attachment=0]
Pipa lut.JPG
ghibortz
 

Re: BALKAN - flake

Mesajde Radu-Mihai » 11 Dec 2010, 10:41

Am incercat acest tutun,prin amabilitatea lui Humidor,nu sunt un fan al flake-urilor,dar la acesta m-a atras titlul:"Balkan"...deci ceva cu latakia,care sub orice forma ar fi,imi place!...Consider un tabac forte bun,dupa gustul meu,ceva de "cursa lunga" pentru faptul ca arde mai incet si o fumata dureaza mai mult,dar in special gustului care alaturi de cel de "Commonwealth" de la acelasi Samuel Gawith,sunt preferatele mele...
Cu siguranta il pun pe lista! :1)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron