St. James Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
17%
Bun
3
50%
Foarte bun
2
33%
 
Voturi totale : 6

St. James Flake

Mesajde alguhan » 29 Iul 2009, 10:06

O alta minune de la Samuel Gawith, din seria The Kendal Mayor's Collection.

[attachment=0]
sam_gawiths_st_james_flake.gif
sam_gawiths_st_james_flake.gif (21.98 KiB) Vizualizat de 10730 ori


Amestecul este simplu, virginia de calitate superioara si perique. Insa proportie de perique este destul de ridicat.
Mirosul, priveliste, si umiditate tutunului la deschiderea cutiei este asemanator FVF-ului sau Sam's Flake-ului. Sintem deja obisnuiti cu calitate flake-urile de virginia de la Samuel Gawith cu aroma si gust de al lor natural, dulce si foarte satisfacator. Pe langa caracteristicile virginiei cu care sint obisnuit se adauga si un perique destul de picant dar in acelasi timp si foarte elegant. Daca nu sinteti amator de perique, nu va recomand sa fumati acest tutun. Pentru ca nu o sa gasiti dulceata si savurarea unei virginia pura aici. Cantitate mare de perique din acest amestec s-ar putea sa va dezamageasca. Insa cei care caut o savurare perfecta de perique sa pofteasca aici.

Tutunul este tare, peste medie. Virginia dulce este dominata de perique-ul picant. Dupa jumatate bolului incepe sa fie si mai tare, iar la sfarsit este si mai tare. Aceasta tarie nu m-a obosit deloc. Am putut sa savurez fiecare bol pana la sfarsit cu placere.

Nu cred ca o sa-l fumez dimineata la prima ora niciodata. Dar as vrea sa-l am permanent pe stoc. Asa ca l-am votat foarte bun.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: St. James Flake

Mesajde zudo » 29 Iul 2009, 15:24

Foarte bun in prima jumatate a bolului dar nu am descoperit nimic special la el, in afara de o aroma initiala specifica tuturor blendurilor de la SG. In a doua jumatate a fumatei mi s-a parut prea condimentat. L-am votat mediu.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: St. James Flake

Mesajde alguhan » 29 Iul 2009, 16:13

[quote]In a doua jumatate a fumatei mi s-a parut prea condimentat


Inseamna ca nu-ti place perique-ul in cantitati mare. Condimentul care ti-a parut in exces cu siguranta era perique-ul.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: St. James Flake

Mesajde Augustinus » 29 Iul 2009, 22:42

Eu i-am dat bun. In comparatie cu alte tutunuri de la Samuel Gawith, St. James Flake este ceva mai modest. Are o aroma pregnanta de tutun dur, insa nu este la fel de tare cand il fumezi. Necesita o uscare serioasa in prealabil, altfel pipa va face clabuci. Nu se poate compara cu Balkan Flake, cu Best Brown Flake sau 1792, insa St. James nu e un tutun de lepadat. Probabil ca din cauza uscarii, perique-ul din compozitie si-a facut inca de la inceput prezenta, desigur, intr-un mod cat se poate de placut. Ma asteptam sa aiba un usor iz de nuca sau de aluna caju, insa pana la finalul fumatelor ramane aceeasi aroma de tutun si atat. Este ca si cum ai fuma o tigara de foi in pipa. Merge foarte bine acompaniat de un rom bun sau chiar de un skotch, insa nu l-as recomanda cu cognac sau vin.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: St. James Flake

Mesajde BAIJ » 26 Oct 2011, 10:57

Iata-ma la sfarsitul cutiei, cu pareri impartite. Tind sa spun ca este bun, si l-am votat ca atare.
Adica, arata bine, cu flake-uri cam dezlanate, cand mai groase cand foarte subtiri, presarate cu cristale de zahar, in stilul clasic S G.
Miroase bine, si daca lasi flake-ul sa se usuce in prealabil (ca este lipicios la scoaterea din cutie) arde relativ bine, daca nu, se tot stinge si te enervezi re-aprinzand si/sau fumand prea rapid ceea ce-ti transforma limba in pila si pipa in baltoaca de zeama.
Gustul in timpul fumatei este asa-si-asa...un vaper cam dur, unde perique-ul intra in scena la scurt timp dupa aprindere.
Tarie nicotinica medie, nimic deosebit nici aici. Pute in camera acceptabil spre greu.
In concluzie, e de incercat. Dar sunt vaper-uri mult mai bune de pastrat in sertar.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: St. James Flake

Mesajde atzitzi » 07 Noi 2011, 18:50

Am primit de la Jazzmoke o portie generoasa. Fiind mai umed l-am pastrat pentru acasa, unde dupa o scurta aerisire sa-l pot savura in tihna.
Dupa uscare aromele se estompeaza usor, devenind un tot. Chiar, relativ uscat, se incapatineaza sa arda fiind necesare citeva reaprinderi strasnice.
Odata jarul format, fumega ca o locomotiva. Taria este peste medie, ceea ce pentru mine este placut, mai ales pentru un tutun de seara. Continutul de perique este mare. Asa cum a remarcat si Zudo, spre final perique-ul devine predominant. Asta pe de o parte este bine pentru ca alunga monotonia, iar pe de alta este rau pentru ca este deranjant. In econimia impresiei generale, finalul bolului are o pondere de peste 50%. Acesta este motivul pentru care votez acest tutun doar cu Bun.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron