Experiment Meerschaum

Moderator: mrg

Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 21 Mai 2009, 13:08

O pipa din spuma vine in cutiuta ei, alba, stralucitoare, cu tenul perfect intins. Detin o asemenea pipa si o abuzez zilnic, fiind pipa micuta de fumat la pc, neglijent, cat arunc ochii pe forum, site, vreo 2-3 bloguri, benzi desenate si wikinews. Saraca a trecut proba focului de vreo 200 de ori si acum are riduri, e un pic bronzata si nu prea mai straluceste. Ultimele 50 de fumari nici n-a mai dat semne ca se coloreaza.
Citisem din 10-15 surse diferite ca pipa nu trebuie incinsa sau atinsa, pentru a ramane permanent acoperita de grasimea (de obicei parafina, in cazul fericit ceara, de dorit ulei de casalot) in care a fost fiarta inainte de a ajunge in mainile piparului. Aveam prin camera o lumanare numai buna pentru ochii mei destul de fotofobici la care mai citeam noaptea si deja imi facea probleme cand o aprindeam, fiind pe jumatate topita in interior. Dupa ce am decupat inelul de parafina din jurul celor 3 fitile m-am gandit sa redau pipei stralucirea pierduta.
Astfel, se pune parafina la topit intr-un vas ingust (a se citi un ibric de care nu sunt prea atasat), se pune un dop de pluta pipei (invelit civilizat in folie de plastic, sigur ca nu ::6) ) si se scufunda pipa tinuta de mustiuc in parafina topita, cu o perie groasa indesata in mustiuc pentru a evita decalibrarea. Dupa 30-60 secunde se scoate pipa si se lasa cu mustiucul intr-un pahar scurt, pe un servetel, sa se raceasca stratul de ceara. Probabil dopul deja va fi absorbit destula ceara incat se impinga singur afara.

Concluzii:
- Ultimele 50 de fumari au iesit la suprafata, rumenind vizibil pipa;
- Sutele de zgarieturi au disparut sub stratul de ceara;
- Toate imperfectiunile din interiorul materialului au iesit la suprafata ca pete de culoare mai inchisa;
- Amprentele imediat anterioare scufundarii pipei au devenit clar vizibile, de culoare mai deschisa;
- La prima fumare, parafina se evapora aproape total, revin zgarieturile, pipa cerand astfel un material mai rezistent la caldura;
- Cu evaporarea parafinei la prima fumare, petele se mai uniformizeaza.

Voi repeta procedura in fiecare vara, schimband parafina cu ceara, uleiuri, etc.
Daca pipa rezista chinului, o premiez cand ajunge visinie cu un mustiuc nou, o lustruire si un inel, poate nu ma da in judecata pentru abuz.
Fişiere ataşate
IMAGE_396.jpg
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde alguhan » 21 Mai 2009, 16:48

Ma bucur ca ai reusit cu primul experiment. Eu personal n-as fi ales alt material decat ceara de albine..
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 21 Mai 2009, 19:18

Urmatorul material pe lista e ceara de albine. La anu' pe vremea asta probabil vin cu rezultatele.
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde mrg » 22 Mai 2009, 05:22

Molia, daca tot ai trecut la experimente pe meerschaum-ul tau, care-i logica pentru care ti-ai planificat unul pe an?
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 22 Mai 2009, 16:10

Pentru ca nu-mi imaginez ce schimbari profunde ar putea aduce acum o noua fierbere intr-un nou material.
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 28 Mai 2009, 13:36

Ca observatie pentru cei ce chiulesc de la adunarile lunare, n-am aparat foto, asa ca nu pot surprinde nuanta exacta. Textura a capatat un efect 3D (culoarea are si o aparenta adancime, meerschaumul colorat fiind translucid). Am observat asta fumand afara, la soare. La mine in camera luminozitatea e intentionat slaba.
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 01 Iul 2010, 00:43

Ok, de-atunci am fiert pipa de doua ori pe an, adica in iarna si acum doua zile. Nu mai folosesc dop de pluta ci dop de vata, dupa care indepartez turta cu resturile de vata. Functioneaza la fel de bine.
Intre timp, domnisoara din imagine a dezvoltat o crapatura pe mustiuc la imbinarea cu shankul iar crapatura a fost remediata provizoriu cu superglue. In continuare am fumat-o aproape zilnic, fiind de departe cea mai abuzata pipa din colectie. Acest abuz implica si curatari periodice cu perii imbibate in alcool.
De data aceasta am fiert pipa cand mai avea inca urme de alcool. Acesta s-a evaporat violent din shank si a topit mortisa din plastic. Va recomand calduros sa NU fierbeti in ceara o pipa care nu s-a uscat macar 24 de ore, deoarece lichidul e un bun conductor termic prin comparatie cu aerul si riscati sa patiti aceeasi rusine. Astept recomandari pentru confectionarea unei noi mortise, eventual chiar a unui nou mustiuc in intregime, cel vechi crapand cu aceasta ocazie destul incat sa nu mai fiu motivat sa torn iar superglue in el. Daca ajuta pe cineva, mai am tenonul, inca intact, perfect inutil, prin urmare numai bun de donat.
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Humidor » 01 Iul 2010, 08:36

Parerea mea este sa nu va fierbeti pipele in ceara deoarece, singurul aspect pozitiv este imbunatatirea aspectului exterior. Dezavantaje: meerschaumul, care este un material poros, se va imbacsi cu ceara/parafina si toate avantajele care decurg din calitatile absorbante vor disparea. Tratamentul initial aplicat de producator are menirea de a crea o pojghita impermeabila la suprafata pipei, in special pentru ca porii sa fie astupati si pipa sa poata fi slefuita, capatand astfel luciu. Prin fierbere in ceara/parafina, pipa va fi mai grea, porii vor fi astupati, calitatile absorbante vor disparea.
Nu am gasit pana acum nici o recomandare din partea vreunui pipier spre a ne intretine pipele din meerschaum prin fierbere in ceara/parafina. Singura metoda de curatare este cea cu alcool, care dizolva o parte din gudronul din pereti, eliberand astfel porii. Ceara, odata fixata nu mai poate fi eliminata prin dizolvarea in alcool, deoarece nu este solubila.

Cea mai frumoasa colorarea a unei pipe din meerschaum este cea pe cale naturala. Cu cat pipa este fumata mai rar, cu atat culoarea la exterior va fi mai uniforma dar procesul va fi mai indelungat si invers, cu cat pipa va fi forjata mai des, se va colora mai repede dar neuniform. Pentru luciu, pipa va fi stearsa cu o carpa fina din bumbac dupa fiecare fumare/curatare.
O pipa colorata frumos, capatand astfel valoare, este o pipa fumata cu rabdare timp de 5-10 ani cu atentie, nezgariata, nu o pipa fiarta in parafina.
Humidor
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 01 Iul 2010, 11:03

Hotaraste-te daca e o parere sau un sfat!
In afara de imbunatatirea aspectului exterior, meerschaumul, in urma fierberii in ceara, redevine poros deoarece gudronul ce coloreaza pipa se uniformizeaza, astupand partial toti porii in loc sa astupe complet porii apropiati de vatra si shank. Pipa va fuma un pic mai slab la prima folosire, cat se evapora cea mai mare parte din ceara, apoi va fuma mult mai uscat decat inainte. Daca va deranjaza doua-trei grame de ceara, atunci recomand calduros folosirea exclusiv a pipelor din meerschaum si pentru maxim 50 de fumate, caci deja dupa acest numar pipa a devenit prea grea datorita uleiurilor si gudronului care i-au astupat majoritatea porilor.
Culoarea se va uniformiza in timp indiferent de frecventa fumarii. Ca sa nu se coloreze neuniform, fumati pipa odata pe luna. Natural, meerschaumul nu se coloreaza frumos decat fumata cu manusi din bumbac. Nu particip la concursuri de colorare ca sa fiu descalificat pentru fierberea in ceara si nu sunt interesat de valoarea pipei, caci vreau sa ramana pe raftul meu si sa imi bucure mie ochii.
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Humidor » 01 Iul 2010, 11:50

[quote="Molia"]Hotaraste-te daca e o parere sau un sfat!


Pai de ce, nu poate fi si parere si sfat?
Humidor
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde DSM » 01 Iul 2010, 20:50

Logica dicteaza sa ii dau dreptate la Humidor, fierberea in ceara umple porii adanc. Se practica pe vremuri la matritele din ipsos astfel incat sa nu se lipeasca piesa de plastic de ea. Astazi exista tot felul de geluri si sprau.y-uri. Dar inapoi la pipele noastre.

In primul rand ca o pipa din merschaum mi se pare cea mai eleganta si delicata dintre toate si evident ca si cere o antentie pe masura. Manipularea ei cu manusi de bumbac albe este un gest galant.
Fierberea in ceara pare un gest barbar, precum si metoda de colorare rapida in care se tine pipa intr-un borcan si tot fumul (si de la alte pipe) se sufla in acel borcan.
Stau si ma intreb daca as avea o pipa din meerschaum de care sa nu imi pese daca as aplica metoda de mai sus.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 01 Iul 2010, 21:32

Vinovat! :(
E barbara inecarea pipei intr-o galeata de ceara, dar daca vrei sa-ti marturiseasca in timp secretul frumusetii ei scopul poate scuza mijloacele. In plus, in cazul meu e vorba de o pipa slaba calitativ si fumata zilnic in conditii nu intotdeaona prielnice, asa ca sunt dispus sa risc sa fiu acuzat si de forma asta de viol alaturi de celelalte. Nu e o metoda a carei aplicare sa o recomand de doua ori pe an ca in cazul meu, dar undeva pe la doua sute de fumari neglijente sau vreo patru sute de fumari grijulii, cu pauze adecvate intre ele, pipa merita un luciu, care cere o scufundare de cateva secunde in ceara.
Daca tot sunt la moda paralelele intre femei si pipe, e un pret mic de platit fata de modul in care sexul frumos se autoflageleaza de dragul esteticii. Nu ma consider colectionar de pipe si multe din instrumentele mele au fost mutilate si mai barbar pentru a satisface fetisurile mele: o Vauen a fost circumcisa, indepartand vreo 2cm de preput care o ingreuna si lasa matreata sub forma lacului decojit; o Capitol a primit o extensie din bambus...
Molia
 

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde pari » 02 Iul 2010, 11:31

in stransa legatura cu "dezbaterea", atasez o fotografie... :41)
Fişiere ataşate
bun [800x600] (3).jpg
sper ca nu am fost prea subtil
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Experiment Meerschaum

Mesajde Molia » 11 Iul 2010, 03:29

Ma voi preface ca nu observ blasfemia de pe fundal (N-am incredere in editura. Cu observatia sunt de acord) si revin cu recomandarea celor de pe [url=http://pipesmagazine.com/forums/topic/hey-fredmeer-cleaning-1]Pipes Magazine[/url]: Daca s-a patat, ceara o pandeste! Recomand din toata inima granulatie macar 1000 si numai pentru pipele netede, doar daca e strict necesar. Altfel, ceara e mai sigura.

Pentru mai multe detalii, cautati pe forumurile de specialitate "re-waxing" sau variatii de ortografie. Conceptul nu este nou, doar ca n-am stiut noi pana acum ce sa cautam.
Molia
 


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron