[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

In acest forum se pot face review-uri la diverse tutunuri bulk cumparate de la diverse magazine

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
2
33%
Foarte bun
4
67%
 
Voturi totale : 6

Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

Mesajde Humidor » 12 Mai 2009, 20:36

[div=center][attachment=1]
P1011985.JPG
[/div]
Un tutun de cursa lunga. L-am incercat in prima zi, imediat dupa ce a sosit la pachet, fiind nu prea uscat, intr-o pipa cu bol mare. Nu am inteles mare lucru din el, multe reaprinderi, usor umed, aroma clasica de virginia. Dupa aproape 2 ore am golit pipa.
Astazi, dupa o aerisire de aproximativ 15 minute, faramitat, am umplut calabashul. Cu totul alta perceptie... Fara sa exagerez, aceasta combinatie, mi-a schimbat parerea asupra virginiilor.
Oarecum seamana la gust cu Red Virginia, fiind totusi putin mai sec dar cu un fum mai bogat, uscat. Pipa nu s-a incalzit (nu incins!) decat in momentul in care am pufait de 3-4 ori la rand, in reprize repetate, manat fiind de curiozitatea de a percepe complexitatea aromelor.
Savurarea acestui tutun presupune un intreg ritual: o aerisire superficiala, o maruntire atenta, pentru a nu se obtine bucati prea mici care ar putea sa srice placerea fumatei, o pipa dedicata, de preferat meerschaum sau calabash, 1-2 ore in care e musai sa fii relaxat, un film bun o carte buna sau cufundat in ganduri.

Tutunul este relativ scump dar ce mai conteaza 5-10 lei in plus. I-am pus forte bun in ultima combinatie desi initial inclinam sa-i dau mediu.
[div=center][attachment=0]
P1012000.JPG
[/div]

LE: Din cate observ tutunul a fost [url=http://www.cigar-connoisseur.co.uk/acatalog/virg_navy_cut_flakes_pipe_tobacco.html]scumpit[/url] intre timp, l-am achizitional la 19,84£, acum costa 22,09£ :0)
Humidor
 

Re: Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

Mesajde alguhan » 15 Mai 2009, 10:58

Eu il votez foarte bun!

Tutunul este un flake de virginia de care nu va intalniti usor. Calitate tutunului este maxima. Pregatirea de asemenea.
Umezeala trebuie reglata prin aerisire neaparat. Cum zice si Humidor, va trebuie timp ca sa-l savurati cum trebuie. Arde extrem de echilibrat. Gustul placut dulcisor de virginia este foarte foarte satisfacator. Daca va grabiti putin sa-l fumati, spre sfarsitul bolului va trebui sa goliti pipa.

Scrumul este fin gri deschis. Doza de nicotina mi s-a parut potrivita.

Intradevar este un tutun scump dar eu cred ca isi merita pretul. Inca o data m-am convins ca oamenii care au lucrat la tutunul asta sint cu adevarat profesionisti.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

Mesajde RazvanD » 04 Iun 2009, 15:31

Prin amabilitatea lui Humidor, caruia ii multumesc pentru generozitate, am primit o mostra din acest tutun. Este exceptional.
Se pare ca imi plac virginiile, lucru care mai inainte l-am "descoperit" cu Sherlock Holmes-ul de la Peterson. Acesta este mult mai bun ca Sherlock, are un gust mai "plin", nu stiu alfel cum sa il descriu. Trebuie insa sa ai rabdare, eu la primul bol m-am grabit un pic (haplea) :15)
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

Mesajde Pioneru » 09 Iun 2009, 10:07

Intr-adevar un tabac de exceptie. L-am notat cu bun doar pentru ca nu a reusit, in clasamentul personal, sa detroneze Ashton London Pebble Cut. Il recomand insa cu caldura. Merita, inclusiv pretul.
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cigar-Connoisseur - RVR (Virginia Flake)

Mesajde zudo » 09 Iun 2009, 13:49

L-am votat foarte bun. Aproape la fel de bun ca Rattray's Marlin Flake si Ashton London Pebble Cut, pe care le consider excelente. Poate ar fi bine sa avem si o optiune de vot "excelent".
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la -- Bulk --

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron