Bauturi alcoolice cu citrice

Bauturi alcoolice cu citrice

Mesajde Baaron » 09 Apr 2009, 08:26

Sangria

Ingrediente
-1l vin rosu
-300ml apa minerala
-200g zahar
-50ml coniac
-1 portocala
-2 piersici
-1 lamaie
-gheata
-3g scortisoara

Preparare
Se curata fructele de coaja, se taie cubulete si se pun intr-un recipient.
Se adauga gheata, zaharul, scortisoara, coniacul si apa minerala si se amesteca pana se topeste zaharul.In final adaugam vinul, amestecam si se poate servi....rece.

[attachment=0]
Sangria.jpg
Baaron
 

Limoncello

Mesajde Baaron » 09 Apr 2009, 09:31

Ingrediente
-2 l alcool de 90 grade
-3 l apa
-24 lamii
-2 kg zahar

Preparare
Coaja lamailor, curatata foarte subtire, se lasa la macerat in jumatate din cantitatea de alcool, timp de o saptamina.
Se prepara un sirop din apa si zahar (e suficient sa se topeasca zaharul, nu trebuie ingrosat) si se lasa la racit.
Se pun impreuna siropul rece, restul de alcool si lichidul macerat si strecurat.
E necesar un timp pentru maturare, in care bautura se clarifica si devine mai groasa.
Cantitatile se adapteaza dupa gust, atat in ceea ce priveste numarul lamailor cat si cea de alcool/sirop (pentru cine nu o doreste prea tare).Se poate pregati lichior si din coaja de portocala sau mandarina, dupa aceeasi reteta.

[attachment=1]
limoncello.jpg

[attachment=0]
limoncello 2.jpg
Baaron
 
Sus

Re: Limoncello

Mesajde cristi_l » 09 Apr 2009, 15:14

Este o desfatare aceasta bautura daca este servita foarte rece, pe malul marii, sub razele soarelui puternic. Prima data am baut Limoncello pe insula Capri, sub soarele mediteranean si a fost o experienta de neuitat. Totusi nu recomand sa cumparati asa ceva din magazinele de la noi ca cine stie peste ce fals dati si va faceti o impresie gresita asupra bauturii.
cristi_l
 

Re: Bauturi alcoolice cu citrice

Mesajde Molia » 11 Apr 2009, 13:13

Eu unul sunt certat cu taria, singura exceptie fiind Finlandia. Cum pipa nu se impaca bine cu tarii sau bauturi acide, combinarea celor doua le imblanzeste, prin urmare am constatat ca la un tutun fad (fie dulce sau sec) merge de minune un suc de fructe (eu unul prefer pere) din comert (gama Pfaner sau Santal) cu Finlandia.

Constat ca e compromisul ideal la petrecerile date pe fuga, cand nimeni nu s-a gandit ca unii vor sa se imbete iar altii doar sa deguste. Te-ai astepta ca daca gasesti vodka decenta si sucuri naturale sa gasesti si un vin decent. Experienta imi spune ca nu se intampla intotdeauna asa.
Molia
 

Re: Bauturi alcoolice cu citrice

Mesajde Molia » 22 Iun 2009, 21:14

10 duminici grele mai tarziu marturisesc urmatoarele constatari:

-Si Absolut (tot varianta cu eticheta albastra, bineinteles) e consumabila, comparabila chiar cu Finlandia.

-Cora ne pune la dispozitie gama de sucuri naturale de duzina, dar decente prin comparatie cu cele la pet, "Ciao" sa alunece mai bine degresantul pe gat.

-5 lesbiene geloase consuma alcool cu mai mult spor decat o duzina de irlandezi dupa o zi de munca.

-E cazul sa iau o pauza de la ceaiuri tari si surubelnite si sa scriu despre deliciile apei de Dambovita dupa ce s-au decantat la frigider semnele de noblete ale acesteia. Probabil e o solutie la fel de extrema pentru sanatate, insa mi-e dor de un pic de varietate.
Molia
 

Re: Bauturi alcoolice cu citrice

Mesajde ionutz46 » 28 Iun 2009, 14:26

De adaugat ca la Sangria nu orice vin rosu e bun . trebuie un vin rosu dulce si aromat :)
ionutz46
 


Înapoi la Băuturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron