Pierre Morel, hand-made

Pierre Morel, hand-made

Mesajde mrg » 25 Mar 2009, 16:15

Este prima mea pipa hand-made. Am primit-o aseara, nu am apucat sa o incerc, este inca la curatat, dar sper ca astazi, cel tarziu maine sa o fumez. Are probleme inerente ca orice alta pipa estate achizitionata de mine (remediabile insa). Imi place cum arata si sper ca si la fumat sa se comporte excelent, francezul avand o reputatie buna (am postat mai mult pe blog).[attachment=0]
Pipa Pierre Morel2.jpg
Pipa Pierre Morel hand-made
Pipa Pierre Morel2.jpg (93.53 KiB) Vizualizat de 10020 ori
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde pecta » 25 Mar 2009, 23:19

Arata foarte bine noua ta pipa. Seamana cu un instrument muzical. Are o forma unica, nu am mai vazut asa ceva. Ai luat-o de pe ebay?
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde alguhan » 26 Mar 2009, 08:08

S-o stapanesti sanatos. Este o pipa foarte frumoasa. Din cate se vede este si in stare foarte buna. Dupa forma se si vede ca o sa fumeze foarte bine..

Regiunea de unde provine acest maestru este locul de nastere al pipelor din briar. Maestri de acolo nu prea sint renumiti, poate din cauza reclamei nefacute.. Dar iubitorii de pipe deja stiu despre ce este vorba. Eu cred ca ai facut o achizitie foarte buna pentru colectia ta.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde Baaron » 26 Mar 2009, 10:32

Foarte frumoasa pipa, sa o stapanesti sanatos !
Poate ca ar trebui sa-i confectionezi o husa mai speciala, dintr-un material mai dur (cam in genul pipelor Meerschaum) pentru ca din ce am vazut in poza de aici si cele de pe blog este foarte fragila....cel putin asa mi se pare mie, se poate sa ma insel...In rest este exceptionala...te asteptam la reuniuni cu ea sa ne spui cum se comporta...
Baaron
 

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde Twain » 26 Mar 2009, 13:02

Incredibil !!! E o pipa de Lepricon !!!
Sau - cel putin - exact asa aratau pipele pe care le fumau Lepriconii din cartile copilariei mele.
Felicitari pentru achizitie. Te invidiez, sa stii. As fi vrut si eu una.
Sunt tare curios cum fumeaza. Banuiesc ca o sa spui: "ca-n basme" !

[attachment=0]
Leprechaun_Pipe.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde mrg » 26 Mar 2009, 13:05

Multumesc pt. urari!

@ Baaron, nu ma gandisem la necesitatea unui toc, dar inclin sa cred ca ai dreptate, avand in vedere forma si lungimea, ma gandesc sa vad ce solutie as putea gasi. Multumesc de idee!
@ Pecta, intr-adevar, este luata de pe eBay si primita cadou :2) .
@ Alguhan, din pacate nu este intr-o stare chiar atat de buna - are o mica crapatura pe shank, zona inferioara. Ma gandeam sa o lipesc - ai vreo recomandare in acest sens, vreo marca de lipici? (Eu am un Bison, luat dupa criteriul de rezistenta al lipirii.) In rest se prezinta relativ bine, cat poate o pipa estate nearanjata inainte de vanzare (necesita curatare turta, buza bolului e arsa zdravan, are cateva zgarieturi mai profunde, dar nu-i bai, nu cred ca afecteaza calitatea fumatei ::4) ). Oricum voi incerca sa o reconditionez (probabil weekend-ul asta) si promit sa o sa o aduc la proxima intalnire. Ref. la francezi, ai dreptate, nu-si fac o reclama foarte puternica, desi au multe branduri locale, in afara de varfurile comerciale Butz-Choquin si Chacom.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde alguhan » 26 Mar 2009, 14:03

Unele crapaturi merg si cu lipitul dar trebuie sa o vad ca sa-ti spun parere mea.
Epoxy Glue de la Bison e bun. Dar trebuie sa tii strans piesele intre ele pana cand aceasta se intareste. La lipiciul Epoxy sint mai multe tipuri cu timp de intarire diferit. Cu cat timpul de intarire e mai mare cu atat e rezistent lipiciul.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde stefanita » 26 Mar 2009, 21:50

Am vazut fotografiile pe blog-ul tau.
Sfatul meu ar fi sa incerci sa ii pui un inel. Ar fi mai costisitor, e drept, dar ceva mai sigur: cu lipiciul risti ca, la detasarea de mustiuc pentru curatare, sa se desprinda lipitura sau chiar sa se agraveze spartura. Ar fi pacat de ea, pentru ca are granulatia buna si o forma foarte interesanta. Un inel cred ca ar tine partile mai fix. Putin incomoda, poate, pentru aprins, dar cred ca este in final o chestiune de obisnuinta.
stefanita
 

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde mrg » 27 Mar 2009, 10:55

@Twain
- acum am vazut mesajul tau referitor la Lepricon ::3) . Pipa fumeaza bine, nu as spune chiar "de basm", trebuie sa ma mai obisnuiesc cu ea. Am tetat-o cu un Old Dublin cam umed si, pana mi-am reglat tirajul, am reusit sa adun ceva condens, dupa insa s-a comportat excelent, nu a necesitat prea multe aprinderi, iar tirajul este bun. Trebuie sa te obisnuiesti cu priza si asezarea in suport - din cauza formei, suportul meu de plastic nu o sustine cum trebuie, asa ca riscam sa se rastoarne, dar am fost atent. Are o mica problema - cea semnalata de Stefanita cu aprinderea.

@Stefanita
- intr-adevar, ai perfecta dreptate referitor la problema aprinderii (eu unul nu mi-am dat seama decat atunci cand am fumat). Pozitionarea bolului in unghi obtuz complica problema, pt ca, oricat te-ai chinui, nu ai cum sa vezi cum aprinzi (arderea marginii este inevitabila!, asa ca solutia cu Twain cu baituirea ar fi utila aici). O alta solutie ar fi sa aprinzi pipa... in oglinda! ::4) (o chestie cam narcisista, ce-i drept). Eu am incercat sa o ridic, astfel incat sa aduc nivelul bolului la orizontala - e o gimnastica mai ciudata, dar, vorba ta, e chestie de antrenament. Ref. la inel si eu m-am gandit la varianta asta, insa pana gasesc unul adaptat si adaptabil (forma shank-ului este ovala) cred ca voi apela la lipici - nu este o spartura ci o fisura nu foarte labartata. Daca se agraveaza problema voi apela la inel, totusi.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde stefanita » 03 Apr 2009, 01:18

Afiseaza, rogu-te, si pipa Giordano. E pacat sa nu o faci, mai ales ca nu sunt atat de multe informatii pe net despre ea. Dupa cum iti scriam si pe blog, se gaseste din ce in ce mai des si la preturi destul de scazute. Promit sa-ti sustin si eu postarea cu niste fotografii.
stefanita
 

Re: Pierre Morel, hand-made

Mesajde mrg » 03 Apr 2009, 09:37

OK, asa voi face. Abia astept sa vad si alte Giordano. ::4)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron