Totul despre meerschaum

Moderator: mrg

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 15 Feb 2009, 10:22

De fapt am comandat 12. Una ori imi face cadou ori este pentru altcineva. :)

Mustiuc din vulcanita nu cred ca se recomanda la meerschaum. Cred ca din cauza ca trage meerschaumul umezeala si fiind in contact cu mustiucul, aceasta daca este din vulcanita se decoloreaza foarte usor si des. Doar teorie mea.. Maestrul s-ar putea sa raspunda mult mai bine. El mi-a recomandat numai mustiucuri din acrilat.

Din comanda asta s-ar putea sa-ti potriveasca un model. In cel mai rau caz vazand piesele cu ochiul liber iti faci o idee cum lucreaza maestrul si dam comanda cum iti doresti tu pipa mai incolo.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Pioneru » 20 Feb 2009, 20:43

Alguhan Bey,

spune-ne te rog cel mai interesant lucru cu privire la luletasi...cui i-a dat Cel de Sus ideea sa o foloseasca pentru a face pipe ?
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 21 Feb 2009, 20:39

Nu am nici-o idee.. Dar stiu ca au fost facute pipe inainte sa cunoasca comunitate tutunul.. Evident pentru a fuma alte daruri ale naturii.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde pecta » 24 Feb 2009, 23:23

Am gasit o lista de articole despre meerschaum publicate de-a lungul timpului in New York Times.

De exemplu [url=http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=9C01E0DC1139E033A25757C2A9679D94649ED7CF]How to Color a Meerschaum Pipe.[/url] aparut in editia din 24 noiembrie 1895

[url=http://query.nytimes.com/search/sitesearch?query=pipe+meerschaum&date_select=full&srchst=cse]Aici[/url] e lista cu articole. Incepe din anul 1851 cautarea in arhiva lor.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Molia » 05 Mar 2009, 12:55

Meerschaumul fiind un material moale se zgarie repede. Observ la pipa lui Twain ca s-a rotunjit materialul la imbinarea intre shank si mustiuc. Constat aceeasi tendinta si la pipa mea. Aparent avem nevoie de inele care sa aduca mustiucul la acelasi nivel cu shankul si sa impiedice continuarea deteriorarii. Bijutierii de pe forum sa sara cu oferte!
De asemenea, eu unul voi adauga inelul drept cap de lista in criteriile de selectie ale unui meerschaum.
Molia
 

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 05 Mar 2009, 19:35

Daca curatati pipele meerschaum numai dupa ce se raceste, sau mai bine, dupa ce se usuca, nu veti avea probleme legate de zgarieturi sau modificari ale formei shankului.
Bineinteles inelele sint foarte folositoare pentru protectia pipelor.

A ajuns si comanda mea de la Domnul Besim Aktas. Puteti sa vedeti pipele oricand doriti dar pana atunci: [url]http://www.pipa-bucuresti.ro/forum/viewtopic.php?f=33&t=307&p=1687#p1687[/url] :58)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 16 Sep 2009, 11:59

Vreau sa impart cu voi cateva poze de meerschaum.
Blocul care se afla in mana mesterului este unul deosebit. Dintr-un bloc de marime asta se poate scoate vreo 20-25 de pipe, ca marimea cum avem noi pipele maestrului Aktas.

[attachment=3]
Picture 015.jpg


Se taie blocuri mai mici cum vedeti mai jos, pentru a confectiona cate o pipa.

[attachment=2]
mrschm_blocks0005.jpg

[attachment=1]
mrschm_blocks0008.jpg


Se gasesc si blocuri mai mici de meerschaum in natura. Daca sint potrivite se confectioneaza pipe. Daca sint mai putin potrivite tot ajung pipe, dar sculptate deseori. Din piesele mai mici se confectioneaza porttigarete, accesorii pentru narghilea, bibelouri, si diferite obiecte de decor. Toate resturile se folosesc. Praful se preseaza si ajunge sa fie iar un bloc pentru pipa sau altceva. Granulele se folosec la filtre.

[attachment=0]
Picture 012.jpg
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey
Sus

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde ghibortz » 17 Sep 2009, 19:27

http://en.wikipedia.org/wiki/Meerschaum

cateva chestii in plus ... interesante zic...

[attachment=1]
34142IMG_0115.jpg

[attachment=0]
40355pipe140.jpg
ghibortz
 
Sus

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde ghibortz » 18 Sep 2009, 09:26

multam moderatorilor pentru rezolvarea situatiei "foto".

de ce am postat imaginile.

asa cum a specificat alguhan in general pipele sculptate (cavaleri, sultani, sirene si altele) datorita modelurilor alese [cu braţe, picioare, cozi, aripe, bărbi, pălării şi fesuri] nu fumeaza "compact" şi distribuie caldura în mod inegal prin corpul pipei. însă în momentul în care modelul cioplit este unul "simetrizat" genul pipelor "minge de golf" pipa păstrează direcţii de absorbţie egale.

am văzut câteva pipe în seria achiziţionată de alguhan care sunt decorate simplu cu intarsii puţin adânci ceea ce face ca respectivele să fumeze la fel de bine ca şi o spumă "smooth".

bijuteria postată mai sus garantez domniilor voastre fumează impecabil.

prin primăvară am luat legătura cu maestrul ermec hakan căruia îi comandasem o pipă de spumă model propriu însă 120 de euro ceruţi nu prea fac încă parte din buget însă ma asigurat că oricând putem relua legătura şi imediat ce plătesc se apucă de ea.

cer părerea avizatului alguhan: ce informaţii deţineţi despre acest meşter?

mulţam şi relax tuturor cu bijuteria preferată.
ghibortz
 

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 18 Sep 2009, 10:48

[quote]cer părerea avizatului alguhan: ce informaţii deţineţi despre acest meşter?


Din cate stiu prin auzitele din comunitate turca de pipari si din cate am observat;
Este un mester renumit prin faptul ca isi face reclama foarte bine. Nu am avut ocazie sa vad de aproape ce pipe face, doar in poze. Pana acum nu am auzit pe cineva care sa fie multumit de pretul produselor lui. Da pipa e buna dar la 2 pipe cumparate de la el poti sa-ti cumperi 3 pipe de aceasi calitate sau chiar mai bune. Un alt aspect pe care am vazut despre el este ca el lucreaza la preturi ieftine cu mesterii asociati produselor din meerschaum. Cum ar fi bijuterierii si producatorii de huse pentru pipe. Ei sint mai ieftin pentru ca folosesc material ieftin si lucrez in graba. Din cauza asta eu personal nu am incredere in puritate argintului folosit la pipele lui. Husele pot avea niste mirosuri care sa fie absorbit de pipa, sau sa aiba niste zone unde sa deterioreze pipa, cum ar fi cui de la balamele si lacatul husei.

De ce ajunge la el preturile sa fie atat de piperate? Va spun eu. El nu are mina lui de meerschaum. Cumpara de la altii. De la cine cumpara? Ati ghicit! De la maestrul Besim Aktas, care are o mina rara de unde se scot cele mai bune meerschaumuri.

Eu insist si cred cu toata inima ca in zilele noastre cel mai bun mester cu cele mai bune meerschaumuri este Domnul Aktas. El neavand un site pe net nu poate sa inainteze in afacere. Am incercat sa-l incurajez in privinta asta. Dar din cate mi-a spus nici nu prea mai are timp sa onoreze comenzile suplimentare daca ar primi si de pe net. Si mina si atelierul si cu putini personal priceput e greu mi-a zis.

O sa trimit pozele pipei de sus maestrului. Sa vedem daca poate sa faca acest model, si la ce pret. Unele din gravurile des intalnite apartin anumitor mesterii. Din cate inteleg eu, ei nu prea se bag in modelele altora. Cred ca este vorba de bun simt, si este o intelegere facuta tacut care s-a transmis prin generatii. Am avut doua cazuri la care mi-a respins cerintele in privinta gravurii, insa el a venit cu alte idei potrivite proiectului. Nu mi-a explicat de ce. A zis ca o sa arate mai bine asa.. Vreau sa spun ca s-ar putea sa faca pipa respectiva cu o alta gravura asemanatoare.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey
Sus

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde ghibortz » 18 Sep 2009, 22:41

subscriu deontologiei maestrului de a nu imita modelele altor sculptori pipari.
mulţam de informaţii alguhan.
ghibortz
 

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Pioneru » 20 Sep 2009, 19:52

Eu am 2 pipe de la Ermec. Nu am fost de loc multumit de calitatea lucrarii !
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Radu-Mihai » 17 Apr 2012, 12:50

Am gasit acest link,util pentru identificarea unei pipe din meerschaum:
http://www.ehow.com/how_8425038_identif ... pipes.html
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Gordon » 27 Oct 2012, 22:00

Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Anterior

Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron