Buna seara tuturor!

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Buna seara tuturor!

Mesajde xMike » 22 Ian 2017, 17:21

Salutari si bine v-am gasit!
Ma numesc Mihai si stau in Cluj-Napoca. De fumatul pipei nu m-am apucat inca, dar visez de ceva vreme la asa ceva. M-am documentat putin pe internet, am invatat niste termeni si tot felul de lucruri despre acest "hobby", daca ii pot spune asa. Instrumente nu am avut pana ieri, cand ma plimbam printr-un targ de vechituri organizat intr-un mall din oras, unde am obersarvat la taraba unui vanzator mai multe pipe, peste 10. Una dintre ele mi-a atras atentia, fiind un model la care visam cand imi spuneam ca "pipa de-asta o am candva". M-am uitat atent la ea, am observat ca a fost folosita bine si ca are o mica crapatura la shank. M-a facut sa stau putin pe ganduri daca sa o iau sau nu, dar am zis ca fie ce-o fi, tot trebuie sa incep de undeva, nu? Daca ii de firma, habar n-am. Tot ce stiu ii ca scrie pe shank "UNIC", "bruyère des marais" si pe mustiuc "L.Roux".
Momentan pipa sta pe masa, asteapta sa fie curatata. Nu am ajuns inca sa imi iau si restul ustensilelor de care am nevoie (futac, perii de curatat si in bineinteles tutun).
In link-ul urmator aveti mai multe poze. [url]http://imgur.com/a/WxyHK[/url]

Si as avea niste intrebari:
1. Mustiucul pe exterior cum si cu ce sa il curat? Pentru ca are un miros nu prea placut si nu as vrea sa il tin in gura asa.
2. Turta ar trebui sa o dau jos? Sau sa o las asa cum e?
3. Ce tutun aromat recomandati? Am vazut pe alte topic-uri ca Danske Club Black Luxury sau Clan Aromatic ar fi bune. Si pretul ii de vreo 50 de lei/50 de grame? Sa stiu sa nu-mi iau vre-o teapa.
Avatar utilizator
xMike
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Ian 2017, 21:44
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Buna seara tuturor!

Mesajde Gordon » 22 Ian 2017, 20:28

Bun venit Mihai.

Pipa este destul de veche. Gasesti detalii aici: http://pipephil.eu/logos/en/logo-l1.html
Shankul il poti lipi cu superglue.
Detalii privind intretinerea pipei gasesti aici: viewtopic.php?t=1056#p6101

Succes!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Buna seara tuturor!

Mesajde shinma » 23 Ian 2017, 15:28

Bun venit, asa incepe mereu..am ajuns la 40 de pipe intr-un an.. :D
Avatar utilizator
shinma
 
Mesaje: 6
Membru din: 14 Mar 2016, 19:28
Localitate: Ilfov
Fumez pipa din: 0- 0-2014

Re: Buna seara tuturor!

Mesajde xMike » 25 Ian 2017, 22:05

Am fost astazi de mi-am luat perii de curatat si tutun. Am uitat sa imi iau un futac. Am curatat frumos pipa cu niste alcool, intre timp am lasat tutun deschis timp de vre-o ora. Apoi am incarcat pipa, dupa niste tutoriale de pe youtube, si a inceput o experienta, as putea sa zic nu prea placuta. Pe langa ca am folosit aproape jumatate de pachet de chibrite L-) , n-am reusit sa tin pipa aprinsa cum ar trebui. Mi-am luat niste tutun Clan Aromatic, doar ca am avut ceva probleme cu el. Nu stiu daca din cauza faptului ca nu am putut sa pastrez tutunul mai mult timp aprins, n-am avut parte de o fumata cum trebuie, fumul era prea incins, aroma de vanilie a fost lipsita din peisaj, se simtea asa vag, mai degraba era mirosul clasic de tutun, la fel si in fum. A, si pe langa astea m-a luat si un pic ameteala. Nu pot sa zic ca am fost un mare fumator, mai mult pasiv, si probabil sa fie din cauza aceasta.
Niste sfaturi ar fi bine venite.
Avatar utilizator
xMike
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Ian 2017, 21:44
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Buna seara tuturor!

Mesajde Radu-Mihai » 26 Ian 2017, 12:06

Salutare,
Citind postul tau imi aduc aminte de greselile specifice incepatorilor : folosesc tutun aromat,indeasa cu "nadejde" in bol ( normal ca nu se aprinde daca mai e si umed !),tutunurile aromate ,dupa aprindere,nu mai au acelas miros ca in pachet!!!
...daca mai tragi si in piept,nefiind obisnuit,gata ameteala...
Pipa si tigara de foi se savureaza prin pufaire,nu prin inhalare...
Sfatul meu: citeste cu atentie acest forum,vei gasi cu siguranta multe sfaturi utile!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron