Stanwell Sterling

Stanwell Sterling

Mesajde stefanita » 12 Feb 2009, 16:54

Anuntam intr-o postare mai veche o achizitie noua: iat-o. Are doar o saptamana vechime in colectia mea. Am pregatit-o cu MB Mixure in prima zi si ieri am invatat-o la Orlik Golden Sliced pentru prima data. Am fost mult timp adeptul pregatirii pipei cu miere amestecata cu cenusa fina, dar am abandonat intre timp: le umplu de bun inceput pana sus (in trei zone diferite de presiune) si le fumez foarte lent. (Nu imi asum aceasta metoda: Sixten Ivarsson o recomanda intr-un interviu. Si nici nu sfatuiesc pe cineva sa o incerce - metoda cea mai buna este mereu cea proprie.) Nu am avut nici o problema pana acum. Este o pipa potrivita pentru flakes, avand un diametru al bolului de 24 mm. Este sand-blast, ceea ce o face sa fie si foarte usoara. M-am decis sa o iau mai ales pentru regularitatea (neintalnita de mine pana acum) a profilului, pentru greutatea ei (sau lipsa de greutate, mai precis), pentru finisajul exemplar si pentru flakes. Musticul este din acril, iar inelul din argint. Doua detalii foarte interesante: “S”-ul de la Stanwell este el insusi din argint, incastrat in mustiuc; nu are alta gradatie si nici un alt numar, in afara mentiunii “Stanwell Sterling” pe inel. Nu am gasit forma nici in catalogul oficial si nici pe net. Are filtru de 9 mm iar imbinarile sunt perfecte. Este a 5-a pipa Stanwell pe care o am, alaturi de numerele 11, 95, 124 si Pipa Anului 2005 si pot spune cu mana pe inima ca raportul calitate pret este excelent. Aceasta pipa a costat 74 de euro.[attachment=0]100_1493.JPG
[attachment=1]100_1492_sigla.jpg
[attachment=2]100_1492.JPG
stefanita
 
Sus

Re: Stanwell Sterling

Mesajde pecta » 13 Feb 2009, 00:13

E o pipa foarte frumoasa. Sa o fumezi cu placere !

Imi place cum a fost sablata. Pana la urma Sixten Ivarsson a adus faima Stanwell-ului asa ca stia el bine ce stia.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell Sterling

Mesajde Twain » 13 Feb 2009, 16:43

Intr-adevar, e o pipa tare frumoasa! Iar inelul si emblema de argint sunt de mare efect.
Si mie imi plac pipele Stanwell. E marca de la care mi-am cumparat cele mai multe pipe...
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell Sterling

Mesajde Humidor » 13 Feb 2009, 18:16

Foarte frumoasa, si se vede ca si pozitionata simetric pe textura lemnului. Sa o stapanesti cu placere.
Humidor
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron