Pipe Club Teams World Cup 2013

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Mihai.Petrisor » 15 Oct 2013, 11:36

Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Gordon » 17 Oct 2013, 10:58

[quote="Mihai.Petrisor"]Fotografii de la campionat aici: http://www.flickr.com/photos/mihaipetri ... 574649046/


Felicitari!
Puteti incarca poze si [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/gallery/posting.php?mode=image&submode=upload&album_id=60]aici[/url], in [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/gallery/album.php?album_id=60]albumul dedicat evenimentului[/url]
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde manos » 18 Oct 2013, 11:37

Felicitari pentru voi toti ....si im mod special Greierasului ! Bravo !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Mihai.Petrisor » 24 Oct 2013, 03:23

Mor de ciuda. Tocmai am scos - la un simplu antrenament, respectand indicatiile prietenului Toni (avocatul din Barcelona si meditatorul nostru, conform fotografiei) - 2 ore si 36 minute. Cu scorul asta la Poznan duceam echipa pe pozitie de premiu (printre primele 20). Hai, care vine la Koln anul viitor, sa-i batem pe unguri si sa ia si Romania macar o mentiune?

Pentru cine este interesat de detalii: pipa a fost Peterson Christmas edition 2011, iar tutunul (uscat bine) Davidoff Dansish mixture.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Romy » 24 Oct 2013, 08:09

...eu vin, cu conditia sa nu fiu de serviciu :1) pana atunci, invat si ma antrenez :D
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde dairen » 24 Oct 2013, 10:41

Caut meditator ... Ne vedem la Koln daca-l gasesc. Macar un after - school.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Radu-Mihai » 24 Oct 2013, 11:01

@Mihai Petrisor: cu 2 ore si 36 minute,cred ca nu ai rivali la concursul nostru al PCB si la alte concursuri! @-) :41)

Poate prindem si noi "schema"...
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde atzitzi » 24 Oct 2013, 11:57

Deci ne invata Petrisor secretele dupa concursul de anul acesta :D .
Apropos, la urmatoarea intilnire ar trebui discutate detaliile concursului de anul acesta.
Propunerea ar fi 15.11.2013 pentru calificari si 29.11.2013 pentru finala.
Cine poate accesa niste sponsori este binevenit, JPB si-a aratat disponibilitatea si vom avea o intilnire pe saptamina viiloare.
Pentru finala poate se discuta cu Digi 24, daca nu au fost invitati deja, sa treaca sa faca o stire.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde napoleon » 24 Oct 2013, 21:37

Cine a participat la intalnirea de saptamana trecuta, a aflat de la Mihai tehnicile de fumat ale campionilor lumii. Mie, cel putin, tehnica transformarii butucelului in evantai mi se pare cea care pune cel mai mult rabdarea la incercare (munca). Iar cea cu mutarea punctului de jar prin vatra pipei, o aseman unei plimbari prin mahalale. Extrem de riscanta :D

@Mihai Petrisor: Cu o echipa mai mare si sub indrumarea ta, poate vom reusi performante de top. :1)

Cat priveste datele de desfasurare a concursului nostru, propun sa respectam programul de la editiile anterioare. Astfel, vom avea date calendaristice la care se vor raporta mai multi colegi participanti, obisnuiti deja cu perioada.
Pentru editiia 2013 propun ca in 22 nov. sa desfasuram calificarile, iar in 6 dec. finala. Pentru dialog pe tema aceasta (fixarea zilelor, premii, sponsori etc.), o sa deschidem topic separat la momentul indicat, pentru a stabili toate aspectele evenimentului.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Baxter » 25 Oct 2013, 08:24

Scurta descriere a ceea ce sa intamplat in Polonia:

http://fajka.slask.pl/index.php?option= ... &Itemid=91
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Mihai.Petrisor » 26 Oct 2013, 17:53

Tehnica se numeste "Ember chasing" (urmaritul / vanatul jarului), iar sfaturile si indicatiile primite de la spaniol si italieni sunt pe alocuri contradictorii. Practic fiecare isi stabileste propriul stil (si propriile gesturi), in functie de ce crede ca i se potriveste cel mai bine. "Trucurile" le-am descris in mare si la ultima intalnire, si am sa continuu si la intrunirile viitoare. In plus, pregatesc si articolul cu calatoria din Poznan, unde am sa enumar sfaturile primite de la Toni (pt. baxter - am pastrat hartia cu scrisul de mana in "Esperanto" a lui Toni).
Oricum, exista o mare diferenta intre un antrenament relaxat - cu pipa proprie si tutunul favorit - si o competitie, unde primesti o pipa noua, pe care nu o cunosti, plus un tutun stabilit de juriu, tutun care poate fi sau nu pe placul concurentilor. Daca adaugam si emotiile, care au ca rezultat sigur palmele umede (eventual si tremurate), rezultatul aproape sigur este mai slab. De cele mai multe ori muult mai slab sau chiar dramatic (daca mergi la risc si aprinzi pipa cu un singur bat, intr-o portiune foarte mica - fie faci peste 2 ore, fie te ridici de la masa dupa 5 minute).
Merita mentionat si faptul ca tehnica "Ember chasing" duce la rezultate spectaculoase (ore in sir de scos fum) numai daca ai noroc sau esti foarte foarte bine antrenat, pentru ca te poti trezi oricand cu o pipa plina de tutun, dar stinsa. Gianfranco Ruscalla (campionul mondial de anul trecut si detinatorul recordului oficial de pana acum) s-a trezit anul acesta - e drept ca dupa 2 ore si 6 minute - ca i s-a stins, iar cand a golit-o avea mai bine de jumatate din cantitatea de tutun intacta (nearsa).
In ceea ce ma priveste, norocul meu (2 ore 36 min) a tinut o singura data, la un antrenament pe care l-am considerat mai mult divertisment (mi-am aprins pipa la inceputul unui film de 2 ore si 6 minute, iar dupa finalul filmului am mai pufait 30 minute - cronometrate de curiozitate pe ceasul PC-ului). Recunosc faptul ca in prezent fumez mult mai bine, depasind aproape regulat 1 ora, dar timpul pe care il ating constant variaza intre 55 min - 1 ora 20 minute.
In privinta concursului, personal optez pentru varianta propusa de atzitzi, pentru ca 6 decembrie inseamna si sf. Nicolae. Ramane sa discutam detaliile la prima intalnire a clubului, vineri saptamana viitoare.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Pipe Club Teams World Cup 2013

Mesajde Gordon » 13 Noi 2013, 08:58

Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Anterior

Înapoi la Internationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron