Raftul lui Cristi_l

Fiecare pipar viseaza sa isi organizeze un loc in care sa isi tina ordonat pipele si tabacul...Asteptam pozele voastre cu coltul dedicat acestei pasiuni.

Raftul lui Cristi_l

Mesajde cristi_l » 20 Ian 2009, 19:44

Micul meu raft, nu foarte cuprinzator dar am tot ce imi trebuie
[attachment=0]
raft.jpg


tutunurile puse bine la pastrat, momentan 7 cutii
[attachment=2]
humidor.jpg


Stanwell Army Mount rusticata, Stanwell H.C.Andersen churchwarden, Danske Club, meerschaum Sahin Pipo Turcia
[attachment=1]
pipe.jpg



urmeaza un aranjament mai frumos care include un suport de 6 pipe din lemn de stejar
cristi_l
 
Sus

Re: Micul meu raft

Mesajde cristi_l » 20 Ian 2009, 22:22

OFF TOPIC: topicurile astea de la raful piparului sunt un fel de "jurnal de bord " sau "masina mea" de pe forumurile auto unde scrii toate parerile tale, nelamuriri, ceri sfaturi? sau doar punem poze cu coltul pipelor? ar fii interesant sa fie un fel de blog, cu ce am mai fumat (scris si la review-uri), din ce, unde, pe unde am mai fost prin vacanta si sa punem toate aceste amintiri legate de fumatul de pipa pe raftul piparului, aranjate frumos, cu poze, ca sa le impartasim cu ceilalti membrii. :31)
cristi_l
 

Re: Micul meu raft

Mesajde Twain » 21 Ian 2009, 11:23

Frumos raft. E inca mic, dar.... promite sa se faca mare, din cate vad.
Iar humidorul ala, saracutul... deja a devenit neincapator. Felicitari si la mai mare!
Apropo, imi place foarte mult pipa din mijloc, H.C. Andersen. De unde ai luat-o ? Poate scrii doua-trei cuvinte despre ea, cum fumeaza.

[quote="cristi_l"]OFF TOPIC: topicurile astea de la raful piparului sunt un fel de "jurnal de bord " sau "masina mea" de pe forumurile auto unde scrii toate parerile tale, nelamuriri, ceri sfaturi?

Nu chiar. Sunt mai curand o prezentare a coltului nostru din casa cel mai preferat. Daca sfaturile cerute se refera strict la raftul de pipe (aranjament, constructie, adaugare de pipe sau tutunuri, etc.) atunci, da, acestea se pot scrie aici. Daca se refera strict la pipe sau tutunuri (review-uri, probleme cu fumatul lor, etc.), atunci ele trebuie postate la rubricile potrivite din forum. Ideea e ca trebuie sa pastram o anumita ordine, ca sa ne fie mai usor sa gasim informatiile dorite la un moment dat.

[quote="cristi_l"]ar fii interesant sa fie un fel de blog, cu ce am mai fumat (scris si la review-uri), din ce, unde, pe unde am mai fost prin vacanta si sa punem toate aceste amintiri legate de fumatul de pipa pe raftul piparului, aranjate frumos, cu poze, ca sa le impartasim cu ceilalti membrii. :31)

Eu zic ca e o idee buna si poate fi aplicata. Dar cu conditia de mai sus: informatiile sa se lege cumva de "raft", sa nu fie exclusiv despre o pipa sau despre un tutun anume.
De exemplu: daca ai intrat in posesia unui tutun nou (sau a unei pipe), care ti-a facut o impresie puternica (pozitiva sau negativa), poti anunta aici ("Am adaugat azi un nou tutun in raft. Este ICS IGREC, produs de ALFABETA. L-am fumat si i-am scris un review pe care il puteti citi la rubrica despre tutunuri...", sau "Colectia mea de pipe s-a imbogatit cu inca o achizitie. Am scris cateva cuvinte despre ea la "Cea mai recenta pipa"... " ).
Mai mult, daca ai facut rost intr-un fel mai spectaculos de respectivul tutun sau pipa, aici poti povesti despre asta ("Mergeam si eu cu niste treaba pe un trotuar din Lodra, cand, deodata, am vazut in vitrina unui magazin acest tutun...", sau "Cand am fost la un restaurant din Amsterdam, cu niste prieteni pipieri, unul dintre ei mi-a oferit drept cadou aceasta pipa..." )
Ma rog, exemplele de mai sus sunt scrise pe jumatate in gluma, dar n-am vrut sa ma intind cu explicatii plictisitoare. ::21)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Micul meu raft

Mesajde cristi_l » 26 Ian 2009, 21:20

azi am adus de la Constanta 7 trabucuri Cohiba Esplendidos si 10 cigarillos cohiba mini. Sunt cam vai de ele, foarte uscate (asa le-am luat nu eu le-am stricat) si vechi, dar le-am pus in humidor poate ma salvez ceva din ele. Am fost plecat 4 zile si umiditatea a stat la 69% desi umidifactoarele erau uscate :15) acum e bine cat e umezeala afara, sa vad la vara cum va sta treaba (nu prea roz zic eu). Am pus si 2 foi si un paralelipiped din lemn de cedru gasite in cutia de trabucuri ca tine umezeala si mai bine[attachment=0]
cohiba.jpg
cristi_l
 
Sus

Re: Micul meu raft

Mesajde Humidor » 26 Ian 2009, 22:57

Nu este o idee buna sa tii trabucurile in acelasi humidor cu tutunul de pipa. Daca tutunul de pipa nu va suferi, trabucurile poti sa-ti iei adio de la ele, chiar si asa uscate cum zici a sunt. Trabucurile alea Cohiba sunt facute din frunze tinute cativa ani la invechire, si inca luni de zile dupa ce au fost rulate. Daca le bagi la gramada cu tutun fermentat pentru pipa, este ca si cum ai amesteca tuica cu coniacul de 21 de ani.

Basca ca e humidor contrafacut de la metro. Pfff.. ce sa zic....
Humidor
 

Re: Micul meu raft

Mesajde cristi_l » 26 Ian 2009, 23:12

astea fiind conditiile date, nu am ce sa le fac. Am doar un humidor si ala contrafacut de la metro. Nici nu imi place sa fumez trabucuri, dar le-am luat de la cineva care le tinea aruncate prin casa si mi-a fost mila sa stea asa. Mai bine le aruncam la gaini...numai zic nimic...
cristi_l
 

Re: Micul meu raft

Mesajde Twain » 27 Ian 2009, 11:36

Cristi, am vrut sa te intreb ceva inca de cand ai deschis acest topic, dar pe urma m-am gandit ca nu e cazul, insa acum cred ca e un moment prielnic sa intervin: de ce iti tii cutiile cu tabacuri de pipa intr-un humidor? Nu le-ai luat pentru consum imediat? (adica in cel mult un an de la deschidere)
Parerea mea e ca, exceptand cazul in care vrei sa le invechesti doi-trei-cinci-zece ani, nu are rost sa te complici ocupand humidorul cu tutunuri de pipa. Daca tii cu tot dinadinsul sa le pastrezi umiditatea, mai bine foloseste borcane cu inchidere ermetica, pe care pui etichete cu numele tutunului si data la care l-ai desfacut. Humidorul lasa-l numai pentru trabucuri.

Am pus mai jos o poza exemplificativa. E luata de [url=http://www.puff.com/forums/vb/general-pipe-forum/70901-photos-your-baccy-cellar-collection-17.html]AICI[/url].

[attachment=0]
borcane.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Micul meu raft

Mesajde cristi_l » 27 Ian 2009, 16:23

le tin asa ca incepusera sa se usuce si fiind deja cam uscate trebuia sa le resuscitez putin. Nu fumez pipa prea des si de aia. Cand o sa iau cutii noi le pun direct in borcane si o sa eliberez humidorul.
cristi_l
 

Re: Micul meu raft

Mesajde cristi_l » 09 Mar 2009, 16:46

am mai pus pe raft si The Pipe Companion de David Wright, o enciclipedie a pipelor si a fumatului de pipa. Prima impresie si primele randuri din prefata imi plac la nebunie....acum am ceaiul pe foc, imi aprind "un englezesc" si ma apuc de aprofundat ::45)

http://www.amazon.com/gp/reader/B0009A0 ... eader-link
cristi_l
 

Re: Micul meu raft

Mesajde Twain » 11 Mar 2009, 07:47

[quote="cristi_l"]...am ceaiul pe foc, imi aprind "un englezesc" si ma apuc de aprofundat...


Frumos tablou.
Te invidiez. :|
Poate, mai tarziu, cand ai timp, faci pentru forum o recenzie a cartii. Va fi citita cu mult interes, te asigur.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Micul meu raft

Mesajde cristi_l » 12 Mar 2009, 01:24

Multumesc mult, Twain. Ca intotdeauna imi rasplatesti posturile cu niste aprecieri foarte frumoase, esti userul meu preferat :)

Nu prea am ce recenzie sa fac la aceasta carte, trebuie citita ca sa iti faci o impresie. Va pot spune doar ca este o carte micuta (ma asteptam sa fie mult mai mare din poze) cam 12cmx20cm, cu o coperta simpla, frumoasa si lucioasa (se poate vedea in linkul postat mai sus). Are 200 de pagini dintr-o hartie foarte groasa si lucioasa pline de poze cu pipe faurite de mari mesteri, istoria fabricilor lor de pipe si despre evolutia pipelor, cum sa alegi o pipa si cum sa o fumezi.
O sa o aduc la urmatoarea intalnire pentru rasfoit.
Cand am timp mai scriu la sectiunea producatorilor de pipe cate o sinteza tradusa de mine, am inceput cu cea despre corsicanul Georges.
Un scanner mi-ar trebui ca sa o pot impartasi ca lumea si ca sa se vada si pozele bine.

edit:am cumparat-o de pe okazii de la userul artdistrict. Este un baiat foarte serios care vine o multime de carti si albume.
cristi_l
 


Înapoi la Raftul piparului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron