pipa churchwarden

Cereti parereri mai avizate despre o pipa (calitate, pret, varsta)

pipa churchwarden

Mesajde roxolan » 05 Apr 2012, 20:21

Buna ziua,

Fumeaza cineva churchwarden ? Ce parere aveti despre model ?
http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-w ... bacco_pipe

Multumesc!
roxolan
 

Re: pipa churchwarden

Mesajde atzitzi » 06 Apr 2012, 00:05

Din cite vad te indrepti cam devreme catre "ciudatenii" :-? . Mai zaboveste o leaca la pipe clasice... parerea mea, hic.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: pipa churchwarden

Mesajde roxolan » 06 Apr 2012, 07:20

Multumesc pt sfat dar este un model care incanta ochiul si vreau sa stiu daca este si practic.
roxolan
 

Re: pipa churchwarden

Mesajde mrg » 06 Apr 2012, 09:16

@ Roxolan,
Eu am avut un Churchwarden - Stanwell HCA, dar nu m-am impacat foart bine cu el. Am preferat sa raman la mustiucul scurt (modelul este livrat cu doua mustiuce) si l-am cadorisit pe cel lung. Motivul este pur personal, tine de obisnuinta - un Churchwarden implica priza contanta pe pipa, nu poti face priza in dinti prea comod (parghia este destul de mare) si nici in suport nu sta prea bine. Dar, evident, asta nu are prea mare importanta, nu afecteaza calitatea fumatei, insa la acest capitol nu am sesizat schimbari majore in bine. Una peste alta, eu nu am folosit prea mult mustiucul lung si, decat sa stea sa adune praf, am decis ca mai bine parvine cuiva cui ii este de folos. Dar asta este strict experienta mea, poate posteaza si alti posesori care iti pot oferi informatii mai actuale si mai exacte.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: pipa churchwarden

Mesajde Molia » 06 Apr 2012, 11:53

Despre forma in general: Am un churchwarden de la Albertson. Fumeaza mai bine decat orice alta pipa am gustat vreodata. Un singur caveat: daca esti proaspat fumator, fumul rece te va incuraja sa pufai mai repede si risti sa incingi briarul peste limitele rezistentei lui. Curatarea cere perii dedicate, care sunt ceva mai scumpe.
Despre acest model: Nu stiu nimic despre producatorul pipei aratata de tine. De notat ca prezenta filtrului face pufaitul obositor. Absenta filtrului nu e problematica, data fiind lungimea care condenseaza o mare parte din particulele grele, de gudron. Lacasul pentru filtru face mustiucul mai rezistent dar ingreuneaza pipa intr-un punct in care deja bratul fortei e destul de lung, asa ca in mod sigur nu o vei putea tine in dinti in mod constant fara a uza puternic mustiucul.
Molia
 

Re: pipa churchwarden

Mesajde roxolan » 06 Apr 2012, 13:22

Buna ziua,
Aveam nevoie de impresii vis a vis de model care este incantator pt ca in acest moment ma gandesc daca sa cumpar una din magazin sau sa optez pt un model de pipa nordica confectionata de domnul Marian Neagu , am vazut ca fumatorii de pipa din Constanta sunt foarte incantati de pipele confectionate de dansul.

www.marianneagu.hostei.com

Multumesc !
roxolan
 

Re: pipa churchwarden

Mesajde zudo » 06 Apr 2012, 14:45

Eu am doua pipe churchwarden (una improvizata gratie mustiucului cadorisit de Mrg - :41) ) si sunt foarte multumit de ele. Una are filtru. Bineinteles, rostul lor trebuie acordat cu ocazia fumatei si anume: atunci cand te relaxezi pe un fotoliu, acasa, cu o carte in mana sau vizionand ceva la TV. Mustiucul lung scoate din campul vizual pipa. In afara de asta, fumul mai rece ar fi alt avantaj. Dezavantejele ar fi legate de tendinta de a le forja, cum zice Molia, si de condens - care se poate rezolva cu periile.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: pipa churchwarden

Mesajde Twain » 08 Apr 2012, 01:08

Eu am două, dar nu le fumez decât absolut ocazional. Ce nu-mi place la ele este ca răcesc fumul atât de tare încât încep să mă doară dinţii după primul sfert de oră de fumat. Funny, isn't it? :-?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Evaluare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron