Cum se comporta aceste pipe ?

Cereti parereri mai avizate despre o pipa (calitate, pret, varsta)

Cum se comporta aceste pipe ?

Mesajde roxolan » 05 Apr 2012, 18:54

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum se comporta acest hibrid. Combinatia pare perfecta ............ si totusi nu este prea raspandita.

http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-w ... bacco_pipe

Multumesc !
roxolan
 

Re: Cum se comporta aceste pipe ?

Mesajde mrg » 06 Apr 2012, 09:18

Am un Vauen "captusit" cu spuma (mai corect ar fi cu pudra presata de meerschaum) care fumeaza corect si de care sunt foarte multumit. Daca mi-aduc eu bine aminte, parca Molia a mai avut o astfel de pipa (o Brebbia?!) de care nu era multumit. Deci scor 1-1. Prin urmare mai cauta pareri ;)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se comporta aceste pipe ?

Mesajde Molia » 06 Apr 2012, 11:34

Iti amintesti bine. Pipa a fumat bine, dar n-a rezistat in timp. Sub Intre calcaiul spumei si al pipei exista un vid care in timp a cedat cate un pic la fiecare curatare pana cand m-am trezit cu canalul de fum un centimetru sub fundul vetrei, iar exteriorul briarului era plin de puncte de chit, ceea ce nu m-am lamurit daca avea ca scop turnarea usoara a pastei de resturi de spuma in bolul de briar sau era rezultatul neglijentei celor de la Brebbia.
Molia
 

Re: Cum se comporta aceste pipe ?

Mesajde Twain » 08 Apr 2012, 01:03

Eu am o Savinelli de care sunt foarte mulţumit. Fumează uscat şi rece şi nu s-a ciobit absolut deloc în toţi aceşti ani.
Observ ca regulă generală că, dacă nu au probleme de construcţie, lumea e mulţumită de cum fumează aceste pipe.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se comporta aceste pipe ?

Mesajde pari » 09 Apr 2012, 18:28

Am ceva asemanator, este o pipa comoda, se incinge foarte greu; un minus este capacitatea bolului. :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Cum se comporta aceste pipe ?

Mesajde ronightmare » 09 Apr 2012, 20:03

Eu fumez cu un Oldenkot cu caracteristici asemanatoare si care ma multumeste pe deplin.
Subscriu la ceea ce a spus Pari, fumeaza rece!
I am not a Cigarholic, I only smoke two times a year
On my birthday, and when it's not my birthday.
Avatar utilizator
ronightmare
 
Mesaje: 7
Membru din: 30 Oct 2011, 19:26
Localitate: Timisoara


Înapoi la Evaluare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron