pipa decorativa?

Cereti parereri mai avizate despre o pipa (calitate, pret, varsta)

pipa decorativa?

Mesajde asuba » 04 Feb 2011, 17:51

Am cumparat recent de pe ebay o pipa veche dar nefumata - de altfel foarte frumoasa - si suspectez ca este fie un obiect decorativ, fie o pipa prost conceputa. Problema este bolul, care mi se pare imens (5cm inaltime si 2,5cm diametru - in interior) si in plus este captusit cu doua bucati de tabla subtire, asezata destul de stingaci si lasind o mica portiune din lemn descoperita. Ce parere aveti: se poate fuma sau e un obiect pur decorativ si e pacat s-o murdaresc?

[img]http://i54.tinypic.com/2a0jqmh.jpg[/img]

[img]http://i56.tinypic.com/v3m3a8.jpg[/img]
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: pipa decorativa?

Mesajde Radu-Mihai » 05 Feb 2011, 15:21

Dupa foto, imi pare un "kich",o pipa de vitrina, plina de praf... :-?
Primul lucru: ar trebui igienizata,curatata cat de cat si scoase tablele din interiorul bolului.
In al doilea rand,verifica canalul de fum,daca are tiraj,asta in ideea ca incerci o fumata...atentie la bol,nu pare a fi din briar!
Daca nu ai dat bani prea multi,considera ca nu ai pierdut cine stie ce!... :((
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: pipa decorativa?

Mesajde asuba » 05 Feb 2011, 16:09

Canalul de fum e liber, pipa pare sa nu fi fost fumata vreodata, cum mi-a spus si vinzatorul. In poza arata mai murdara ca in realitate; nu are decit un pic de praf. Acum am observat si ca a doua bucata de tabla, ceea ce pare sa fie o mica pilnie indesata in gaura de fum, este de fapt un rulou care trece prin tot shank-ul. Ma gindesc ca daca s-a chinuit cineva sa faca toata operatiunea asta respectivul intentiona ca pipa sa fie fumabila. Si eu ma indoiesc ca bolul ar fi din briar; toate cele trei piese par facute din acelasi lemn si mi se pare ca ar fi o risipa sa fie confectionate din briar.
Oricum, cred ca pina la urma n-o sa incerc s-o fumez. Mai degraba o sa incerc s-o pasez mai departe. Pierderea in bani n-a fost mare, a costat pina in 500.000.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: pipa decorativa?

Mesajde zudo » 05 Feb 2011, 17:17

Cred ca e o pipa traditionala, construita dupa model bavarez, din materiale improvizate. Nu sunt colectionar sau indeajuns de cunoscator dar am observat ca pipele germane au bolul din portelan si prelungitorul mustiucului din lemn de cires. A ta respecta doar forma. Probabil ca este functionala dar ma gandesc ca o asemenea pipa nu fumeaza bine, din cauza materialelor din care e facuta. Banuiesc ca tabla ce captuseste bolul va oxida in scurt timp, dupa folosire. Sunt curios cum fumeaza, daca te hotarasti sa incerci.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Evaluare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron