Erinmore Balkan Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
10
48%
Foarte bun
11
52%
 
Voturi totale : 21

Erinmore Balkan Mixture

Mesajde Cinabru » 01 Iun 2009, 15:38

Producator : Orlik
Marca : Erinmore Balkan Mixture
Tutun : Virginia, Latakia, Oriental
Aspect tutun : ribbon
Aroma : superba, latakia cu personalitate
Tarie : ridicata
WAF : foarte scazut
Prezentare : cutie 50 grame

Miros de frunze uscate, de tamaie, de fum, de taciune bine ars intr-o seara destul de racoroasa. Odata cutia deschisa mirosul este foarte puternic, greu de suportat pentru nefumatori. Arata bine, un amestec de tutunuri taiate ribbon, in nuante de la galben inchis la negru lucios, poate putin prea umed pentru gustul meu. Il mai incercasem, primit de la club, si atunci a fost un adevarat soc asupra papilelor gustative, inca de la prima incercare. S-a aprins imediat, era potrivit de uscat, dar lovitura si noutatea Latakiei balcanice m-au lasat fara cuvinte pe moment. Am cumparat mai tarziu o cutie, l-am lasat putin la uscat, pipa umpluta, aprindere, regasesc aceeasi aroma excelenta si puternica.

Un amestec englezesc in care latakia si orientalul suprima rapid virginiiile, amestecandu-se apoi intr-o armonie a gusturilor, pentru ca dulceata tutunului auriu sa se imbine spre final inspirat cu taria latakiei. Ca si cand cele trei varietati de tutunuri se joaca in fum de-a leapsa. Destul de greu, nicotina intra in forta, mirosul in camera nu mai seamana cu vechile aromatice. Nici pe departe. Arde usor, rece, catifelat si de fin, nici un pic de condens. E ca o lectie de introducere in universul mixturilor englezesti, clasice, puternice. Nici o urma de intepaturi pe limba, pipa nu s-a incins desi la un moment dat am fortat-o un pic, luat de val. Acum i-am dedicat pipa Ben Wade, si se inteleg de minune. La final ramane o cenusa fina, cenusie, si placerea de a fi fumat un tutun bun. Sotia nu il suporta deloc, e un tutun de fumat in gradina sau, uneori, in biblioteca. Doar dupa ce s-a culcat toata lumea si cu geamul larg deschis dupa.

Concluzie : o mixtura accesibila ca pret si delicioasa, una dintre latakiile perfecte pentru incepatori, care ar gasi un Dunhill sau un Samuel Gawith mult prea tare si « agresive ». Arde bine, gustul este complex, greu de uitat, destula personalitate cat sa fie suficiente doua pipe. Totusi, mirosul s-ar putea sa fie greu de suportat de nefumatorii mai sensibili.[attachment=0]
erinmore.jpg
erinmore.jpg (14.5 KiB) Vizualizat de 19185 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde ghibortz » 24 Mar 2010, 00:21

de trei zile desfac cutia şi inspir.
e un fragrant distict care îmi este familiar dar nu îl pot izola în dedalienelemi memorii.
am lăsat baltă aprecierea după olfacţie şi am trecut la fumat.
susţin în totalitate părerea lui cinabru: gawit şi dunhill să vină după erinmore.
latakia este prezentă constant de la prima flacără a măciuliei chibritului până la ultimul bob de jăratec din fundul vetrei.
şi este ca un vin roşu cu pelin.
dacă nu te faci praf vei ţine minte fumata până o ve redescoperi la următoarea deşi nu era nevoie de termenul redescoperire căci tocmai aici e şpilul: se lipeşte de memoria gustativă ca "marca de scrisoare".
recomand celor ce au tot auzit de latakia dar nu şiau făcut curaj să deguste.
sau nau avut bani. ::6)
mia trimis un văr un mail astăzi.
vărămiu fiind prietenul de copilăreală la bunici.
şi brusc mia pleznit memoria şi mi sau revărsat amintirile pe nări.
în podul bucătăriei afumau bătrânii muşchiuleţii tobele şi cârnaţii.
fumul ce ieşea din ogeac aproape de căpriorii acoperişului cu şindrilă acoperise lemnul cu o funingine vâscoasă lucioasă care mirosea delicios.
parcă să zic că întrun an am observat pe capătul unei grinzi scrijelit cu un cosorel ruginit: erinmore balkan mixture.
dar ăstea sunt amintiri obliterate de adultul din mine.
îi acord calificativul maxim chiar doar pentru cele câteva clipe de nostalgie.
ghibortz
 

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde Augustinus » 24 Mar 2010, 08:19

Este greu sa analizezi in mod autonom astfel de tutunuri, dat fiind ca este nevoit sa-i raportezi savoare la mixturi precum Balkan Sobranie sau la tutunurile din gama GL Pease. Cu toate acestea voi risca si voi incerca independenta a problemei. Asadar, ce se asteapta de la un produs tip "balkan": 1. sa se simta aroma specifica a tutunului oriental; 2. sa nu fii abrutizat de o aroma mult prea pregnanta; 3. sa aiba un echilibru aproape perfect al adaosurilor de latakia si virginii; 4. sa nu fie vulgarizat de prezenta diferitelor forme de cavendish. Erinmore Balkan Mixture sta destul de bine la toate aceste puncte, cu doua exceptii: aroma orientalului devine obositoare si asta duce la atenuarea dulcetii virginiilor, distrugand astfel echilibrul despre care vorbeam la punctul 2. Si care-i problema, ar spune amatorii de secaturi? Ei bine, este. Dulceata din virginii nu are doar rolul de a atenua senzatia de uscaciune si ars a orientalelor si a latakiei, ci si de a le potenta aroma. Este exact acelasi principiu pe care il foloseste bucataria orientala in combinarea gusturilor si in valorizarea diferitelor tipuri de condimente. Erinmore Blakan Mixture retrogradeaza virginia in divizia secunda, fapt ce-l transforma intr-un tutun greu de suportat pentru cei ce-l incearca primele dati. Este adevarat ca dupa un timp te obisnuiesti, insa asta nu schimba cu nimic datele problemei. Eu i-am acordat calificativul bun, desi cu oarecare indulgenta. Ma bazez pe faptul ca s-ar putea sa existe si loturi mai bune si mult mai echilibrat mixate ale acestui produs.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde maryus_2oo6 » 18 Apr 2010, 20:22

In aceasta seara am incercat si eu pentru prima data acest tutun . Din punctul meu de vedere este un tutun bun , de calitate , insa putin cam umed. Am pus echivalentul a 2-3 boluri la uscat sa vad daca ma inteleg mai bine cu el . Prima pipa a fost ciudata , am simtit pentru prima data aroma lataki-ei si sincer m-a surprins placut . Avand in vedere ca pana acum am incercat mai mult aromatice inca nu ii pot da o nota , insa sincer e un tutun ce ar trebui incercat de oricine care isi doreste o experieta noua care nu va fi uitata prea curand datorita mix-ului usor ametitor sper final. Nu citisem review-urile de aici insa intr-adevar mirosul lasat in camera este un chin pentru nefumatori, personal nu-l gasesc deranjant. Imi cer scuze pentru exprimarea putin ciudata , insa inca sunt uimit de calitatea acestui mix.
maryus_2oo6
 

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde Lifelover » 31 Iul 2010, 11:47

Cutia proaspat deschisa prezinta cantitatea regulamentara de tutun, stransa bine la locul sau si cu mult mai umeda decat imi consum eu tabacurile de regula. In orice caz, chiar si cu o alternanta foarte inconstanta a aromelor (ceea ce nu m-a deranjat, intrucat receptorul meu gustativ chiar s-a mirat cand s-a itit virginia dintre latakie si oriental; anatomia ,,corecta'' a mixturii, fara fir de cavendish, o situeaza, oricum, pe primul loc in materie de latakii disponibile la noi in magazine) si cu o tarie mai blanda decat mi-ar fi placut (fara a fi in divizia Amphora sau chiar in zona ,,mijlocie''; s-a nimerit sa am eu pofta de ceva teapan). Are ceva oriental, mai mult decat Old Dublin, in directia caruia imi indreptasem sageata ::6) , iar aceasta, fiind eu unul din acei pasionati de secaturi din recenzia lui Augustinus, nu poate decat sa ma bucure. N-as sti sa va spun multe despre nota de camera, intrucat nu l-am fumat decat afara, in fapt de seara, dar am constatat si eu ca imi mirosea parul a afumatoare; poate fi vexanta experienta pentru un nefumator. Una peste alta, un Bun+ de la mine... si, daca n-ati incercat pana acum, incercati.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde Alien » 03 Aug 2010, 14:39

Tamaine + Lapte + putin piper (?)
Prima mea Latakie.... m-a ajutat sa imi dau seama ca nu e de mine tutunul asta. Raman la virginiile mele. O:-)
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde octawww » 17 Sep 2010, 11:34

Acest tutun, a fost prima mea incercare de latakia...m-am indragostit. Am mai incercat intre timp latakia si mi s-a pus pata...cred ca are cea mai apropiata aroma de tutunul pe care il rasucea bunelul meu in tigara...eram mic si-mi placea la nebunie sa-l urmaresc cum si-o aranja si-o aprindea...era ceva ca din poveste. :D
Mi se pare cel mai bun tutun pe care l-am incercat pana acum.
octawww
 

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde macarici » 12 Apr 2011, 13:55

Este tutunul care imi place cel mai mult,avand in vedere ca nu am totusi o experienta prea mare ca numar
de tutunuri consumate.In jur de 15,zic eu.
Poate si pentru ca imi place tot ce e ardeiat,piperat si usturoiat si cu vin demisec!Pacat ca nu-i place si sotiei
si trebuie sa-l fumez oriunde,mai putin in casa.
Avatar utilizator
macarici
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Apr 2011, 08:34

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde a3des » 10 Apr 2013, 13:17

Din pacate eu nu l-am putut fuma. Am incercat in doua randuri insa cu acelasi rezultat. Mi s-a parut ca simt un iz de cetina arsa si asta nu mi-a placut deloc, asa ca am renuntat la el.
Life is tough. Great!
Avatar utilizator
a3des
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Apr 2013, 16:45
Localitate: 47°47'24''N 22°53'24''E
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde Insuratelu Cristi » 23 Apr 2014, 09:38

[quote="Augustinus"]Asadar, ce se asteapta de la un produs tip "balkan": 1. sa se simta aroma specifica a tutunului oriental; 2. sa nu fii abrutizat de o aroma mult prea pregnanta; 3. sa aiba un echilibru aproape perfect al adaosurilor de latakia si virginii; 4. sa nu fie vulgarizat de prezenta diferitelor forme de cavendish. Erinmore Balkan Mixture sta destul de bine la toate aceste puncte, cu doua exceptii: aroma orientalului devine obositoare si asta duce la atenuarea dulcetii virginiilor, distrugand astfel echilibrul despre care vorbeam la punctul 2. Si care-i problema, ar spune amatorii de secaturi? Ei bine, este. Dulceata din virginii nu are doar rolul de a atenua senzatia de uscaciune si ars a orientalelor si a latakiei, ci si de a le potenta aroma. Este exact acelasi principiu pe care il foloseste bucataria orientala in combinarea gusturilor si in valorizarea diferitelor tipuri de condimente. Erinmore Blakan Mixture retrogradeaza virginia in divizia secunda

Sunt de exact aceeasi parere. As fi vrut sa simt putin mai tare dulceata virginiei in acest tabac si totul ar fi fost perfect. La baza ramane un mix sec si puternic in care se intrece Latakia cu Orientalul care arde usor si frumos. Cam prea dur pentru gustul meu. La aceasta intalnire am s-o chem si doamna virginie intr-un "menage a trois" si sa vedem ce iese. :0)
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Erinmore Balkan Mixture

Mesajde Insuratelu Cristi » 26 Apr 2014, 21:50

A iesit super. Am amestecat 50/50 cu erinmore flake si a iesit DEMENTIAL. As tot fuma din acest mixt mereu.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Orlik

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron